kurt.gen.tr https://www.kurt.gen.tr Kurt, Kurt Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kurt.gen.tr Wed, 30 Dec 2015 00:00:00 +0000 Wed, 11 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Sibirya Kurdu Yavrusu https://www.kurt.gen.tr/sibirya-kurdu-yavrusu.html Mon, 12 Nov 2018 20:32:54 +0000 Sibirya kurdu yavrusu, Sibirya kurdu, oldukça insancıl bir köpek türüdür. 1909 yılında Sibirya'dan Alaska'ya getirilmiş ve daha sonra ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de azımsanmayacak kadar Sibirya kurdu Sibirya kurdu yavrusu, Sibirya kurdu, oldukça insancıl bir köpek türüdür. 1909 yılında Sibirya'dan Alaska'ya getirilmiş ve daha sonra ünü tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de azımsanmayacak kadar Sibirya kurdu bulunmaktadır. Oyun oynamaya oldukça meraklıolşan Sibirya kurdu, oynayacak bir şey bulamadığında  kendi kuyruğuyla oynayarak vakit geçirebilir. Daha çok soğuk havalardan hoşlanan, sıcaktan pek hoşlanmayan Sibirya kurdu, Husky adıyla da bilinmektedir. Sibirya da kızak çekmek için kullanılmakta ve -60 derece soğukta bile rahatlıkla yaşamını sürdürebilmektedir.

Sibirya kurdu yavrusu

Sibirya kurdu 58 günü bulan bir gebelik dönemi yaşar ve 5-7 tane yavrular. Yavrular hemen evde beslenecekse ilk ay anne sütüyle beslenmesi gerekir. Daha sonra köpek mamasıyla beslenmeye devam edilebilir. Köpek maması köpeklere özel üretilmiş oldukça değerli besin kaynaklarıdır. Sibirya kurdu yavruları farklı köpeklerle yakınlaşmaya oldukça meyillidir. Soğuk iklimlere alışık olan köpekler ülkemizde oldukça sıkıntı yaşayabilir. Su ihtiyacının yeterince karşılandığından emin olunmalı ve fazla egzersiz yaptırılmamalıdır. Yapıları gereği oldukça enerjik olan Sibirya kurdu yavruları, oynamak için rahat ortamlar ister. Bu nedenle de apartman dairelerinde beslenmeleri çok uygun değildir. Apartmanda besleniyorsa gün içinde en az 3-4 defa sokağa çıkarılması gerekir.

Sibirya kurdu yavrusu, sahibine oldukça düşkündür. Köpek yalnız bırakıldığında huzursuzlanarak dikkatleri üzerine çekmek isteyebilir. Çocuklarla çok iyi iletişim kurar. Yapı olarak çok dikkat çekici ve güzel bir özelliktedir. Göz renkleri genelde buz mavisidir ve bu onların en önemli özelliğidir. İnatçı yapıları vardır ve özgürlüklerine çok düşkündür. Fare ve kuş avlamaktan hoşlanırlar. Ortalama olarak 11-13 yıl kadar yaşarlar. Kulak yapıları dik ve yukarıdadır. Sık ve yumuşak tüylüdürler.

Sibirya kurdu yavrusu bakımı

Sibirya kurdu yavrusu banyo yapmaya çok gerek duymaz. Haftada birkaç defa tüylerini taramak gerekir. Tıraş etmeye gerek yoktur. Beslenecekleri besinler sulu ve taze olmalıdır. Aşıları düzenli yapılarak hastalıklardan korunmalıdır. Güçlü vücut yapısına sahip olan Sibirya kurdu yavrusu oldukça zeki olduğundan eğitilmeleri oldukça kolaydır. Erkekler 20-27, dişiler ise 16-23 kilo arasında olur.

]]>
Asya Kurdu https://www.kurt.gen.tr/asya-kurdu.html Tue, 13 Nov 2018 05:42:59 +0000 Asya Kurdu, Kızıl köpek olarak da tanınan bir kurt türüdür. Kahverenginin açık tonlarında ve turuncuya yakın rengiyle tanınır. Kısa bacakları vardır. Karın kısmı beyaz, kuyruğunun uç kısmına yaklaşıldıkça siyaha yak Asya Kurdu, Kızıl köpek olarak da tanınan bir kurt türüdür. Kahverenginin açık tonlarında ve turuncuya yakın rengiyle tanınır. Kısa bacakları vardır. Karın kısmı beyaz, kuyruğunun uç kısmına yaklaşıldıkça siyaha yakın renk oluşumu başlar. Başka kurt türlerine göre ayırıcı özellik olarak kırk adet dişleri vardır. Yaban köpeği olarak da bilinir. Heybetli vücut görünüşleri yoktur. Fakat ayağa kalktıklarında kuyruklarıyla birlikte boyutları bir metreyi geçer. Her türlü iklimde yaşayabilirler. Mançurya, Hindistan, Endonezya'ya kadar yayılım göstermiştir. Nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yer alır. Yaşamak için doğal ortamlarının tahrip edilmesi ve diğer köpeklerden geçen hastalıklarla mücadele edemeyecek yapıda olmaları nesillerinin azalmasına sebep olmuştur. 

Asya kurdu ile diğer kurtlar yakınlık kurmamaya çalışarak uzak kalmayı tercih etmektedirler. Bu sebeple Aya kurtlarının yayıldıkları alanlar arasında ciddi sınırlar olmaktadır. Bu kurtlar açık alanlarda ve çöllerde durmayı sevmezler. Orman alanları ideal yaşam ortamlarıdır. Sosyal davranışları yabani türdedir. Sürü halinde gezmeye yatkındırlar. Dişi Asya kurdu, iki ay süren bir gebelikten sonra 6-9 arasında yavru doğurabilirler. Sürünün bütün üyeleri yavruların bakımında öncülük eder. Bu kurtların keskin koku almaları avlarını gözlerine kestirmek için kolaylık sağlar. Bacaklarının kısa olması sebebiyle hızlı koşamazlar. Kendisine zarar vermekte olan hayvana karşı sürüsüyle mücadele ederek üstesinden gelir. Topluluk ile hareket ettikleri için avlarını yakaladıklarında canlı olarak yemeye başlarlar. Av olarak gözlerine kestirdikleri hayvanlar kendilerinden yapıca daha büyük özelliktedir. Yaban domuzu, geyik, ceylan, yaban koyunu ve dağ keçisi tercih ettikleri av hayvanı türlerindendir. Ayrıca, kemirgenler, leş böcekleri ve bazen de bitkiler ile de beslenmektedirler. İnsanlarla araları iyi değildir. Bu yüzden bu kurtlara karşı sempati geliştirmek doğru olmayacaktır. Yeterince Asya köpeği bir araya gelince çevrelerindeki diğer hayvanları korkutarak kendilerine yemek menüsü olarak ziyafet çekebilirler.

Asya kurdu ile diğer köpekler arasındaki fark

Asya kurdu diğer kurtlara göre daha yabani türdedir. Güvenilir bir yapıya sahip değildir. Dostça yaklaşımda bulunması beklenilemez. Evcilleştirilmesi çok zordur. Diğer kurtlara göre daha ıssız dağ, orman alanlarında yaşamaya alışkındır. Tek başına yaşamayı reddeder. Grup halinde yaşamlarını sürdürürler. Akraba halinde yaşadıkları için içlerinden birine zarar geldiğinde saldırgan özellik gösterirler.
]]>
Bağırsak Kurdu Ameliyatı https://www.kurt.gen.tr/bagirsak-kurdu-ameliyati.html Tue, 13 Nov 2018 12:48:54 +0000 Bağırsak  kurdu ameliyatı, genelde gözle  görülmeyen  yumurtaların  ağızdan  alınması  sonucu, bunların  gözle görülen kurtçuklara dönüşmesi ve  sindirim sistemimizde yaşamaya başlamasıyla  neticelenen bir iltiha Bağırsak  kurdu ameliyatı, genelde gözle  görülmeyen  yumurtaların  ağızdan  alınması  sonucu, bunların  gözle görülen kurtçuklara dönüşmesi ve  sindirim sistemimizde yaşamaya başlamasıyla  neticelenen bir iltihap hastalığına karşı uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir.  Parazit  enfeksiyonlarına gerçekte enfestasyon  denir. Fakat baş  karıştırmamak için  biz  tekrar  de  kısaca  iltihap  terimini kullancağız. Bunların boyu  1-2 milimetre olan  ince  kıl  kurdundan,  boyu 1-2 metreyi bulan  Ascarise kadar çok türü vardır.

Bağırsak parazitleri dünyada gelişmekte olan tüm ülkelerde bulunduğu gibi Türkiye’de de mühim sıhhat sorunlarından bir tanesidir. Genellikle çocukları etkileyen bu parazitler, onların gelişimini büyük ölçüde engellemektedir.

Hastalığın anlaşılması için hangi tetkikler yapılır
Bağırsak  parazitinden  şüphelenildiği  zaman ilk önce dışkıda parazit aranması, gibi tetkiklere başvurulur. Sonuç negatif çıksa da, parazitten  çok  şüpheleniliyorsa tahlil defalarca (örneğin üç gün art arda) tekrarlanabilir. (Çünkü  parazitin  yumurtası  her  an  dışkıda  görülemeyebilir) Arada sırada  mikroskopla  görülemeyen  hallerde  bilhassa  giardia  ve  amip gibi parazitler için  dışkıda özel  antijen  testleri  de    yapılabilir. Genellikle  makatta  kuvvetli  kaşıntı  varsa, toplum  arasında   kıl  kurdu diye  tabir  edilen  oksiyür için selofan  bant tekniği uygulanarak parazitin  anüs  ağzına  bıraktığı yumurtalar da aranabilir. Tanısı  güç  olan özellikle  amip  apsesi  ya da  kist hidatik  gibi  süreğen  parazit  hastalıklarında enderen  kanda  da  amip  ve ekinokok  gibi  parazitlere  karşı  bağışıklık  siteminin  meydaan getirdiği  aklar  da  aranabilir. Yine  kist  ve  amip  apsesi  şüphelenilen  yere  göre Ultrason,  tomografi,  MR  gibi  görüntüleme  yöntemleri  de gerekebilir.

Bağırsak Kurdu Ameliyatı Nasıl Yapılır

 • Bağırsak kurdu ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
 • Hastaya anestezi uygulandıktan ardından karın bölgesinden ideal bir kesik açılır.
 • Daha ardından hastanın ince bağırsağı rahat şekilde görünene kadar ortamdaki kan temizlenir.
 • Cerrah ince bağırsağın uca yakın bir kısmından kesik açar.
 • Kesilen bu bölgeden sıkıştırma ya da preselle alma yolu ile kurtlar çıkartılır.
 • Daha ardından ince bağırsağın kesilen kısmına dikiş atılır. Bu dikiş ipliği kendi kendine eriyerek bağırsak duvarına katılan bir malzemeden yapılmıştır.
 • Hastanın kanaması kontrol altına alındıktan ardından karındaki kesi uçları birleştirilir ve dikiş atılır.
 • Ameliyat ardındansı hastanın dikiş bölgesine düzgün olarak pansuman yapılmalıdır. Bağırsak  kurdu ameliyatı yapılmasının 7-10 gün ardından dikişler alınarak tedavi tamamlanır.]]>
Bebeklerde Bağırsak Kurdu https://www.kurt.gen.tr/bebeklerde-bagirsak-kurdu.html Tue, 13 Nov 2018 13:54:38 +0000 Bebeklerde Bağırsak Kurdu, Bağırsak kurtları, şekil olarak beyaz solucana benzeyen parazit canlılardır. Bağırsak kurtlarının insan vücudunda görüldükleri yerler normalde ince ve kalın bağırsaklar dır. Bağırsak par Bebeklerde Bağırsak Kurdu, Bağırsak kurtları, şekil olarak beyaz solucana benzeyen parazit canlılardır. Bağırsak kurtlarının insan vücudunda görüldükleri yerler normalde ince ve kalın bağırsaklar dır. Bağırsak parazitleri genellikle insanların gözle göremedikleri yumurtaların ağızdan alınarak, gözle görülebilecek kadar büyüyen kurtçuklara dönüşmesiyle oluşur. Zamanla bu kurtçuklar sindirim sisteminde yaşamaya başlarlar. Bağırsak parazitleri tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Fakat bazen de tekrarlanabilen bir hastalık türü olduğundan anne ve babaların çok dikkatli olmaları gerekir.

Bebeklerde bağırsak kurdu kansızlıktan olabileceği gibi gelişimi olumsuz etkilemektedir. El, ağız, deri ve dışkı yolu ile birlikte bulaşmaktadır. Bu tür hastalıklarda hijyen çok önemlidir. Temizliğe önem verilmesi bebeğin sağlıklı büyümesine zemin hazırlar. Bebek doğduğu andan itibaren beslenmesine vücut ve kıyafet temizliğine önem verilmelidir. Çünkü doğumla beraber bağırsak kurdu ile karşılaşma riski de oluşur. Özellikle bebeğin anne sütünden ek gıdaya geçtikleri zamanda verilecek ek gıdanın hijyenine dikkat etmek gerekir. İçerisine konulan tabak, bardak kullanılan kaşık, çatal, bıçak hazırlanılan sebzeler ve meyvelerin temiz olması bebeğin bağırsak kurdu olmaması için oldukça büyük önem taşır. Dikkat edilmediği takdirde kurt yani parazit bulaşabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir dönem ise cisimleri tanımaya başladıkları dönemlerdir. Bu dönemde bebek bulduğu her şeyi hemen ağzına götürerek tanımaya çalışır. Bu durumda hastalıklara sebep olur. Oyuncak, kıyafetleri, yerde buldukları cisimleri, kendi ellerini akla gelebilecek her şeyi temiz tutmalı ve dikkat etmeliyiz. Bağırsak kurtlarına bağlı olan enfeksiyonlar kendini çok belli etmediğinden anneler ve doktorlar bunu hemen anlayamazlar. Tahlil yapılmadığı sürece, fakat zamanla bu hastalığın belirtileri ortaya kendisini fiziksel ve zihinsel gelişimde bozukluk, beslenme de bozukluk ve kansızlık gibi sorunlar olarak karşınıza çıkartacaktır. Bağırsak kurdu genelde; evdeki temizliğin gereği şekilde yapılmaması, pişmemiş olan etin yenmesiyle, çiğ sebze ve meyvelerin iyi yıkanmadan yenmesi yada iyi pişmediği takdirde bulaşmaktadır. Parazit yumurtalarını döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan kirli sulardan, enfekte olmamış hayvanlardan da geçebilir. Özellikle çocukların gittikleri okul ve yuvaların temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu yerlerin temizliklerini gereği şekilde yapmaları en çok da kapı kolları, yemek yenen ortamlar, oynana oyuncaklar, lavabo ve tuvaletler, kullanılan araç gereçler gibi.

Bağırsak Kurdundan Uzak Durmanın Yolları (bebekler ve çocuklar için)

 • Sokaklardaki kedi ve köpek gibi hayvanlardan uzak durulmalı,
 • Çıplak ayak ve ellerle toprağa temas edilmemeli,
 • Çiğ et ve ürünleri tüketilmemeli,
 • Yeşillikler sebze ve meyve sirkeli ve bol su ile yıkanmalı,
 • Mama hazırlarken kaynatılmış su kullanılmalı,
 • Bebek için hazırlanacak şeyden önce eller bol su ve sıvı sabunla temiz yıkanmalı, 

]]>
Türk Kurdu https://www.kurt.gen.tr/turk-kurdu.html Tue, 13 Nov 2018 20:44:17 +0000 Türk Kurdu, Türk kurdunun babası Sivas Kangalı annesi ise yabani bir kurt köpeğidir. Kurt köpeğinin manevra kabiliyeti ve çevikliği ile Sivas kangalının gücü ve zekasının birleşiminden ortaya çıkan Türk kurdu, Türk Kurdu, Türk kurdunun babası Sivas Kangalı annesi ise yabani bir kurt köpeğidir. Kurt köpeğinin manevra kabiliyeti ve çevikliği ile Sivas kangalının gücü ve zekasının birleşiminden ortaya çıkan Türk kurdu, yabani kurda çok daha yakın biyolojik özellikler taşıyan bir köpektir. Türk kurdu aşağı yukarı 15 yıllık bir dönemden bu yana iki farklı cinsin çiftleştirilmesi ile meydana gelmektedir. Alman kurdunun 120 yıllık bir geçmişi olduğu düşünüldüğünde Türk Kurdu için kat edilmesi gereken yol bir hayli fazladır.

Türk Kurdu özellikleri nelerdir

Sivas kangalı ve kurt köpeğinin birleştirilmesinden oluşan Türk kurdu 1. nesil olarak yerini almıştır. 2. nesil Türk kurdu uygulamasında ise, anne ve babanın da kurt olması nedeni ile özellikler daha çok kurda yakın olmuştur. Türk kurdunun özellikleri arasında en belirgin olanı çok güçlü bir yapıya sahip olmasına rağmen havlamıyor olmasıdır.

Türk kurdu iri vücut hatları ile de oldukça dikkat çekicidir. İnsanlara zarar vermiyor olması sebebi ile de evcilleştirilmesi mümkündür. Türk kurdu dünyaya geldikten sonra doğaları bozulmak istenmediğinden dolayı insanlarla doğrudan ilişki içerisine sokulmamıştır. Türk kurdunun geliştirilmesine yönelik çalışmalar halen aralıksız olarak devam ettirilmektedir.

Türk kurdunda şu an en son elde edilen neslin biyolojik verimliliği oldukça yüksek olup, elde edilen yavrularda üstün özelliklere sahiptir. Köpek severler ve köpeklere meraklı olan kişiler bir kurt köpeği istediklerinde başka ülkelere ait kurt köpeklerine talip oluyorlardı. Şu anda ise Türk kurdu diğer kurt köpeklerine nazaran daha atletik, zeki, çevik ve son derece evcil hayvanlar.

Diğer ırklara ait kurt köpekleri, daha cılız ve zayıf bir yapıda olabiliyorken Türk kurdu oldukça güçlü bir kurt olma özelliğini taşıyor. Türk kurdu 2 metrelik duvarın tel örgüsünden rahatlıkla atlayabiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalarla ülkemize yeni bir ırk kazandırılmış oldu. Tabi ki bu çalışmalar ülkemiz açısından gurur verici fakat olayın diğer taraflarını düşünmekte de fayda var. Çünkü yeni bir ırk üretmek yüzyıllara dayanan uzun bir süreç. En önemlisi de sağlıklı bir yeni irk üretebilmek. 

Türk kurdunun özelliği düşünüldüğünde köpek ve kurdun birleştirilmesinden elde edilen bir ırk olması itibari ile ne kadar sağlıklı olduğu ayrı bir konudur. Türk kurdunda tam bir kurt özelliğinden bahsetmek yerine melez bir tür demek daha doğru olabilir. Bu şekilde farklı türlerin çiftleştirilmesi sonucu elde edilen nesillerde ileride sıkıntılar ortaya çıktığı da unutulmaması gereken bir gerçek. Türk kurdunun şu an ki nesilleri ne kadar uysal ve evcil olsa da ilerleyen dönemlerde türün özellikleri de değişim göstermeye açıktır.

]]>
Sibirya Kurdu Özellikleri https://www.kurt.gen.tr/sibirya-kurdu-ozellikleri.html Wed, 14 Nov 2018 15:54:41 +0000 Sibirya Kurdu Özellikleri, Tüm dünyanın ismini bildiği oldukça tanınan hayvanların başında Sibirya kurdu gelmektedir. Sibirya kurdu özellikleri arasında bu canlı türünün diğerlerinden ayıran özel bir durum bulun Sibirya Kurdu Özellikleri, Tüm dünyanın ismini bildiği oldukça tanınan hayvanların başında Sibirya kurdu gelmektedir. Sibirya kurdu özellikleri arasında bu canlı türünün diğerlerinden ayıran özel bir durum bulunmaktadır. Çok eski zamanlarda Alaska’da meydana gelen ve adına difteri hastalığı denilen salgında bu hayvanlar çokça kullanılmıştır. Özellikle de bu ilaçların sevkiyatında önemli bir görev üstlenmeleri sebebi ile insanlar arasında özel bir yeri olduğu gözle görülür bir durumdur. Artık yaşanan bu durum ile birlikte tüm dünyaca bu köpek türü tanınmaya başlanmıştır. Sibirya kurdu özellikleri arasında yüzyıllarca Sibirya bölgesinde Chukshi adı verilen bir halk tarafından bekçilik, ren geyiklerini gütme ve kızak çekme gibi görevlerde kullanılmıştır. Bunun ile birlikte gösterişli yapısı, güzelliği ve kendilerine olan güvenleri bakımından insanların fazlası ile hayatına girmiş olan bir canlı türüdür. Bu yönü itibari ile insanlar ile dostluk kurmada herhangi bir sıkıntıları bulunmamaktadır.

Sibirya Kurdunun En Temel Özellikleri

Oldukça sevgi dolu bir yapıları bulunmaları sebebi ile Sibirya kurdu özellikleri arasında ilk sayacağımız etken bu olacaktır. Bu durum insanların gözünden kaçmadığı için onların en sadık dostlarından birisidir. Bu durumun yanı sıra uzaktan bakıldığı zaman bu köpeklerde oldukça dikkat çekici özellikleri bulunmaktadır. Bu durumun en temel sebebi ise buz mavisi gözlerinin bulunmasının yanı sıra dış görünüşleri de insanları büyüleme yetmektedir. Aynı zamanda da bu köpekler özgürlüğüne oldukça düşkün olup bazı durumlarda ise oldukça inatçıdırlar. Bu bakımdan insanlara benzerlik gösterdiklerini söyleyebiliriz. Sibirya kurdu özellikleri arasında bu köpeklerin çocuklar açısından da özel bir yeri bulunmaktadır. Zira bu köpek türleri çocuklara karşı sevgi doludurlar ve onlara karşı hoşgörülü ile hareket etmektedirler.

Sibirya Kurdunun Fiziksel Özellikleri

Adından da anlayacağınız üzere sıcak havalardan pek hoşlanmazlar. Bu yönü itibari ile -60 dereceye kadarki zor şartlar altında dahi yaşamlarını sürdürdükleri bilinmektedir. Havlama huyları pek yoktur. Ancak uludukları bilinmektedir. Yaşları 10-13’e kadar devam eder. Ağırlıkları ise erkek Sibirya kurdu özellikleri bakımından 20-25 kg arasında değişmektedir. Dişi kurtlar ise 15-23 kg aralığında değişmektedir. Oldukça kuvvetli bir beden yapılarına sahiptirler. Bedeninin alt bölümü ve yüz çevresi beyaz renkte iken diğer kısımları ise cinsine göre farklı renk alabilir. Örneğin bazıları kum sarısı, bazıları gümüş renginde bazıları ise kurt grisi rengine sahiptirler. Uzun tüylere sahip olmaları onların karlı ya da buzlu ortamlara ayak uydurmaları için oldukça önemli bir husustur. Kulak yapıları ise yukarıya doğru ve dik bir şekil almaktadır.

Sibirya Kurdu Karakteristik Özellikleri

Sibirya kurdu özellikleri arasında karakteristik yapıları incelendiğinde karşımıza ilk çıkacak şey bu köpeklerin zeki, oyuncu, inatçı, haylaz ve soysal yapıları öne çıkar. Sahiplerine karşı oldukça bağlı bir hayvan türüdür. Bu bakımdan insanların sevgisini çok rahatlıkla kazanmaktadırlar. Sibirya kurdunun eğitim aşamasında ise diğer türlere oranla farklılık gösterdiği gözlenmiştir. Tuvalet ihtiyacı ise biraz zahmetli olduğu bilinmektedir. Öğretilmek amacıyla uygulanan şeyleri kolaylıkla algılamaları ve basit bir şekilde öğrenmeleri diğer köpek türlerine göre oldukça kolaydır.

Mantık çerçevesinde hareket eden bu hayvanlar eğer öğretilmek istenen şeyler mantıksız geliyor ise öğrenme konusunda direnirler. Bu durum Sibirya kurdu özellikleri açısından öne çıkan önemli bir husustur. 

]]>
Kurt Köpeği Yavrusu https://www.kurt.gen.tr/kurt-kopegi-yavrusu.html Wed, 14 Nov 2018 18:23:02 +0000 Kurt Köpeği Yavrusu, kendine has ırka mensup farklı türleri olan kurt köpeğinin yavrusudur. Yavru oldukları için boyut olarak küçük yapıya sahiptir. Büyüdüklerinde gösterişli, çevik bir yapıda olup sert, keskin bakışları Kurt Köpeği Yavrusu, kendine has ırka mensup farklı türleri olan kurt köpeğinin yavrusudur. Yavru oldukları için boyut olarak küçük yapıya sahiptir. Büyüdüklerinde gösterişli, çevik bir yapıda olup sert, keskin bakışlarıyla oldukça heybetli görünürler. Bu yavru kurt köpeklerinin tüyleri açık kahverengi ve siyah olarak değişmektedir. İnce, parlak, kısa ve yumuşak tüyleri vardır. Kulakları ince ve uzundur. Şirin görünümleriyle birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Kurt köpeği yavrusu evcil olarak yetiştirildiğinde yiyecek ihtiyaçlarının düzenli sağlanmasına dikkat edilmesi gerekir. Et ve hazır mama tüketimlerinin yanı sıra aç kaldıklarına her çeşit gıdaları yiyebilirler. Ancak özellikle süt ürününün verilmesine de özen gösterilmelidir. Bakım ve beslenme açısından kendi başına yetersizdirler. Ya aileleri tarafından ya da sahipleri tarafından gıda ihtiyaçları karşılanır. Kurt köpeği yavrusu, dost canlısı olup sahibine alışma özelliği gösterebilmektedir. Oyun oynamayı çok seven bu hayvanlar kediler ile zıt kutuplarda oldukları bilinmektedir. Barındıkları alanın dış etkenlere karşı korunaklı ve sıcak olması yaşama tutunmaları yönünden önemlidir.

Kurt köpeği yavrusunun, işitme, görme ve koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Çene yapılarının güçlü bir yapıya sahip olması ısırma kuvvetlerini geliştirmiştir. Yavru iken yetiştirilmesi her yönden olumlu katkı sağlayacaktır. Sonradan sahiplenilen yetişkin kurt köpekleri adaptasyon sorunu yaşayarak saldırgan olma özelliği gösterebilir. Fakat yavru kurt köpekleri bulunduğu alana kısa sürede ayak uydurarak sosyal bakımdan da daha iyi bir seviyeye gelebilir. Kurt köpeği yavrusu, iyi bir şekilde beslenilmez ise agresif hareketlerde bulunabilir. Mideleri hassa bir yapıda olduğu için beslenmelerinin dozunda olması gerekir. Aksi halde mide rahatsızlığı yaşamaları kaçınılmaz olacaktır. Zamanla gelişimlerini tamamladıklarında koruma köpekleri olarak kullanılırlar. Duyu organlarından görme, işitme ve koku alma hisleri çok güçlü olduğu için patlayıcı maddeler, her türlü uyuşturucu maddeleri ve cesetlerin bulunmasında polis ve askere yardımcı olarak emniyet hizmetine katkıda bulunurlar.

Kurt köpeği yavrusu türleri

İrlanda kurt köpeği yavrusu: İrlanda kökenlidir. Yavru iken küçük yapılı büyüdüğünde iri bir yapıya sahip bu kurt köpeğinin postu yer yer gölgeli ve tek renge sahiptir. Av hayvanı olarak bilinen bu hayvanın soyu yüz tutmaya başlayarak zamanla üreyen yavrular ile korunmaya alınarak çoğaltılmaya başlatılmıştır. Bu yavrular etçil grubunda olup Gıda seçiciliği yapabilirler. Hırçın bir yapıda olmaları yavruyken bile yanlarına yaklaşılmasına çekingenlik sağlamıştır. Görünüşleri zariftir. Fazla kiloya sahip değillerdir. Ruslar tarafından bu yavrular zamanla kurt avlarında kullanılmışlardır.

Sibirya kurt köpeği yavrusu: Dış görünüşleri itibariyle en çok ilgi çeken kurt köpeği yavru türlerinden biridir. Açık mavi renk gözleriyle ve farklı renklerdeki uzun tüyleriyle herkes tarafından sevilen bir yavrudur. Özgürlüklerine düşkünlükleri ve inatçı yapıya sahip olmalarıyla tanınırlar. Küçük yapılı hayvanları avlarlar. Sıcağı sevmezler ve gereksiz yere uluma özellikleri yoktur.

Alman kurt köpeği yavrusu: Alman ırkına mensup yavrudur. Tüy renkleri farklı tonlarda olup zamanla büyüdüklerinde çaban köpekliği olarak tanınırlar. Kalça çıkıklığı problemi yaşarlar. Bu yüzde ani hareketlerde bulunmaları sakıncalıdır.

Bu tür kurt köpeklerinin yanı sıra Rusya bölgesine mensup Boyroz ve Kanada bölgesine ait ırka sahip olan Doğu Kanada kurt köpeği türleri de mevcuttur.
]]>
Kurt Köpeği Çeşitleri https://www.kurt.gen.tr/kurt-kopegi-cesitleri.html Wed, 14 Nov 2018 20:47:06 +0000 Kurt köpeği çeşitleri, birçok köpek çeşidinden farklılık göstermektedir. Kurt köpekleri, çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü bu köpekle Kurt köpeği çeşitleri, birçok köpek çeşidinden farklılık göstermektedir. Kurt köpekleri, çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde bulunabilirler. Çoğunlukla polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü bu köpekler keskin burunlara sahiptir. Patlayıcı, uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askerler de buna benzer görevlerde onları kullanırlar. Askerleri bir tuzak veya düşmana karşı uyarırlar. Kurt köpeği, yaşam alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Kurt köpeği çeşitleri, sadık olmakla beraber yabani ırklar olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kurt köpeğinin belirli çeşitleri evcilleştirilmiş olsa da birçok çeşidi yabani hayatta yaşamlarına devam etmektedir. Görünüşleri ve özellikle akıllı olmasıyla köpek severler tarafından tercih edilen bir ırk olmuştur. Kurt köpeğinin en önemli özellerinden biri de herhangi bir cinsten türememiş saf bir ırktır.

Kurt köpeği çeşitleri

Alman kurt köpeği; Alman kurt köpeğinin en önemli özelliği zeki ve akıllı olması kadar yeteneklerinin insanları şaşırtıp cezp etmesidir. Bu köpekler Küçük yaşlarda eğitimine başlanılarak kullanıldığı amaca göre çok faydalı bir hale getirilebilir. Koku alma yeteneği mükemmel olan bu köpeklerin yetişkin dişilerde boy ölçüleri 50 cm ile 57 cm arasında değişiklik gösterebilir. Beslenmesine dikkat edildiği zaman bu köpekler uzun yıllar yaşayabilir. Çoban köpekleri olarak da bilinen Alman kurt köpeği büyük ve gösterişli bir vücut yapısına sahiptirler.

Sibirya kurt köpeği; Soğuk ilkim şartlarına dayanabilen uzun yıllar kızak çekme, çobanlık ve bekçilik görevlerinde kullanılan bir köpek ırkıdır. Yumuşak sevgi dolu bir köpek olan sibirya kurtları mavi gözleri sayesinde korkutucu olabilme yeteneği ne de sahiptir. Beslenmesine özen gösterildiğinde dişi olanın ağırlığı 23 kg erkeğinin ağırlığı 27 kg kadar ulaşabiliyor.

Alaska kurt köpeği; Alaska'nın kuzey batısında yaşayan bu köpek ırkı iri yapılı olup boyları 70 cm ağırlığı 55 kg kadar ulaşabiliyor. Güçlü bedeni ve geniş omuz yapısına sahip olan Alaska kurt köpekleri kızak çekme de ve evlerde bekçi köpeği olarak yetiştirilmektedir. Çocuklara yoğun ilgi gösteren bu köpekler sevecen türünün olduğu yanı kadar da kahverengi badem gözleri sayesinde oldukça da vahşi olabilmektedir.

Boyroz kurt köpeği; Rus kurt köpeği olarak da bilinen ırk, iri ve uzun tüylü, uzun boylu, ince uzun kafalı bir yapıya sahip bir köpek cinsidir. Rusya bölgesinde Kurt avlamak için kullanılmaktadır. Erkeğinin ağırlığı 35 ile 47 kilogram, dişisinin ağırlığı ise 26 ile 39 kilogram arasında değişmektedir.

İrlanda kurt köpeği; Dünyanın en büyük köpek ırkları arasında gösterilen Bu köpek cinsi boyları 71 santimetre, ağırlığı ise 55 kilograma kadar ulaşmaktadır. Dişlerini boyu 71 santimetre olup 48 kilograma kadar da ağırlığı ulaşmaktadır. Kızıl kahverengi siyah beyaz ve gri renk tüy yapısına sahip olan İrlanda kurt köpeği soylarının tükenmemesi için kontrol altına alınmıştır. 

Doğu Kanada kurt köpeği; Kanada'nın Amerika yakınlarında yaşayan bir köpek ırkı olup Canis lupus diye de bilinmektedir. Soyunun çok eski yıllara dayandığı tespit edilen bu köpek cinsinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinmektedir. Kurt köpeği çeşitleri arasında en eski cinse sahip denebilir. İnsanlar tarafından zarar verilerek bu tehlikeye uğradığı sanılmaktadır.

]]>
Beyaz Sibirya Kurdu https://www.kurt.gen.tr/beyaz-sibirya-kurdu.html Thu, 15 Nov 2018 10:35:22 +0000 Beyaz Sibirya kurdu; kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Yüzyıllardır insanlar tarafından kızak çekmeleri için kullanılmışlardır. Ayrıca beyaz Sibirya kurtları bekçi köpeği ve ren geyiklerini güdümü içinde kullanılmıştır. Beyaz Sibirya kurdu; kökeni Alaska'ya dayanmaktadır. Yüzyıllardır insanlar tarafından kızak çekmeleri için kullanılmışlardır. Ayrıca beyaz Sibirya kurtları bekçi köpeği ve ren geyiklerini güdümü içinde kullanılmıştır. Beyaz Sibirya kurtları Alaska ve Sibirya'nın soğuk ve sert kışlarına uygun yapıda olurlar. Dayanıklı ve sağlam iş köpekleridir. Bu köpekler saatlerce sürü halinde uyumlu bir şekilde çalışabilirler. Kurtlar harekete ve egzersizlere çok ihtiyaç duyarlar. Sıcak havalarda ise egzersiz yaptırılmamalıdır. Yaşam alanı olarak ise apartman hayatına hiç uygun değillerdir. Aşırı sıcak ortamları sevmezler. 

Beyaz Sibirya kurdu özellikleri

Sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Sürü halinde olmayı yalnız kalkmaktan çok daha severler. Bakıcı ailesine sadık ve bir o kadar da düşkündür. Bu huylarından dolayı bakıcı aileler tarafından daha çok benimsenmesine neden olmuştur. Beyaz Sibirya kurdunun yapısı oldukça güçlüdür. Vücudu ve yüzünün alt kısımları beyaz geri kalan kısımları beyaz, siyah, gümüş grisi, kızıl renkleri bulunmaktadır. Ayaklarnın rengi beyazdır. Özellikle patileri kar beyazını ve ayakkabı şeklini andırmaktadır. Göz renkleri mavi ve kahverengidir.  En belirin özellikleri buz mavisi olan göz renkleridir. Karşıdan bakıldığında buz mavisi gözler insanları ürkütse de aslında yumuşak ve uysal bir yapıları bulunmaktadır.  Çok akıllı, zeki ve neşelidirler. Sakin olduklarını için rahatlıkla geçinilmesi kolay bir köpek türüdür. Kulaklarının yapı yukarıya doğru ve diktir. Bu kurtların kürkleri oldukça yumuşak ve kalındır. Sibirya kurdu normalde ev hayatına alışık olmadıkları içiin tuvalet eğitimini almakta zorlanırlar. Beyaz Sibirya kurdu ve diğer renkleri de soğuk hava koşulları olarak vücutları -50 derece ile -60 derece arası dayanabilmektedir.
  
Beyaz Sibirya kurdunun genel olarak boyut ve ağırlıkları
 • Dişilerde boy: 51-56 cm
 • Erkeklerde boy: 53-60 cm
 • Dişilerde ağırlık: 16-23 kilo
 • Erkeklerde ağırlık: 20-27 kilo arasındadır.
Beyaz Sibirya kurtlarının tüy özellikleri
 • Beyaz Sibirya kurtlarının tüy yapısı çift katlı ve su geçirmemektedir.
 • Tüy uzunlukları orta boydadır.
 • Tüyleri düz uzadıkları gibi sık bir dokuya sahiptir.
 • Tüylerin alt tabakası yünlü gibidir.
 • Tüy yapıları yumuşaktır.
 • Tüylerini bir haftada en az olarak 3 defa fırçalanması gerekmektedir.
 • Tüylerini fazla dökmektedir.
 • Beyaz Sibirya kurdunun tüy rengi beyazdır. Ayrıca kesinlikle farklı bir renk barındırmazlar.
]]>
Yavru Kurt Köpeği https://www.kurt.gen.tr/yavru-kurt-kopegi.html Thu, 15 Nov 2018 10:57:59 +0000 Yavru kurt köpeği  birçok türe mensup görünüşleri ve cinsleri farklı olan köpek grubundaki hayvanlardan olan kurtların yavrularıdır. Yavru kurt köpeklerinin çeşitli ırkları vardır. Her coğrafyada sıklıkla rastlan Yavru kurt köpeği  birçok türe mensup görünüşleri ve cinsleri farklı olan köpek grubundaki hayvanlardan olan kurtların yavrularıdır. Yavru kurt köpeklerinin çeşitli ırkları vardır. Her coğrafyada sıklıkla rastlanan hayvanlardır. Yavru kurt köpeği belirli bir süreye kadar bakıma muhtaç olduğu için ailesi veya insanlar tarafından sahiplenilerek yetiştirilebilir. Bu köpekler yetiştirildiğinde avcılıkta ve koruyuculukta ön plandadır. Evcilleştirilen yavru yurt köpekleri zamanla iyi birer çoban olabilir. Bu köpeklerin işlevleri her topluma göre değişkenlik göstermektedir. Kimi toplumda bekçi kimisinde yük hayvanı olarak kullanılıp bazı toplumlarda da eti tüketilmektedir. Gelişmiş ülkelerde ise yavru kurt köpeği, arkadaş ve refakatçi olarak beslenir. Bunların yanı sıra yavru kurt köpeklerinin güçlü koku alma duyusu ve iyi görebilme yetenekleriyle biraz daha büyüdüklerinde arama kurtarma köpeği olarak emniyet ve askeri teşkilatlanmada görevlendirilir.

Yavru kurt köpeği özellikleri

Görünüşleri itibariyle sivri kulaklara, kahverengi ve siyah renklerin karışımı tüy rengine sahiptir. Yavru oldukları için tüyleri kısa ve yumuşaktır. Keskin koku alma özellikleriyle yavruyken uyuşturucu, patlayıcı madde, ceset ve birçok detayların kokusu öğretilerek arama kurtarma köpeği olarak tanınır. Çevik ve kendinden emin bakışlarıyla ürkütücü bir türdür. Bu yavrular başka köpek türleri gibi farklı ırkların birleştirilmesiyle elde edilemez. Yavru kurt köpeği denildiğinde kurt-köpek kırması akla gelmektedir. Kurt - köpek kırması doğurgan bir yapıya sahiptir. Yavru kurt köpeği, et ve kemik ile beslenir. Evcil olanları hazır köpek mamaları ve içerisinde et olan günlük yemekleri tüketebilir.
]]>
Yavru Sibirya Kurdu https://www.kurt.gen.tr/yavru-sibirya-kurdu.html Fri, 16 Nov 2018 03:11:41 +0000 Yavru Sibirya kurdu; Dişi Sibirya kurdun 58 günlük süren hamilelik döneminin bitmesinden sonra 5-7 yavru dünyaya gelir. Yavru Sibirya kurdu evde beslenecekse 1-2 ay civarı anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünden kesildikt Yavru Sibirya kurdu; Dişi Sibirya kurdun 58 günlük süren hamilelik döneminin bitmesinden sonra 5-7 yavru dünyaya gelir. Yavru Sibirya kurdu evde beslenecekse 1-2 ay civarı anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütünden kesildikten sonra ise yavru köpekleri için üretilen kuru mama ile beslenmesi gereklidir. Köpek mamaları bütün köpeklerin beslenmeleri için oldukça iyi bir besin kaynağı olmaktadır. Evde pişen yemeklerde yiyen köpeklerle köpek maması yiyen köpekler arasında bariz olarak farklar söz konusudur.

Yavru Sibirya kurdu hakkında bilgi

 Yavru Sibirya kurdunun gerekli düzeyde sosyalleştiğinden emin olmalısınız. Kalabalığı sevdikleri için diğer köpek türleriyle de, çevresinde bulunan köpekler ile yakınlaşmaya meraklıdırlar. İyi bir koruma köpeği değillerdir. Bunun sebebi çok şevkatli olmalarıdır. Aile içerisindeki ve çevresinde bulunan çocuklarla çok uyumludurlar. Yavru Sibirya Kurdunun bakımı oldukça kolaydır. ayrıca bakım için kesinlikle zahmet isteyen bir köpek türüdür. Yıl içerisinde iki defa olmak üzere tüy dökmektedirler.  Bu süre zarfında yavru Sibirya kurtlarını düzenli olarak taramanız gereklidir. Taramanız onları oldukça rahatlatacaktır. Sahiplerine çok düşkündürler. Oyunculuk yeteneği oldukça fazla ve şımarıktır. Ülkemizde genellikle sıcak aylarda zorlanmaktadır. Genellikle soğuk hava şartlarına alışık olmalarından kaynaklıdır. Yaz aylarında fazla olarak egzersiz yaptırmamak gerekir. Sıcak aylarda devamlı olarak bolca su verilmelidir. Bu kurt türleri yapılarından kaynaklı olarak oldukça enerjiktirler. Hareketli olmalarından dolayı rahat alanlar ve oynayacağı ortamların olması gereklidir. Bu türde bir köpeği apartman dairesinde beslemek çok doğru bir davranış değildir.  Fakat evlerde beslemek istiyorsanız gün içerisinde en az 3-4 dışarıya çıkarmanız gereklidir. Bolca gezdirmeniz lazım ayrıca. Yavru Sibirya kurdu genellikle tek kaldıklarında kendilerini yalnız hissederler ve kendi üstüne dikkat çekmeye çalışırlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar. Sahipleri yanında olduğunda onun devamlı oyun oynamak isterler. Isırmak gibi huylar bulunmamaktadır. Çocuklarla araları oldukça iyidir. Güzelliği, kendilerine olan güveni, gösterişli oluşu onları farklı ırklardan kılmaktadır.

Yavru Sibirya kurdu özellikleri
 • İnatçıdırlar.
 • Özgürlüklerine çok düşkün olurlar.
 • Çocuklara oldukça iyimser yaklaşırlar.
 • Sevgi doludurlar.
 • En önemli özelliklerinden biride göz renkleri bu mavisi olur.
 • Herkesle iyi geçinirler. Bunun sebebi yalnız kalmayı sevmedikleri içindir. 
 • Fareleri, kuşları ve ufak hayvanları avlamayı sevmektedirler.
 • Ulurlar. Gereksiz yere havlama gibi huyları bulunmamaktadır.
 • Evde yalnız bırakılmayı kesinlikle sevmezler. Bu nedenden dolayı eşyaları kemirip dikkat çekmeye çalışırlar.
 • Soğuk havalarda oldukça dayanıklıdırlar. Sıcak havaları pek sevmezler. Neredeyse -60 derece soğukta bile yaşayabilirler.
 • Kulak yapıları dik ve yukarı doğru olmaktadır.
 • Ömürleri yaklaşık olarak 11-13 yıl arasında sürmektedir.
 • Tüyleri yumuşak ve sık yapıdadır.
 • Vücut yapıları oldukça güçlüdür.
 • Köpeklerin gövdeleri ve yüzlerinin alt kısmı beyaz renkte olup diğer kısımları ise kum sarısı, siyah ve gri renkte olmaktadır.
Yavru Sibirya kurdu bakımı
 • Yıkanma ihtiyaçları için kuru şampuan kullanabilirsiniz.
 • Bir haftada iki defa olarak düzenli bir şekilde tüylerini taramalısınız.
 • Aşılarını kaçırmamalı ve düzenli olarak uygulamalısınız.
 • Tüyleri uzunda olsa tıraş edilmesine ihtiyacı yoktur.
 • Kuru köpek mamaları ile gerektiği ve ihtiyacı olduğu düzeyde besleyebilirsiniz.
 • Tüketeceği yemekleri taze ve sulu verilmesi gereklidir.
 • Tüylerinin taradığınızda canının yanmamasına dikkat edilmelidir. Eğer canı yanar ise sinirlenmesine neden olabilirsiniz.
 • Genellikle en çok yakalandıkları rahatsızlıklar giz hastalığı, çinko eksikliği ve k]]> Sibirya Kurdu Bakımı https://www.kurt.gen.tr/sibirya-kurdu-bakimi.html Sat, 17 Nov 2018 03:10:50 +0000 Sibirya kurdu bakımı; çok detay gerektirmese de biraz özen istemektedir. Sibirya kurdu karakteri gereğince oyuncu, şımarıktır. Sahiplerine aşırı düşkün olurlar. Ülkemizde genellikle sıcak yaz aylarında çok sıkıntı yaşam Sibirya kurdu bakımı; çok detay gerektirmese de biraz özen istemektedir. Sibirya kurdu karakteri gereğince oyuncu, şımarıktır. Sahiplerine aşırı düşkün olurlar. Ülkemizde genellikle sıcak yaz aylarında çok sıkıntı yaşamaktadırlar. Soğuk iklimi köpekleridir. 

  Sibirya kurdu beslenme bakımı 

  Dişi Sibirya kurtları 58 günlük hamilelik süreci geçirirler. Bunun sonrasında 5-7 yavru dünyaya getirirler. Dünyaya gelen yavrular iki ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Sonrasında anne sütünden kesilerek köpek maması ile beslenmeye başlanır. Yavru Sibirya kurtlarının gelişimi için köpek mamalı çok önemli bir yer tutmaktadır. Evde pişen yemeklerle  ile köpek mamasıyla beslenen köpekler arasında çok büyük farklılıklar gözlemlenmektedir. Ayrıca Sibirya kurtlarının özenle tüketmesi gereken besinler;
  • Üzüm, kuru üzüm, kuru erik tarzında gıdalar 
  • Bol miktarda süt tüketilmesi 
  • Soğan
  • Pişmiş kemikler
  • Bolca su tüketmelidir
  Sibirya kurdu genel, tüy ve tırnak bakımı

  Sibirya kurdu bakımında tüyleri çok önemlidir. Yıl içerisinde iki defa olarak tüy dökmektedirler. Sibirya kurtlarının tüy dökme zamanlarında düzenli olarak taranması gereklidir. Bu köpekleri taramanız  rahatlamasına yardımcı olacaktır. Hafta içerisinde düzenli olarak 1 kez taramanız yeterli olacaktır. Sibirya kurdunun tırnakları haftada 1 kez olsa kesilmesi gereklidir.  Ayrıca kulaklarını nemli bir bez yada pamuk yardımıyla düzenli olarak temizlenmelidir.

  Sibirya kurdu nerede bakılabilir

  Sibirya kurtlar karakterleri ve yapıları gereği baya hareketli ve enerjik hayvanlardandır. Bu sebepten dolayı köpeğin oynayabileceği ortamlar ve rahatlıkla hareket edebilecekleri alanlar olması çok önemlidir. Bu tarz bir köpeği apartman dairesinde bakmak yada beslemek hiç doğru değildir. Fakat apartman dairesinde bakılmak isteniyor ise gün içerisinde 3-4 defa dışarı çıkarıp gezdirmeniz gereklidir.

  Sibirya kurdu bakımında banyo

  Sibirya kurtları en temiz köpek türlerinden biri olarak geçmektedir. Temizlik açısından kedilere benzetilmektedir. Bu tarzdaki bir köpeği yılda bir kere bile banyo yatırmanız onun bütün yıl içerisinde temiz kalmasına sebep olur. Geriye kalan zamanlarda kendi kendilerini temizleme özellikleri vardır. Özellikle de kuru şampuan kullanıyor iseniz köpeğinizin kiri ve tüyleri ile hiç problem yaşamazsınız.

  Sibirya kurdu bakımında karakterinin etkileri

  Sibirya kurtları sahiplerine aşırı şekilde bağlıdırlar. Genellikle yalnız bırakıldığı zamanlar üzülerek ağlamaktadırlar. Sahibi yanında olduğu sürece onunla devamlı olarak oyun oynamak isterler. Aile bireyleri ve çocuklar ile araları oldukça iyidir. Isırma gibi huyları bulunmamaktadır.   Bunu unutmamak lazım sahibine ve kendisine gelebilecek olan zararlardan dolayıda ısırmaktan kesinlikle çekinmezler. Karakterlerinden kaynaklı olarak oldukça özgürlüklerine düşkündürler. Bu nedenden dolayı da sahiplerininde sabırlı olması gerekmektedir. Sibirya kurtları sıcak havayı sevmemektedir. Özellikle sıcak havalarda egzersiz yaptırmaktan uzak durulmalıdır. Sıcak aylarda devamlı olarak su verilmelidir. Sibirya kurdu bakımına karar verdiyseniz sürü halinde yaşamayı sevdiklerini bilin. Bundan dolayıda çift olarak bakmanızda yarar vardır.
  ]]>
  Alman Kurt Köpeği https://www.kurt.gen.tr/alman-kurt-kopegi.html Sat, 17 Nov 2018 05:44:01 +0000 Alman Kurt Köpeği, K9; Alman kurt köpeği denilince sevk, temel itaat, ileri itaat, saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler akıllara gelmektedir. Aslında bu türe mal olmuş ve bu türden bahsedildiğinde ilk akla gelen K9 dur. Ned Alman Kurt Köpeği, K9; Alman kurt köpeği denilince sevk, temel itaat, ileri itaat, saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler akıllara gelmektedir. Aslında bu türe mal olmuş ve bu türden bahsedildiğinde ilk akla gelen K9 dur. Neden K9 olarak bilinir, K9 hakkında açıklamaya genişçe aşağıda yer verilmiştir. 

  Alman Kurt Köpeği Temel Özellikleri; Alman Kurt (çoban) köpeği, Alsatian diye de tanınır. Gösterişli, çok güçlü ve dengeli bir köpektir. Zeki, kararlı, vefalı, sahibine itaakar ve çocuklara karşı sevgi duyan, öteki hayvanlara karşı hoşgörülü, yabancılara karşı çok uyanık, tavizsiz ve kolay eğitilebilir bir ırktır. GSP German shepherd dog (Alman kurt köpeği), Deutsher schaferhund (Alman çoban), hatta police dog (polis köpeği) olarak da bilinir. Bu ırk üzerindeki çalışmalar 19. yüzyılın başlarında ve yirminci yüzyılın sonlarında tam küçükbaş (keçi, koyun) hayvan güdebilen köpek üretmek amaçlı geliştirilmiştir. Genel olarak bilinenin aksine kurt ile alakası yoktur. Bu konuda uzman Alman araştırmacıların gayesi cesur, akıllı ve küçükbaş hayvanları iyi güde bilecek kuvvetli koşabilecek bir köpek cinsi elde etmekti. Kuvvetli, çevik ve atak bir köpek elde ettikten sonra Alman çaban köpeği koruma ve polis işindeki yeteneğini kısa zamanda ispatlamıştır. 1. dünya savası esnasında ismi Alsatian olarak değişmiştir, Amaç ise olası Alman düşmanlığına karşı bu türü korumak. 
  • Irk Boyutu; Büyük boy
  • Ağırlık Erkek 35-40 kg, Dişi 35-40
  • Yükseklik; Erkek 60 - 65 cm, Dişi 55-60 cm
  • Ortalama ömür; 11-14 yıl
  Temel İtaat; Sevk kayışı ile birlikte sahibinin otur, yat, git, kalk, gel, bekle ve sürün komutlarına uyması.
  İleri İtaat; temel itaat eğitimindeki komutları sevk kayış-sız olarak yapması.

  K9'un Öyküsü; Alman Kurt Köpeği, Bodyguard, koruma, bomba, narkotik, asayiş, iz  gibi diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır. Çoğumuz K-9 terimini Alman kurt (çoban) köpeğinin bir adı ya da cinsi olduğunu zannederiz. Bu yanlış algının oluşuna sebep, Hollywood yapımı olan K-9  filmdeki zeki ve cesur  narkotik köpeğini oynayan, Alman kurt köpeği olmasıdır (jery lee). Filmde bu ırka mensup köpeğin üstün performansından dolayı, bu ad adeta bu ırka mal olmuştur. Bu nedenle köpek severler filmin verdiği imaj ile K-9 adını bu ırkın adı olarak anmaktadır. Bu son derece yanlıştır. Gerçekte K-9 bir kelime oyunudur. İngilizcede canine köpek familyasına ait, köpek, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili manalarına gelmektedir. Okunuşu keynayn şeklindedir. K9 kelimesi de İngilizcede keynnayn olarak okunur (K-key, 9-nayn olarak okunur). Tabi-ki Amerika’da ve daha sonra da dünyada bu kelime eğitimli Asker ve polis köpeği kabullenilmiştir. 
  Hangi Cins Köpeklerden K9 Olur. İki başlık altında (asayiş ve koruma) ele alınmaktadır. Bu sınıfa elverişli köpekler ise Dobermen, Rottweiller, Dev snautzer, Belçika çoban köpeği, Belçika malinois, Boxer ve Alman kurt (çoban) köpeğidir.
  ]]>
  Siyah Kurt Köpeği https://www.kurt.gen.tr/siyah-kurt-kopegi.html Sat, 17 Nov 2018 18:32:47 +0000 Siyah Kurt Köpeği, Alman kurdu olarak da tanınan sivri kulaklı, siyah renkli uzun yumuşak tüylere sahip bir hayvandır. Almanya ırk kökenine mensup siyah kurt köpeğidir. Gösterişli yapısıyla güçlü olduğu kadar zeki ve çevik Siyah Kurt Köpeği, Alman kurdu olarak da tanınan sivri kulaklı, siyah renkli uzun yumuşak tüylere sahip bir hayvandır. Almanya ırk kökenine mensup siyah kurt köpeğidir. Gösterişli yapısıyla güçlü olduğu kadar zeki ve çevik bir yapıdadır. İyi bir eğitimle yetiştirildiğinde değerli bir koruma köpeği ve iş köpeğine dönüşerek fayda sağlayabilir. Bu atletik kurt köpeği ikiye ayrılmaktadır; İş köpekleri ve gösteri köpekleri olarak farklı versiyonlarda işlevleri vardır. İş köpekleri olarak iyi bir şekilde bakımı yapılıp yetiştirilen bu köpekler yüksek yapılı bir kalçaya ve uzun bacaklara sahiptir. Gösteri köpekleri alçak kalçaya ve kısa bacaklara sahip olmakla birlikte adaleli bir bünyeye sahiptir. Ayrıca gösterişli bir postları vardır. Tüylerinin parlaklığı ve kalite oranı yüksektir. Siyah kurt köpeklerinde en çok rastlanılan rahatsızlık kalça çıkıklığı yönünde olmaktadır. Bu eklem rahatsızlığı hareketliliklerini düşürmektedir. Bu hayvanlar doğal yaşam ortamlarında etle beslenmektedirler. Hassas bir mide yapısına sahip oldukları için evcil köpeklerin yiyeceklerinin içerisinde fazla çeşit olmayan gıdalarla beslenilmesi önemlidir. Ayrıca hazır mama ile beslenildiğinde alerjik reaksiyon testi yapılmalıdır.

  Siyah kurt köpeği, en çok tercih edilen ırklar arasında olmakla birlikte sağlam koku duyuları ve keskin gözleriyle uyuşturucu, patlayıcı maddeler, ceset ve her türlü sakıncası bulunan hallerin yakalanması açısından polis ve asker köpeği olarak kullanılmaktadır.

  Siyah kurt köpeğinin özellikleri

  Siyah renkte uzun bakımlı tüylere sahip sivri, geniş, dik yapılı kulaklı işitme, görme ve koku alma duyuları gelişmiş hayvanlardır. Çevik yapılarıyla hızlı koşabilirler. Dişilerde boy yarım metre olmakla birlikte erkek kurt köpeklerinde boy oranı 62 cm'i geçmektedir. Ağırlıkları ise dişilerde 20-35 kilo arasında erkeklerde ise 35- 40 kilo olarak değişmektedir. Yüzlerinin sert hatlı olması ürkütücü olmalarına sebeptir. Alnı kubbe şeklinde, burun mantarı siyah renkte, çenesi güçlü bir yapıda olup bakışları oldukça keskindir. Renkleri siyahın tonlarında değişiklik gösterebilir. Kıvrak zekasıyla mantıklı ve dikkatli bir şekilde hareket ederler. Eğitimlerinde azim göstererek görevlerini gönüllü bir şekilde yerine getirirler. Görevlerini yerine getirirken büyük bir dikkatle odaklanırlar. Polis ve asker köpekleri olarak görev yaptıklarında tuzak ve düşmanları tespit ederek uyarım yaparlar. Uçak ve paraşüt atlama eğitimleriyle oldukça çevik yapıda olup eğitimleri başarıyla tamamlayabilirler. Ayrıca, cana yakın yapılarıyla vefalı bir dost olabilirler. Saldırı hisleri yoğun olduğu için sosyal olmazlar ise kişilere ve dış varlıklara zarar verebilirler. Son derece itaatkar ve kafaları hiç karışmayacak seviyede beyin yapıları gelişmiştir. Ortalama ömürleri 12 yıl kadar olup sağlıklı bir şekilde bakım yapıldığında daha uzun süre yaşamaları mümkündür. En hassas üç noktası, kalça çıkıklığı, mide ve kulak kısımlarıdır. Kalça çıkıklığı olanlar ani hareketlerde bulunamayarak ağrı hissi yaşarlar. Mideleri her besin maddesine karşı duyarlı olmadığından sağlık problemi oluşturur. Kulakları düşük yapıya sahip olanların üremeleri için izin verilmez. Siyah kurt köpeklerinin üretimde kullanılabilmesi belirlenen sınavlardan geçer not alması gerekmektedir.
  ]]>
  Un Kurdu https://www.kurt.gen.tr/un-kurdu.html Sun, 18 Nov 2018 00:24:03 +0000 Un Kurdu, Un ile üretim yapan, un fabrikalarında, fırınlarda, un değirmenlerinde, uzun süre un muhafaza adilen pastahane imalathanelerinde rastlanabilen (Tenebrionidae) kara böcek ailesinden kın kanatlı, küçük bir böceğin Un Kurdu, Un ile üretim yapan, un fabrikalarında, fırınlarda, un değirmenlerinde, uzun süre un muhafaza adilen pastahane imalathanelerinde rastlanabilen (Tenebrionidae) kara böcek ailesinden kın kanatlı, küçük bir böceğin larvası dır.

  Un kurdu çok besleyici ve yaygın olarak kullanılan canlı bir yem türüdür. En çok akvaryum ve kültür balıkçılığı yapanlar tercih etmektedir. un kurdu eğer uygun şekilde ve temizliğe dikkat edilerek bakılırsa, asla koku yapmaz. Ayrıca un kurdu, hayvandan insana geçebilecek insan ve hayvan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir parazit veya bulaşıcı bir hastalık taşımaz.

  Un Kurdu Yaşam Döngüsü,

  Un kurtları yaşamları boyunca dört evreden geçerler. Öncelikle yumurta, larva, pupa, ve erişkin böcek olarak yaşamlarını sürdürürler. yaşam evresini tamamlaması hemen hemen 100 gün sürer. Bu süre yaşam koşullarının elverişli olmasına göre farklılık gösterebilir. Fakat ortama yüz gündür.

  Un KurduUn Kurdu Nasıl Üretilir

  Un kurdu üretebilmek için öncelikli olarak kın kanatlı böceğin bir yerden elde edilmiş olması gerekir. Öyle üretim yapmak için un kurdunu nemli unun içerisinde kendiliğinden var edemezsiniz. Bir şekilde kın kanatlı böceği elde edip, gerekli ortamı hazırlamak şarttır.  Sonraki aşamada ilk çıkan böceklerimizin yumurtlama ve kalabalıklaşma aşaması 2 ayı bulacaktır. Yani buna göre adam akıllı ürün alabilmek için 3 ay gibi bir süre var demektir. 

  Un kurdu üretimi için kesinlikle ergin kurt kullanılmalıdır. Üretim yapabilmek için size 40 adet böcek bile yeterli olacaktır. Bir adet dişi kurdun günde 30 adet yumurta bıraktığı için üretim için 30 adet böcek bile yeterlidir. 2 ay sonra elde edeceğiniz rakam hiç de az olmasa gerek. Bu süre zarfında böceklerin altının haftada bir kez kontrol ederek, tek yapmanız gereken, minik kurtları gördüğünüzde incitmeden diğer yataklık hazırlanmış yarı şeffaf plastik bir kaba transfer etmektir. 
  ]]>
  İran Kurdu https://www.kurt.gen.tr/iran-kurdu.html Sun, 18 Nov 2018 23:55:15 +0000 İran Kurdu, Kurt köpekleri türlerinden olan İran kurdu genellikle İran, Lübnan kökenli bir kurt köpeği türüdür. Genellikle korumacı olarak kullanılmaktadır. Fakat bu hayvanların ev içinde beslenmesi çok uygun değildir. İç İran Kurdu, Kurt köpekleri türlerinden olan İran kurdu genellikle İran, Lübnan kökenli bir kurt köpeği türüdür. Genellikle korumacı olarak kullanılmaktadır. Fakat bu hayvanların ev içinde beslenmesi çok uygun değildir. İç güdüsel olarak saldırma yönü fazla olduğundan bakacak olan kişinin eğitim vermesi ve kendisiyle arasındaki bağı güçlü tutması gerekir. Sıcak havayı çok sevmeyen bu hayvan genellikle sonbahar ve kış aylarını daha rahat geçirmektedir. Buna karşın güçlü bir direnç yapısı olduğundan sık hastalanma riski bulunmamaktadır. 

  İran Kurdunun Fiziksel Yapısı 

  Ağırlık olarak dişi İran Kurtları 22-35  kilo ve erkek kurtlarda 32 ile 42 kilo arasında olan İran kurdu boy olarak uzun bacaklı olduğundan diğer köpeklere göre daha uzundur. Aynı zamanda güçlü bir diş yapısı vardır. Uygun koşullar sağlandığı zaman ortalama ömrü 20 yıla kadar çıkabilir. Bunun yanı sıra İran kurdunun gözleri de ayırt edici güzelliğe sahiptir. Renk olarak kahve ve sarı tonları çok yaygındır. Siyah tonlarda İran kurduna da rastlansa da genelde beyaz renkte olmazlar. 

  İran Kurduİran Kurdunun Hastalıkları 

  İran Kurdu dirençli olmasına karşın ilk doğduğu andan itibaren bir yaşına kadar geçen sürede hastalığa yakalanma riski fazladır. Kanlı ishal hastalığı ve gençlik hastalığına yakalanabilirler. Aynı zamanda sıcaklardan olumsuz etkilenme dolayısıyla egzama, mantar, alerji olabilirler. Bu nedenle daha serin yerlerde bakılması gerekmektedir. 
  ]]>
  Diş Kurdu https://www.kurt.gen.tr/dis-kurdu.html Mon, 19 Nov 2018 16:36:13 +0000 Diş Kurdu; Hastalıklı olan dişler, ağız sağlığını etkilemesinin yanında, insan vücudundaki diğer organların sağlığını da bozabilir. Diş çürüğünün ortaya çıkardığı bakteriler, kalbe ve böbreğe kadar y Diş Kurdu; Hastalıklı olan dişler, ağız sağlığını etkilemesinin yanında, insan vücudundaki diğer organların sağlığını da bozabilir. Diş çürüğünün ortaya çıkardığı bakteriler, kalbe ve böbreğe kadar yerleşerek farklı enfeksiyonlara sebep olabilir.
  Ülkemizde sigara ve tütün kullanımı, yanlış beslenme tarzı, ağız, diş sağlığı bakımı ve düzenli diş hekimlerine gitmeye yeterince önem verilmemesinden dolayı, dişlerde kurtlanmalara bağlı çürüklere yol açmaktadır.Diş Kurdu 

  Ağız diş sağlığı, küçük yaşta alışkanlıkla başlamakta olan bir süreçtir. İki yaşından itibaren, günde iki kez diş fırçalanması diş kurdu oluşumunu engeller. Günde 2 defa diş fırçalanmazsa, ağızdaki artıklar bir süre sonra dişlerin üzerine barınarak, plak haline gelir. Plak halini alan bu birikinti, 24 saat sonra artık fırça ile dahi temizlenemeyecek hale gelir. Bu oluşan plak, zaman geçtikçe mikroorganizmalar için besin yeri haline gelir. Ve artan mikroorganizmalar bir süre sonra, dişin minesini aşırı derecede harap eder. Bu olay eğer aşama esnasında  tespit edilirse, geri dönüşümü zor olmaz. Ancak eğer dişin üzerinde bir çukur oluşmaya başlamışsa, artık geri dönüşümü olmayan bir duruma gelir. Özetle çürük oluşumu, bakımla doğru orantılıdır. Bakılmayan dişlerde diş kurtları zamanla dişleri yiyerek çekimini dahi zor hale getirip, acı çekilmesine yol açar. Bu sebeple vücuda nasıl bakılıyorsa, aynı özen dişlere de gösterilmelidir.
  ]]>
  Sibirya Kurdu https://www.kurt.gen.tr/sibirya-kurdu.html Mon, 19 Nov 2018 22:02:54 +0000 Sibirya kurdu, Sibirya kurdu bakımı ve eğitimi zor bir köpektir. Çobanlık ve bekçilikte kullanılmaktadır. Ancak köpek cinsleri içinde en çok tercih edilendir. Korkutucu görünümü olsa da her köpek gibi sibirya kurdu da s Sibirya kurdu, Sibirya kurdu bakımı ve eğitimi zor bir köpektir. Çobanlık ve bekçilikte kullanılmaktadır. Ancak köpek cinsleri içinde en çok tercih edilendir. 
  Korkutucu görünümü olsa da her köpek gibi sibirya kurdu da sahibine sadık ve sevecen bir köpektir.

  Sibirya kurdu özellikleri,
  • Genelde sibirya kurtlarının göz rengi buz mavisidir.
  • Korkutucu olsa da sevecen bir hayvandır.
  • Vücuttaki terini dilinden atar.
  • Çok inatçı bir köpek cinsidir.
  • Özgürlüğüne düşkündür.
  • Göz rengi bazı cinslerinde değişiklik gösterebilir.
  • Evde beslendiğinde çocuklara karşı bir tehdit değil koruyucudur.
  • Kuş, fare gibi küçük hayvanları avlamak isteği ile bilinirler.
  • Evde tek bırakıldıklarında evdeki eşyalara zarar verebilirler.
  • Sıcağı sevmeyen bir köpek türüdür.
  • Gereksiz yere havlayıp insanları rahatsız etmezler.
  • Eksi 60 dereceye kadar olan soğuklarda yaşayabilirler.
  Sibirya KurduSibirya kurdunun karakteri,
  • Çok zeki bir hayvandır.
  • Oynamayı çok seven sosyal bir hayvandır.
  • Ailesine bağlı bir hayvandır.
  • İnatçı ve çok yaramaz bir hayvandır.
  • Öğretilen şeyleri çok çabuk öğrenirler.
  • Kendi hoşlarına gitmeyen şeyleri yapmamak konusunda çok ısrarcılar dır.
  • Eğitim verilmesi zor bir köpek cinstir.
  • Hava sıcak olmadığı sürece oynamaktan hiç yorulmazlar.
  • Havlamayı sevmedikleri için bekçilik gibi işlerde pek kullanılmazlar.
  Sibirya kurdu bakımı,
  • Oynamayı çok seven bir köpek olduğu için apartmanda yaşaması uygun değildir.
  • Tüyleri çok uzun olmadığı için belirli aralıklarda taranması yeterlidir.
  • Tüylerini tararken canları acırsa saldırganlaşabilirler.
  • Tek başına bırakılmayı hiç sevmezler.
  • Bu köpeğe düzenli aralıklarla egzersiz yaptırılması gerekir.
  ]]>
  Yüz Kurdu https://www.kurt.gen.tr/yuz-kurdu.html Tue, 20 Nov 2018 19:54:42 +0000 Yüz kurdu, bir diğer adıyla, cilt kurdu olarak bilinen bu rahatsızlık daha çok siyah noktalar ile birlikte ortaya çıkan cilt rahatsızlığıdır. Çoğu insan hayatlarının herhangi bir aşamasında bazı cilt rahatsızlıkları Yüz kurdu, bir diğer adıyla, cilt kurdu olarak bilinen bu rahatsızlık daha çok siyah noktalar ile birlikte ortaya çıkan cilt rahatsızlığıdır. Çoğu insan hayatlarının herhangi bir aşamasında bazı cilt rahatsızlıkları yaşayabilir. İnsanlar için cildimiz doğal bir elbisedir ve bu elbisenin rahatsızlıklardan korunmak için bakımını yapmalı, tıbbi ve doğal müdahalelerle cildinizi korumalıyız. Korunmamız gereken rahatsızlıklardan birisi de yüz kurdudur.

  Yüz kurdu belirtileri, 

  Özellikle ergenlik dönemindeki kişilerde ve yağlı cilde sahip olan kişilerde daha çok ortaya çıkar. Çok yaygın olarak rastlanan cilt hastalıklarından birisi olan yüz kurdu, cildin gereğinden çok yağ üretmesiyle ortaya çıkmaktadır. Yağlı cilde ve ergenliğe bağlı olarak büyüyen yağ bezeleri çok fazla yağ salgılar ve böylece yüz kurdunun ortaya çıkmasına neden olur. Yüz kurtlarının uçları kimi zaman beyaz kimi zaman ise siyah olarak çıkmaktadır. Yüz kurtları sadece ergenlikte ortaya çıkmayıp, ileri yaşlarda da karşılaşılabilmektedir. Cildin gereğinden fazla yağ üretmesi hava gözeneklerinin tıkanması neden olur ve yüz kurdunun oluşumuna zemin hazırlar. Tıkanan gözeneklerde floro adı verilen bakteriler enfeksiyonu neden olarak, yüz kurdunun büyümesine ortam hazırlar.

  Yüz kurtları çok büyük olmamakla birlikte daha küçük olanlar yanak bölgesinde, burun üstünde, çıkan bu kurtçuklar sıkılabilir. Yalnız çok büyümüş olanlara sıkmak veya gereğinden fazla baskı yapmak sağlıklı değildir. Küçük olan yüz kurtları sıkılabilir ve büyük olanları ise tedavi yöntemleri ile geçirmek gerekir. Yüz kurtlarının özellikle kulak ve kulak içinde çıkanlara çok dikkat etmek gerekir. Çünkü yüz kurtlarının içindeki sıvı akar ve diğer bölgelere bulaşırsa çok zorlaştırıcı sonuçlar meydana getirir.

  Yüz Kurdu

  Yüz kurtlarının temizlenmesi ve tedavisi, 

  İki şekilde yapılabilmektedir. Tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak tedavisi mümkündür. Çok kullanılan ve başarılı sonuçlar veren yöntem tıbbi tedavidir. Bilhassa lazer tedavisi ile bu yüz kurtlarından, kurtulmak isteyen hastaların başarılı olanların oranı, yaklaşık yüzde 90 civarında olduğu bilinmektedir. Buradan çıkan sonuçta lazer tedavisi ile yüz kurtlarından basit bir şekilde kurtulabilmektedir. Tıbbi tedavi yönteminde yüz kurdu rahatsızlığının boyutu da, tedavi için en önemli faktördür. Bundan dolayı yüz kurtları çok büyümüş ve ilerlemiş ise kesinlikle bir cilt uzmanına başvurmanız gereklidir. Cilt uzmanı sayesinde yüz kurtlarının hangi boyutta olduğu ve tercih edilmesi gereken tedavi yöntemi öğrenmiş olursunuz. Yüz kurtları genellikle yanak alın ve burun bölgesinde çok yaygın olduğu gibi hastayı çok rahatsız eden önemli bir hususta siyah kurtların görülmesidir Bu yüz kurtlarından kalıcı olarak kurtulmak temizlemek ve yok etmek için kullanılan en etkili ve iyi bir yöntem olan lazer tedavisi, yüz kurdu rahatsızlığına yakalanan kişiye hiçbir şekilde sağlığa zararlı bir durum yaratmamaktadır.

  Yüz kurdunun bitkisel tedavisi ise,

  Evde yapılabilen basit krem ve kürlerle tedavi edilebilmektedir. Yüz kurtlarının bitkisel tedavisine geçmeden önce, bu rahatsızlıktan korunmak için sık sık elbiselerimizi ve nevresim takımlarımızın değiştirmek gerekir. Aktarlarda ve eczanelerde kimyasal madde içermeyen doğal kremler ile birlikte evde maske yaparak yüz kurtlarını temizleme yöntemi vardır.

  Yüz kurdu ve siyah noktalar için maske malzemeleri,

  • 1 adet kuru soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 2 adet havuç
  • 1 çay bardağı süt ve sirke
  Yüz kurdu ve siyah noktalar  hazırlanışı

  Derin bir kaba bitkisel maske kürü için, ilk önce soğanı, sarımsağı ve havuçları rendeleyip, daha sonra üstüne su ekleyip, kaynatıyoruz. Bir süre sonra suyun üstüne sütü de ilave edip, kaynatmaya devam ediyoruz. Daha sonra elde edilen karışımı temiz bir beyaz tülbent ile süzüp, maskemizi elde ediyoruz. Elde edilen bu doğal maske yüz k]]> K9 Alman Kurdu https://www.kurt.gen.tr/k9-alman-kurdu.html Wed, 21 Nov 2018 19:34:40 +0000 K9 Alman Kurdu, K-9, Bodyguard, koruma, bomba, narkotik, asayiş, iz  gibi diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır. Çoğumuz K-9 terimini Alman kurt (çoban) köpeğinin bir adı yada cinsi olduğunu zannederiz. Bu yanlış K9 Alman Kurdu, K-9, Bodyguard, koruma, bomba, narkotik, asayiş, iz  gibi diğer askeri ve polis köpeği eğitimlerini konu alır. Çoğumuz K-9 terimini Alman kurt (çoban) köpeğinin bir adı yada cinsi olduğunu zannederiz. Bu yanlış algının oluşuna sebep, Hollywood yapımı olan K-9 filmdeki zeki ve cesur narkotik köpeğini oynayan (jery lee), Alman çoban (kurt) köpeği olmasıdır. Filmde bu ırka mensup köpeğin üstün performansından dolayı, bu ad adete bu ırka mal olmuştur. Bu nedenle köpek sevenler filmin verdiği imaj ile K-9 adını bu ırkın adı olarak anmaktadır. Bu son derece yanlıştır. 

  Gerçekte K9 bir kelime oyunudur. İngilizcede canine köpekgillere ait, köpek, köpek ve benzeri hayvanlarla ilgili manalarına gelmektedir. Okunuşu keynayn şeklindedir. Keza K9 kelime side İngilizcede keynnayn olarak okunur (K-key, 9-nayn) olarak okunur. Tabii  Amerika'da ve daha sonra da dünyada bu kelime eğitimli Asker ve polis köpeği olarak kabullenilmiştir. Artık K9 denilince sevk, temel itaat, ileri itaat, saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler anlaşılmaktadır.

  Temel itaat; Sevk kayışı ile birlikte sahibinin otur, yat, kalk, gel, bekle ve sürün komutlarına uyması.

  İleri itaat; Temel itaat eğitimindeki komutları sevk kayışsız olarak görevleri yerine getirmesi. 

  Hangi Cins Köpeklerden K9 Olur sorusuna gelince iki başlık altında (asayiş ve koruma) ele alınmalıdır. Bu sınıfa elverişli köpekler ise Dobermen, Rottweiller, Dev snautzer, Boxer, Belçika malinois, Belçika çoban köpeği ve Alman çoban köpeğidir.

  K9 Alman Kurdu
  Alman Kurdu, Temel Özellikleri; Alman çoban köpeği, Alsatian diyede tanınır. gösterişli, dengeli ve çok güçlü bir köpektir. Zeki, kararlı, vefalı,efendisi ve çocuklara karşı ilgi, alaka ve duyan, öteki hayvanlara karşı hoşgörülü, yabancılara karşı uyanık ve kolay eğitilebilir bir ırktır. Alman kurt (çoban) köpeği GSP (German shepherd dog ), Alman çoban, Deutsher schaferhund hatta polis köpeği olarak da bilinir. Bu ırk üzerindeki çalışmalar 19 yüzyılın başlarında ve 20. yüzyılın sonlarında tam koyun köpeği üretmek amaçlı geliştirilmiştir. Genel olarak bilinenin aksine kurt ile alakası yoktur. Alman araştırmacıların amacı cesur, akıllı ve koyunları iyi güde bilecek kuvvetli koşabilecek bir köpek cinsi elde etmekti. Kuvvetli ve atik bir köpek elde ettikten sonra Alman çaban köpeği koruma ve polis işindeki yeteneğini kısa zamanda ispatlamıştır. 1. dünya savası esnasında ismi Alsatian olarak değişmiştir, Böylelikle olası Alman düşmanlığına karşı bu türü korumak amaçlanmıştır. 
  • Irk boyutu; Büyük boy
  • Yükseklik; Dişi 55-60 cm, Erkek 60-65 cm.
  • Ağırlık; Dişi 35-40, Erkek 35-40 kg.
  • Ortalam ömür; 11-14 yıl.
  ]]>
  Kangal Kurdu https://www.kurt.gen.tr/kangal-kurdu.html Thu, 22 Nov 2018 09:43:04 +0000 Kangal Kurdu: Kangal kurdu adının iç ana dolunun Sivas ilçesinin kazası kangaldan ismini almıştır ve kangalda yetiştirilmektedir. Kangal köpeği Orta Asya'dan göç eden Türk boyunun göç sırasında yanlarında getirdikleri Kangal Kurdu: Kangal kurdu adının iç ana dolunun Sivas ilçesinin kazası kangaldan ismini almıştır ve kangalda yetiştirilmektedir. Kangal köpeği Orta Asya'dan göç eden Türk boyunun göç sırasında yanlarında getirdikleri köpek ırkıdır. Yüz yıllardır kangal köpeği insanların sadık dostu olmuştur ve çobanların yanında sürülerle beraber gezerek vahşi hayvanların saldırısından korumuştur.

  Kangal kurdunun renkleri. Gri, Sarımtırak, Boz ve Kahve renklerindendir.

  Kangal kurdunun tahmini boyları. Dişi kurdun boyu 75-80 cm arasıdır. Kilosu ise 45-55 kg arasıdır. Erkek kurdun boyu 80-90 cm arasıdır. Kilosu 55-70 cm arasıdır. Kangal kurdu oldukça sakin ve çok akıllı bir yapıya sahiptir. Özellikle çocuklara ve kadınlara karşı oldukça uysaldır. Sahibine çok sadık olup sahibinin neye kızdığını ve kimden tehlike geleceğini anlayacak içgüdüye sahiptir. Özellikle yavruyken alıp büyütmek aile için sorunsuz olacaktır.

  Kangal kurtlarının anatomi yapısı. İri, kaslı ve gösterişli bir vücut yapısına sahiptir. Boynunda madalya şekli ve ayaklarında beyaz çorap şekli ve arka ayaklarında ise 6 parmak yani kurt pençesi bulunmaktadır. Kuyruğunun uç kısmı kıvrık ve yuvarlak simit şeklindedir, yukarı doğru dik durmaktadır. İri yapılı ve gösterişli olması nedeniyle bakılacağı alan geniş ve büyük olmalıdır. Fazla sıcaktan hoşlanmaz yaşayacağı yer gölgelik olursa daha keyifli olacaktır. Senede 2 defa tüylerini değişirler ve bakıma göre 15 sene yaşayabilirler.

  Kangal Kurdu

  Kangal kurdu kaç günde yavrular. Kurtların çiftleşme döneminden 60 gün sonra yavrula maktadırlar. Yeni yavruları dünyaya getirmek biraz zor zahmetli olsa da çok mutlu olurlar. Yavruları dünyaya geldikten sonra anne kurt sütüyle yavrularını besler, fakat doğum esnasında anne çok yorgun düştüğü için fazla yavruları besleyemezler.

  • Bu dönemde yavruları sahipleri tarafından ılık sütle beslen melidirler. İlk 12 saat içinde mutlaka yavruları anneye emzirmeli ve ağız sütü aldırılmalıdır. Bu ilk süt ağız sütü yavruları hastalıktan korur ve yavrulara aşı etkisi yapar. Altları temiz ve kuru tutulmalıdır. Yavrular çok küçük olduğu için sıcak ortamda bakılmalıdır. Anne kurtlar yavrularına dokunulduğu zaman hoşlanmazlar ve yavruları korumak amaçlı etrafına saldırmaya hazır gibi görünürler.
  • Kangal kurtlarının yavruları 3 aylıkken eğitim verilmeye başlanır. Eğitim verecek kişinin mutlaka uzman olması gereklidir. Çünkü bu kurtlar saf bir ırkı temsil ettikleri için eğitimleri biraz zordur. Özellikle sezgileri çok kuvvetli ne yapacağını iyi bilen ve üretimi Sivas-Kangal’da olduğu için Türkiye'nin gurur kaynağıdır. 
  ]]>
  Tahta Kurdu https://www.kurt.gen.tr/tahta-kurdu.html Fri, 23 Nov 2018 05:30:29 +0000 Tahta kurdu görünümü ve döllenmesi , Öncelikle tahta kurdu rutubetli ve serin iklimlerde çok fazla görülmektedir. Tüm ağaç malzemelerin içine girerler. Verdikleri zararları insanlar çok uzun zaman son
  Tahta kurdu görünümü ve döllenmesi , Öncelikle tahta kurdu rutubetli ve serin iklimlerde çok fazla görülmektedir. Tüm ağaç malzemelerin içine girerler. Verdikleri zararları insanlar çok uzun zaman sonra anlarlar. Tahta kurdu çok küçük boyutlara sahip olup uzunlukları 2. 5, 5. 5 mm içerisinde değişmektedir. Tahta kurtları silindirik bir yapıya sahip olup sarı renkte kirli bacaklara sahiptirler. Tahta kurtları yumurta ile çoğalırlar. Dişiler her bir seferde yüze yakın yumurta döl vermektedir. Çürümüş ve rutubetli odunlar çok sayıda saldırıya uğrarlar. En çok Ilık iklim bölgelerinde bulunurlar. Tahta kurdu uygun ortam bulduklarında 4 mevsimde de üreyebilen canlılardır. Tahta kurdu altı ayağı bulunan bir canlıdır. Tahta kurdu insana hiç bir zarar veremez.

  Tahta kurdunun yaşam bölgesi ve verdiği zararlar,
   
  Dünyanın çok fazla ülkesinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Uzun bir süre sıcak olan bir yerde ve merkezi sistem olan yerlerde tahta kurusu zarar veremez. Ağaç malzemelerinin eksikliği tahta kurdunun zararını engelleyememektedir. Kütüphanelerdeki kitaplara zarar verebiliyor. Tahta kurtlarının zararını en aza indirmek için ağaç malzemelerinde porsuk, ardıç, servi gibi dayanıklı ağaç türleri kullanmak daha iyi olacaktır. Tahta kurdu insana zarar vermeyen böcek çeşididir. Kan emerek beslenen böcek değildir. İnsanlardan hep uzak dururlar. Tahta kurdu eve veya iş yerlerine eşyaların arasında gelmektedir. Çatlak ve ezik olan bölgelerden içeri sızarak hemen gizlenirler. Tahta kurdunun düşmanları ise kuşlardır. Gagası uzun kuşları hiç sevmezler. Örneğin ağaç kakan ve gök kargası olan kuşlardır. Bunlar ağaç içerinde bulunan böcekler ile beslenirler.

  Tahta Kurdu
  Tahta kurduna karşı alınacak önlemler,

  Tahta kurdunun olmamasını istiyorsanız ayda bir kere ahşap olan tüm eşyalarınızı ilaçlamak gereklidir. İlaçlama yöntemi ise kokulu sıvı ilaçlama yöntemi ile yapılmaktadır. Herkes ilaçlama yapamaz. Çünkü sağlık bakanlığı onayı olması gereklidir. Aksi takdirde büyük bir suçtur. Ancak sadece kullanılan ahşap ve odun olan şeylere zarar verebilir. Tahta kurdu insandan insana değişip alerjisi olan kişilere alerji olabilir ve size sorunlar çıkarabilir. Tahta kurdu uzun yıllardır dünyamızda yer alan böceklerden biridir. Köylerde ve kasabalarda ahşap ve odun olan yerlerde çok sayıda vardır.
  ]]>
  Burun Kurdu https://www.kurt.gen.tr/burun-kurdu.html Sat, 24 Nov 2018 01:25:24 +0000 Burun Kurdu, Ülkemizde nadiren olsa da görülen burun kurdu rahatsızlığı aslında kişinin kişisel bakımına dikkat etmemesinden kaynaklı bir rahatsızlık çeşididir. Burun görev itibariyle 5 duyu organımızdan biri olup koku alm Burun Kurdu, Ülkemizde nadiren olsa da görülen burun kurdu rahatsızlığı aslında kişinin kişisel bakımına dikkat etmemesinden kaynaklı bir rahatsızlık çeşididir. Burun görev itibariyle 5 duyu organımızdan biri olup koku alma duygusunu oluşturan organımızdır. Koku reseptörleri yaygınlığını salgılaması ile burun yoluyla kokunun hangi çiçek veya yemeğe ait olduğuna ilişkin beynimize sinyal reseptörlerini gönderir. Böylelikle konunun bir nevi tarifinin beynimizle yapılması sağlanır. Ancak bir kısım ortamlardan kaynaklı olarak burun derisinin bakteri ve parazitlerin burun yoluyla nefes alırken geniz bölgesine geçmesine neden olur. Bazen de burun içerisinde fazla alkollü içecek kullanmaya bağlı olarak görülen yağ bezlerinin büyümesi şeklinde bir kabartı oluşabilir. Burun içinde çıkan bu kabarıklık zamanla büyüyerek parazit tarzı yapıların oluşacaktır. 

  Burun Kurdu Oluşumu

  Burun içerisine solunum yoluyla veya yiyeceklerden sirayet eden yapının. Burun kıllarını geçerek geniz ile burun arasına yerleşen lavraların büyümesi ile bu kurt oluşmaktadır. Bu kurt bazen tüketilen besinlerden kaynaklı olarak burun altıda biriken yağların zamanla parazitsi yapının büyümesi ile hareketlilik kazanmasıyla  kurt oluşmaktadır ancak yaygın olarak parazit yapının nefes alırken bu kurt oluşmaktadır. Nefes alınan bölgede solunumun yapıldığı yer enfeksiyon içermekte ise nefes yoluyla alınan parazit nemli ve besin değeri taşıyan mukoza yapışır. Burada zamanla büyür ve besin bolluğundan kaynaklı olarak çoğalır. Burada yumurtlayarak burun derisine yapışarak çoğalır. Oluşan kurtlar hareketlidir ve ortalama gelişimini tamamlayan bir burun kurdu yaklaşık 2 mm den 1 cm kadar büyüyebilir. Zamanla çoğalan bu kurtçuklar burun deliğinden düştüğü gözlemlense de geniz ile burun arasında kalan burun kurtları orada çoğalmasına devam eder. Burada çoğalan burun kurtları rahat nefes almamızı engeller ve beynin algılaması gereken koku reseptörlerinin beyne iletilmesini engeller niteliktedir. 

  Burun Kurdu
  Burun Kurdunun Yok Edilmesi ve Tedavi Yöntemleri 

  Bu kurtlar kulak uzmanı tarafından ilgili malzemeler ile çıkartılır. Uzman hekim öncelikle burun kurdunun bulunduğu alanı tam anlamıyla tespit etmek amacıyla ışıklı bir kamera yardımı ile burnun içini ve geniz yapısını inceler. Akabinde bir ekran yardımı ile elindeki cımbız tarzında bir alet ile ilgili kurtları kamerada bakarak cımbız yardımıyla tutarak yavaşça çıkartır. Bu işlem burunda bulunan bütün kurtlar çıkartılıncaya kadar yapılır. Burun kurdu çıkartılırken kurtların çıkmasını engellediği mukoza sıvısı da birlikte çıkar. Çıkan burun pisliğine yapışan kurtçuklar tek tek çıkartılır ve kamara ile yapılan incelemede hiçbir kurtçuk kalmayana kadar bu işlem devam eder. Kurtların temizlendiğini gören uzman doktor bu defa dezenfekte işlemi gerçekleştirerek burada yer alan kurtlara ait lavralara ve yumurtaların daha sonra çoğalmaması için bu dezenfekteye birlikte burun uygun ilaçlar ile genze kadar yıkanarak burun kurdu rahatsızlığından kurtulmuş olursunuz. Her ne kadar burun kurdunda kurtulmuş ise de hasta bir daha böyle bir sorunla karşılaşmamak açısından hastalığın neden olduğu ortamdan uzak durmalıdır.  Kaldı ki burun kurtlarının tekrarlanmaması açısından uzman hekimin vermiş olduğu ilaç ve tedavileri eksiksiz olarak yapmalıdır. 
  ]]>
  Alaska Kurdu https://www.kurt.gen.tr/alaska-kurdu.html Sat, 24 Nov 2018 08:07:39 +0000 Alaska Kurdu: Alaska topraklarına özgü olan Alaska kurdunun bir diğer adı ise Alaska malamutudur. Alaska kurdu işçi köpektir ve ilk zamanlarda Alaska’nın kuzeybatısında yaşamlarını sürdüren bir Eskimo halkı tarafından Alaska Kurdu: Alaska topraklarına özgü olan Alaska kurdunun bir diğer adı ise Alaska malamutudur. Alaska kurdu işçi köpektir ve ilk zamanlarda Alaska’nın kuzeybatısında yaşamlarını sürdüren bir Eskimo halkı tarafından kızak çekmek için kullanılmaktadır. Bu Eskimo halkının ismi ise Mahlemuit (Malamut) inyupikleridir. Alaska kurdu oldukça sevecen çocuklara iyi bir oyun arkadaşı ve zeki bir cinstir. Bu sebeple de özellikle günümüzde evlerde de Alaska kurdu beslenmeye başlanmıştır.

  Alaska Kurdu Fiziki Özellikleri,

  Alaska kurdunun güçlü bir bedeni ve geniş omuzları vardır. Alaska kurdunun boyu en fazla 70 cm, kilosu ise 55 olabilmektedir. Alaska kurdunun kürkü vardır ve dışarıda kalan tüyleri oldukça serttir. İçerideki iç tüyleri ise dış tüylere oranla daha yumuşaktır. Karada rahat hareket etmesine ve koşmasına olanak sağlayan tüyleri olan geniş pençelere sahip Alaska kurdunun sırtına doğru kıvrık olan tüylü kuyruğu vardır. Alaska kurdu kahverengi adeta bademi andıran gözleri ve bazılarında gri bazılarında ise siyah ve beyaz olan kürkü ile tam bir kurdu andırmaktadır. Alaska kurdu her zaman havlayan bir köpek değildir, aksine çok nadir havlamaktadır. Bunun yanı sıra çok zeki bir köpektir ve sahibine de oldukça sadıktır. Ailesine zarar geleceğini anladığında ise çok iyi bir dövüşçüdür.  

  Alaska Kurdu

  Alaska kurdu ile Husky birbirine çok fazla karıştırılmaktadır. Ancak bu iki farklı tür arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır ve böylece ayırt edilebilmektedir. Örneğin, Alaska kurdu ağırlık bakımından daha ağırdır. Alaska kurdunun kafa yapılarına göre daha küçük ve birbirinde ayrık kulakları bulunmaktadır. Alaska kurtları huskylerden daha iri ve kaslı yapıya sahiptirler ve bu sebeple de bir kurda daha çok benzemektedirler. Huskyler daha çok hafif yük hayvanlarıdır ve hafif yükleri hızlı bir şekilde çekebildikleri için bu işlerde kullanılmışlardır. Alaska kurtları ise daha ağır yüklerin taşınmasında uygun oldukları için bu tip işlerde kullanılmışlardır. Alaska kurdu ile Husky arasındaki son belirleyici özellik ise, Alaska kurtlarının çoğunlukla havaya doğru kıvrık biçimde duran kuyrukları varken Huskylerin ise kuyrukları çoğunlukla aşağıya bakmaktadır.

  2010 yılında resmi olarak Alaska eyalet köpeği seçilen Alaska kurtlarının gördüğü rağbet ise gün geçtikçe artmaktadır.

  ]]>
  Elma Kurdu https://www.kurt.gen.tr/elma-kurdu.html Sat, 24 Nov 2018 14:27:31 +0000 Elma Kurdu, Bahar aylarında pembe ve beyaz çiçek açıp doğaya muhteşem bir güzellik katan ağaçlarda  yazın sonlarına doğru olgunlaşan kırmızı, yeşil, sarı renklerinde herkesin en sevdiği meyveler arasında i Elma Kurdu, Bahar aylarında pembe ve beyaz çiçek açıp doğaya muhteşem bir güzellik katan ağaçlarda  yazın sonlarına doğru olgunlaşan kırmızı, yeşil, sarı renklerinde herkesin en sevdiği meyveler arasında ilk sırada olan vitamin deposu elma, sulu, kıtır kıtır, tatlı, eksi yada mayhoş yenilen muhteşem bir meyvedir. Tabi bu güzel görünen kıpkırmızı yada yeşil elmaların içerisinde hiç kimsenin ısırdığında karşılaşmak istemeyeceği kutlar bulunabilir. Elma kurtları, genellikle hormonsuz ve tamamen doğal olan elmalarda bulunur ve bu canlılar sadece elmanın içinde yaşayabilirler.

  Elma kurtları nasıl oluşur

  Elma kurtları yumurtalarını ilk önce ağaç yapraklarına veya ağacın ince dallarına bırakırlar. Daha sonrada ağaçların çiçek açan kısmındaki elmalara birer birer bırakırlar. Yumurtadan çıkan yavrular elmalar daha olgunlaşmamış çiçek halindeyken çiçek çukurundan içeri girer ve elmanın içerisine doğru kazıyarak ilerler. Elmaya doğrudan zarar veren elma kurtları elmanın içini delerek oyuklar açar ve elmanın belli kısımlarını yiyerek pislikler bırakabilir. Bütün bunlar ağaçta olan olgunlaşmış meyvelerin dökülmesine ve hala ağaçta kalabilen içinde kurt olan elmaların ise özelliğinin bozulmasına neden olabilmektedir.

  Elma Kurdu
  Elma kurdundan kurtulmak için neler yapılabilir

  Öncelikle ağaçların bulunduğu toprağın sürülmesine önem verilmelidir ve ağaç gövdeleri haziran ayının başlarında uygun olan ilaçlama yöntemleri ile ilaçlanmalıdır. İlaçlama yapmaktaki amaç elma kurtlarının yumurtadan çıkıp ağaca ve meyveye zarar vermeden önce öldürmektir. 

  Ağaçların altına dökülen kurtlu elmaların içindeki kurtların ağaçtaki diğer olgunlaşmış elmalara ulaşmasını engellemek amacıyla ağacın altından toplanıp uzaklaştırılmalıdır. Elma ağaçlarına rüzgar yönüne çekici tuzaklar asılmalı ve tuzaklar haftada bir defa kontrol edilip üzerine yapışan kelebekler ve böcekler temizlenmelidir. Bu yapılan yöntemler ile elma kurdunun oluşması engellemek mümkün olabilir.
  ]]>
  Alman Kurdu https://www.kurt.gen.tr/alman-kurdu.html Sun, 25 Nov 2018 06:00:23 +0000 Alman kurdu, Alman çoban köpeği olarak da bilinir. Almanya kökenli bir köpek ırkıdır ve kurt köpeği olarak da bilinir. Mükemmel görünümlü olan köpekler atletik ve güçlü olmasının yanında, zekidir. Doğruca yetiştirildi Alman kurdu, Alman çoban köpeği olarak da bilinir. Almanya kökenli bir köpek ırkıdır ve kurt köpeği olarak da bilinir. Mükemmel görünümlü olan köpekler atletik ve güçlü olmasının yanında, zekidir. Doğruca yetiştirildiği takdirde iş köpeği olarak da kullanılabilir. Bu kurtlar genellikle iki bölüme ayrılır. Birinci türü Show köpekleri denilen farklı bir versiyon olarak görülür. Bir diğeri de iş köpekleri olarak bilinen türle karşımıza çıkar. İş köpeği olarak bilinen türü yüksek bir kalça ve uzun bacaklara sahip vücut yapılıdır. Show için kullanılan köpekler ise daha çok alçak bir kalça ve adaleli bir vücuda sahip olup; gösterişli bir vücutla kendilerini gösterir. Alman kurtları dünyada tercih edilen köpek ırkları arasında ilk sıralarda yer alır.

  Alman kurdunun özellikleri
  Alman kurdunun ideal boyu dişi olanlarında 58 santim, erkek olanlarında ise 63 santimdir. Ağırlıkları dişilerde  25-35 kilo arasında, erkeklerde 35-42  kilo arasında görülmektedir. Yüz olarak sert bir yapıya sahip olan bu kurdun yüksek alın yapısına sahiptir. Uzun buruna sahiptir ve burun kısımları siyahtır. Çene yapısı oldukça güçlü olduğundan dolayı, keskin ısırma işleve sahiptir ve yaralama özelliği ile de bilinir. Alman kurdunun gözleri orta büyüklükte ve dikkat çekici bir görünümde bulunur. Alman kurdu düzgün bir eğitim aldığı zaman zeki ve kendine güvenen bir yapısı vardır. Emin bir bakışı ile etrafını takip eder ve kulakları sayesinde etrafında hareketliliği kısa sürede hisseder. Kulakları birbirine paralel bir şekilde dik ve geniş yapıdadır. Alman kurdunun boynu uzundur ve kaldırıp indirerek; boynunu hareket esnasında hızını ayarlamak için kullanılır.Alman kurdu köpeğinin kuyruğu uzun tüylüdür ve genelde bu tüyler siyahtır. Alman kurdu kendi arasında çeşitleri ayrılır. Yaklaşık olarak 12 çeşidi vardır. Kısa tüylü, uzun tüylü cinsleri vardır. Bunların bazılarının boyunlarının yüksekliği bedeninin yarısı kadar düşüklükte bulunur. Bu köpekler genellikle şov amaçlı kullanılan köpekler olarak bilinir. Kimi türlerinde ise bel kısmı düz ve düşük, bel ile vücut kıyaslandığında  daha orantılı görünür. Alman kurdu çeşitleri renkleri sahiptir. Genelde kahverengi, siyah-kırmızı, sarı-siyah renkte olurlar. Nadir olarak da kimi türlerinde siyah gri kırçıllı ve tüm beyaz renklere sahip olan türleri bulunmaktadır. Önceden genellikle gri ve siyah beyaz renkli kurt olarak bilinirdi. Kahverengi siyah gibi renklere sahip olan köpekler laboratuvarlarda genleri ile oynanarak çoğaltılmıştır. Bu meşhur köpek olmasının yanında, yıllardan beri tutulan; en çok beslenen kurtların arasında bulunmaktadır. Çocuklarla ilişkisi oldukça yüksektir. Ayrıca bu köpekler filmlerde de oldukça etkin rol alırlar.

  Alman Kurdu
  Alman kurdu yapısı
  Alman kurdu standartlarına göre oldukça aktif bir kurt olup; kendinden emin bir yapıya sahiptir. Bu kurtlar eğitim heveslidir ve görevlerini çabucak yerine getirirler. Ayrıca oldukça vefalı ve sahibine karşı sevecen yapısı ile koruma tavrı sergiler. Ayrıca bu kurda yeterli ilgiyi gösterilmezse, insanlara karşı saldırgan bir yapıya sahip olurlar. Görünüşü itibariyle soğuk bir yapıya sahiptirler, ama verilen eğitimler sonucunda itaatkar olurlar. Korumacı tavırlarıyla dost canlısı bir köpektir.

  Alman kurdunun kullanıldığı alanlar
  Alman kurdu çeşitli alanlarda birçok amaçla kullanılmıştır. Bunlar çoğunlukla askeri, polis alanlarında olur. Keskin burunları sayesinde uyuşturucu ve ceset gibi unsurları kolayca birbirinden ayrılabilen kurt çeşididir. Patlayıcı gibi kimyasal ürünleri tanıyabilen hayvan türü olarak bilinir.  Kurulacak olan herhangi bir tuzağı fark ederek ilgiyi oraya çekmektedir. Ayrıca askerleri ve polisleri düşmanlara karşı korunması ile de bilinir. Bu köpeklere iş eğitimi verilerek; birçok alanda kullanıldığı görülmüştür. Örneğin paraşütle uçaktan atlama konusunda eğitim alıp; böyle alanlarda kullanıldığı bilinmektedir.]]> Zeytin Kurdu https://www.kurt.gen.tr/zeytin-kurdu.html Sun, 25 Nov 2018 20:57:04 +0000 Zeytin Kurdu, tarımsal üreticilerin korkulu rüyası olan ve maddi zarara uğratabilecek düzeyde yarattığı sorunlardan ötürü önlem alınması gereken bir tarım canlısıdır. Genel görüntüsü, baştan arka kısma do Zeytin Kurdu, tarımsal üreticilerin korkulu rüyası olan ve maddi zarara uğratabilecek düzeyde yarattığı sorunlardan ötürü önlem alınması gereken bir tarım canlısıdır. Genel görüntüsü, baştan arka kısma doğru uzanan hafif derecede konik ve yuvarlak şekilli bir canlı türüdür. yetişkin bir zeytin kurdu kızıl-kahverengi bir renk arası zemine sahiptir ve üzeri sık sarı tüylerle kaplıdır. Zeytin kurtları kış aylarında toprağın altında diyapoz denen şekilde yani yaşamsal faaliyetlerini miimum seviyeye indirgeyerek uyku döneminde geçirirler. Yıl içerisinde hava şartlarına göre toprak altından çıkarlar. Özellikle mart ayının sonu nisan ayının başlarından itibaren ortaya çıkmaktadırlar. Yıl içerisinde bir kez döllenme yaparak yaşamlarını idame ettirir ve çoğalırlar.

  Zeytin Kurdu Zarar Şekilleri

  Zeytin kurdu, önemli düzeyde zeytin ağaçlarına ve değişik aksamlarına zarar vermektedir. Zeytin kurdu zarar şekillerini 3 çeşit olarak ele alabiliriz:

  • Meyvelere verdiği zararı,
  • Yapraklara ve taze sürgünlere verdiği zararlar,
  • Çiçeklere verdiği zarar.

  Meyvelere Verdiği Zararlar

  Yetişkin hale gelmiş olan zeytin kurdu meyvelere direkt zarar vermektedir. Leblebi büyüklüğünü almış olan yetişkin zeytin kurdu, 1- 1,5 cm boyutuna gelene dek beslenmesini meyvelerden sağlamaktadır. Bu beslenme döneminde meyvede çeşitli yaralanmalar meydana getirirler. Yaralanmış olan meyveler gelişememeye başlayarak büzüşürler ve kendilerini çürümeye bırakarak dökülmeye başlarlar. Çok ciddi ürün kaybı ve maddi zarara sebebiyet veren bu durum, meyvelerde gözle görülür şekilde karakteristik bir oluşum göstermektedir.

  Zeytin Kurdu

  Yapraklara ve Taze Sürgünlere Verdiği Zararlar

  Mart ayı sonu ve nisan ayı başlarında uyku halinden çıkıp toprak üzerine geçmeye başlayan yetişkin zeytin kurdu, ağaçta meyve ve çiçek dönemi henüz oluşmadığı için direkt olarak hedefi taze sürgünler ve yapraklardır. Bu durum ağacın meyve dönemine büyük zarar vermektedir.

  Çiçeklere Verdiği Zarar

  İlk ağaca çıkış döneminde taze sürgünlerden ve yapraklardan gereken besini alan zeytin kurdu, bir dönem sonra oluşmakta olan meyve çiçeklerini istila ederek, çiçeklerin zamanla sararıp meyve veremeden dökülmelerini sağlamaktalar.

  Zeytin Kurdu Korunma ve Kurtulma Yöntemleri

  Zeytin kurdu erişkin dönemden sonra kanatlandığı için çok küçük sarsıntıda kurt halindeyken veya kanatlı haldeyken ağacı terk eder. Güneşsiz havalarda çok sersem ve yavaş hareket ettikleri için, tam topraktan çıkıp taze sürgün ve yapraklara saldırdığı anda güneş doğmadan önce bir çarşaf ile ağaç altına gerilerek sallanmaya başladığında kurtlar dökülmeye başlar. Kurt dökme işlemi bittikten sonra gerilmiş ve kurtların içinde bulunduğu çarşaf imha edilir. Bu işlem nisan ayı içerisinde yapılmalıdır. Çeşitli zirai ilaç firmaları bir çok ilaç üretmiş olmasına rağmen bir çok tarım işi mensupları çarşaf ile zeytin kurdundan kurtulma şeklini uygulamaktadırlar. 

  ]]>
  Cilt Kurdu https://www.kurt.gen.tr/cilt-kurdu.html Mon, 26 Nov 2018 04:06:25 +0000 Cilt Kurdu, Cilt kurdu siyah nokta adıyla da bilinen genellikle yüzde çıkan bir cilt hastalığının belirtisi olarak bilinmektedir. Sıklıkla rastlanan cilt hastalıklarından birisi olan cilt kurdu, ciltteki yağ üretim Cilt Kurdu, Cilt kurdu siyah nokta adıyla da bilinen genellikle yüzde çıkan bir cilt hastalığının belirtisi olarak bilinmektedir. Sıklıkla rastlanan cilt hastalıklarından birisi olan cilt kurdu, ciltteki yağ üretiminin artışı ile birlikte oluşmaktadır. Özellikle yağlı bir cilde sahip olan insanların ve ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişikliklerin sebebiyle büyüyen yağ bezleri vücudun herhangi bir bölgesinde fazla yağ salgılayarak cilt kurdunun oluşmasına ortam hazırlar. Fazla üretilen yağ ciltte yer alan hava gözeneklerini tıkar. Tıkalı gözenekler flora adı verilen bakterinde oluşumu ile enfeksiyon meydana gelir ve cilt kurdu gelişimini tamamlar.

  Cilt Kurdu Sıkılır mı: Küçük ve büyük olarak vücudun herhangi bir noktasından çıkabilen cilt kurduna aşırı derecede baskı yapmak veya sıkma sağlıklı bir çözüm değildir. Özellikle kulak içerisinde bulunan cilt kurtlarına dikkat edilmelidir. Çünkü içlerindeki birikmiş iltihap patlayıp başka bölgelere de bulaşır ve çok tehlikeli sonuçlar oluşturabilir.

  Cilt Kurdu
  Cilt Kurdu Nasıl Temizlenir: Vücudumuzda oluşan cilt kurdunu temizlemek için en etkili yöntem tıbbi tedavi yöntemidir. En etkili çözüm lazer tedavisi olmakla beraber küçük cilt kurdu sıkıntısı olan hastalarda yaklaşık olarak %80 ile %90'ında kesin çözüme ulaşılmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde çıkan kurtların neden olduğu piskolojik sıkıntılar da bu sayede giderilmiş olacaktır. Buna rağmen çeşitli ebatlarda çıkan cilt kurtlarının büyük ebatta oluşması ve rahatsızlık vermesi durumu söz konusu ise rahatsızlığın hangi boyutta olduğu ve nasıl bir tedavi yönteminin izlenmesi gerektiği uzmanlar tarafından tespit edilmelidir. 
  ]]>
  Karın Kurdu https://www.kurt.gen.tr/karin-kurdu.html Mon, 26 Nov 2018 15:21:21 +0000 Karın Kurdu, dediğimizde akla gelen bağırsaklara yerleşen parazitlerdir. Bu parazitler çok farklı yollarla vücudumuza girerek bizde rahatsızlıklara neden olurlar. Direnci düşük olan bireylerde ve çocuklarda daha sık görülen b Karın Kurdu, dediğimizde akla gelen bağırsaklara yerleşen parazitlerdir. Bu parazitler çok farklı yollarla vücudumuza girerek bizde rahatsızlıklara neden olurlar. Direnci düşük olan bireylerde ve çocuklarda daha sık görülen bu parazitler herkese bulaşabilecek kadar aygın bir parazit türüdür. 

  Karın Kurdunun Belirtileri  

  Karın Kurdu olan birinde sık sık karın ağrısı görülür. Kişinin halsizliği olur ve sık sık ishal, mide bulantısı, kusma isteği yaşar. Bunun dışında genel olarak büyük sorunlar yaşatan bir tür değildir. Kadınlarda kaşıntı ve vajinal akıntılara neden olur. Aynı zamanda pek çok hasta farklı nedenlerle gittiği hastanede testler sonucu bu durumu öğrenir. İlaç tedavisi ve beslenmeyle kısa sürede karın kurdu dökülür. 

  Karın Kurdu
  Karın Kurdu Nasıl Bulaşır

  Bu parazitler genelde çeşme suyuna, havlularda ve çarşaflarda sebzelerde ve meyvelerde, otobüslerde her yerde rahatlıkla üreyebilen türdendirler. Bizler sık sık elimizi yıkamadığımızda, besinleri yıkamadan tükettiğimizde besinler bir şekilde vücudumuza geçerler. Vücudumuzda bağırsaklara ve ya diğer oranlara yerleşen bu parazitler bizde rahatsızlıklara yol açarlar. Bazen bu durumun şiddeti parazitlerin türüne, miktarına ve yerleşmiş olduğu organa göre değişiklik göstermektedir. Belirtileri taşıyorsanız ya da çocuğunuzda ve ya siz de böyle bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Tedai edilmezse daha ciddi sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle sağlıklı organların işlerliğinin bozulmaması ve bir an evvel daha sağlıklı olmak için mutlaka doktorun tavsiye edeceği ilaçları kullanın.


  ]]>
  Beyaz Kurt https://www.kurt.gen.tr/beyaz-kurt.html Tue, 27 Nov 2018 05:34:29 +0000 Beyaz kurt, Beyaz kurt köpekgiller familyasından olup; canis lupus türünün bir çeşididir. Bu kurt Kanada bölgesinde ve Gröland bölgesinde yaşamaktadır.  Beyaz kurdun fiziksel yapısı Beyaz kurt, Beyaz kurt köpekgiller familyasından olup; canis lupus türünün bir çeşididir. Bu kurt Kanada bölgesinde ve Gröland bölgesinde yaşamaktadır. 

  Beyaz kurdun fiziksel yapısı

  Beyaz kurt genellikle gri kurttan daha küçüktür. Bu kurtların boyları yaklaşık olarak 90 ile 180 santim arasında değişmektedir. Kurtların yerden yükseklikleri yaklaşık olarak 60 ile 80 santim arasında görülmektedir. Beyaz kurdun yaklaşık olarak gelişkin hali 50 kilo civarındadır. Erkek kutlar dişi kurtlardan daha ağırdır. Bazı erkekler kurtların ağırlığı 80 kiloya kadar ulaşabilir. Bu kurtların küçük kulakları, kalın beyaz kürkü, dikkat çekici gözleri, atletik özelliği ile oldukça dikkat çekici görünüme sahiptir. Bakışları son derece keskindir. Beyaz kurt vahşi ortamlarda yaşamaya elverişli bir hayvan türüdür. Dikkat çekici özelliği ile bazı kişiler tarafından beyaz kurt beslenebilir. Gerekli bakım ile koruyucu köpek olarak kullanılır. Oldukça sahiplenme özelliği bulunmaktadır. Sevildiğini fark eder,sezgileri oldukça güçlüdür. Hayvanat bahçeleri gibi ortamlarda da beslendiği görülmüştür.

  Beyaz Kurt
  Beyaz kurdun avlanma yapısı

  Beyaz kurt beslenirken etçil bir hayvan olduğu için, kendi gibi hayvanları avlayarak beslenir. Bu sebepten dolayı ana besinleri arasında öküzler, karibular gibi hayvanlar vardır. Bunun dışında beyaz kurtlar ptarmigan, kutup tavşanları gibi kuşları da yiyerek beslenirler. Beyaz kurtlarının avlanma alanı çok geniştir. Çok yoğun karlı ortamlarda geyik gibi hayvanları da avladıkları görülmüştür. Beyaz kurtlar büyük bir avlanma alanına sahiptirler. Bu kurtların bazı durumlarda ördek gibi canlıları avlayarak; yediği görülmüştür.

  Beyaz Kurt'un üreme şekli

  Beyaz kurt normal koşullarda sosyal gruplar arasında çiftleşmeler görülür. Geniş alanlara yayılan kurt sürülerinde diğer çiftlerle başarılı bir birleşme gerçekleştirilerek; üreme işlemi gerçekleşir. Çiftleşmeler genellikle sıcak zamanlarda olur. Dişi kurdun hamilelik süreci yaklaşık olarak 60 gündür. Tek bir seferde 3-4 yavru dünyaya getirdiği görülmüştür. Her yıl üremelerine engel yoktur.
  ]]>
  Kurt Balığı https://www.kurt.gen.tr/kurt-baligi.html Tue, 27 Nov 2018 06:51:32 +0000 Kurt Balığı; Deniz Kurdu, atlantik kedi balığı, kurt yılanı ve deniz kedisi şeklindeki adlarla da bilinmektedir. Kurt balıklarının dahil olduğu Anarhichadidae ailesinin en büyük olan cinsidir. Rapor edilen en büyük birey 15 Kurt Balığı; Deniz Kurdu, atlantik kedi balığı, kurt yılanı ve deniz kedisi şeklindeki adlarla da bilinmektedir. Kurt balıklarının dahil olduğu Anarhichadidae ailesinin en büyük olan cinsidir. Rapor edilen en büyük birey 150 santim uzunluğunda ve 23,6 kilo gram ağırlığındadır. Demersal bir denize balığıdır. 600 metre derinliklere kadar dağılım göstermesine rağmen çoğunlukla 18 ve 110 metre arasındaki derinliklerde gözükür. Kuzey ve doğu Atlantik (İskandinavya açıkları, kuzey denizi, İngiltere ve İzlanda dolayları ile Grönland’in güney ve doğu kıyıları) ile kuzey ve batı Atlantik (Kanada’nın Güneyi, Grönland’in batısından, Amerika kıyılarına en son olarak enderde olasa New Jersey dolayları)’de gözükür. 

  Baltık denizi ve Kuzey ve batı Akdeniz’de (Ceneviz körfezi dolayları) de gözükmüştür. Çoğunlukla taşlı ve çakıllı ender olarak kumlu ve çamurlu olan zeminlerde yaşar. Balıklar, sert kabuklu mollusklar, yengeç, ıstakoz, deniz kestanesi ve öbür derisi dikenliler ile beslenir. Sürü meydana getirmezler. Ekonomik bakımdan oldukça önemlidir, avcılığı yapılır. Yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için deneme çalışmaları sürmektedir. Akvaryumlarda da bazen karşılaşılan bir balık cinsidir.

  Kurt Balığının neslinin korunması,

  Son senelerde aşırı avlanma ve zaman zaman yan av olarak yakalanmasından dolayı populasyonları hızla azalmıştır. NOAA tarafından geleceği endişeli cins olarak işaretlenmiş ve populasyonlarının yoğunluğunun çoğaltılması gerektiği vurgulanmıştır. Dış görüntüsünün korkutucu olmasının haricinde endişe verecek bir durum bulunmamaktadır. Kişiler için zararsız olduğu bilinmektedir. Sıra dışı olan görüntüsünün haricinde, oldukça soğuk sularda yaşamasından dolayı kan akışının sürekli olarak sağlanması maksatı ile ürettiği doğal antifiriz özellikli olan maddeler ile de dikkat çekmektedir. 

  Beslenme diyetinden dolayı dip populasyonlarının kontrol altında tutulmasında kilit rol oynamaktadır. Özellikle çabuk yayılım göstererek kısa zamanda dominant duruma gelebilen deniz kestanesi ve yengeç cinsleri ile beslenmesi bu canlıların populasyonlarını baskılarken öbür dip canlıları için de daha sağlıklı bir deniz zemininin meydana gelmesine katkı sağlar. Anarchias lupus vücudu uzun ve ön tarafa doğru hafif silindirik bir görüntüsü bulunmaktadır. Kaudal çevrede hafif basıktır. 

  Kurt Balığı

  Düz ve pürüzsüz bir vücudu bulunmaktadır. Pullar deri içerisine gömülmüş ve dışarıdan neredeyse fark edilemeyecek biçimdedir. Çeşitli renk tonlarında bireyler gözükebilir. Çoğunlukla mor ve kahverengi tonlarında bireylere rastlanırken, donuk zeytin yeşili ve mavimsi gri tonlarında canlılar gözükebilir. Vücut üstünde 10 ve 15 adet dorsal yüzgeç boyunca koyu çizgiler yer alır. Sırt ve karın yüzgeçleri arkaya doğru uzamıştır ve kuyruğa kadar uzanır. Pektoral yüzgeçler oldukça iri ve yuvarlak köşelidir. Pelvik yüzgeç yer almaz. Kalın ve uzun vücut yapısından dolayı iyi bir yüzücü değildir. Yılan balıklarına benzer, kıvrılarak, oldukça yavaş yüzme gözükebilir.

  Anarchias lupus adını alt ve üst çenede yer alan 4 ve 6 sivri diş sebebiyle almıştır. Sivri dişleriyle beraber çene çiğneme dişleri ile de donatılmıştır. Bu özelliği de beslenme diyetini açıklayabilir. Çoğunlukla balıklarda gözüken dış döllenmenin (yumurta ve spermin suya bırakılarak gerçekleşen döllenme) aksine bu cinste iç döllenme gözükmektedir ve erkek bireyler çoğunlukla aylarca yumurtaların başını bekler ve korurlar. Yumurtalar 5,5 ve 6 mili metre çapında ve sarı tonlarında dır. Yumurtalar deniz zemininde çoğunlukla deniz çayırları ve taşlar ile çevrilmiş yer alır. Kurt balığı yaklaşık olarak 6 senede cinsel olgunluğa gelir.

  ]]>
  Mide Kurdu https://www.kurt.gen.tr/mide-kurdu.html Wed, 28 Nov 2018 01:16:11 +0000 Mide kurdu, ayrıca bağırsak kurdu olarak bilinen bir durumdur. Bu durum aslında bir bulgu niteliği taşımaktadır. Mide kurdu sorunu, başta çocuklar olmak üzere çok kişide karşılaşılan bir durumdur. Bu durum kişilerde çok aç Mide kurdu, ayrıca bağırsak kurdu olarak bilinen bir durumdur. Bu durum aslında bir bulgu niteliği taşımaktadır. Mide kurdu sorunu, başta çocuklar olmak üzere çok kişide karşılaşılan bir durumdur. Bu durum kişilerde çok açık belirtiler verdiği için, doktora giden hastaların sorunu sadece kişinin rahatsızlıklarını söylemesi ile çok kolay bir şekilde teşhis konulabilir. Birçok farklı nedene bağlı olarak insanlarda görülen mide kurdu, daha çok bağırsak içerisinden sorun olur. Görünüşünden bahsedecek olursak, bu kurtlar oldukça küçüklerdir. Oldukça küçük olan bu kurtlar beyaz renkte bir solucanı andırmaktadır. Canlı bir parazit olan mide kurtları ince bağırsak ve kalın bağırsakta olsa da bazı insanlarda mide içerisinde görülmektedir. Fakat bu sorunun en büyük avantajı kurtların yapılan çok küçük tedaviler ile vücuttan uzaklaştırılabilmesidir. Bu sorun müdahale edilmediğinde vücutta çok ciddi sorunlara neden olacaktır. Bu durum eğer tedavi edilmez ise, mide kurtları ince bağırsaktan ve kalın bağırsaktan mesaneye göç ederler. Bu durumda tedavi son derece zor olacaktır. Mide kurdu, yumurta ile üreyen bir canlıdır. Bu nedenle bu kurtların bağırsak içerisinde ve mide içerisinde yumurtlayarak çoğaldığını söyleyebiliriz. Zaten bu kurtların insanlara bulaşması durumu da yumurtalar nedeni ile olmaktadır. Daha çok ağız yolu ile bulaşma gösteren bu kurtlar makattan da bulaşma durumlarına neden olabilmektedir. Bu kurtlar, Türkiye içerisinde en çok görülen parazitlerden biridir. Genellikle birkaç mm çapında olan bu kurtlarda büyüme gözlenebilir. Eğer bu kurtlar tedavi edilmez ise yaklaşık olarak bir metreye kadar çıkabilmektedir. 

  Mide Kurdu
  Belirtileri nelerdir

  Aslında mide kurtlarının birçok farklı çeşidi bulunur. Fakat bu kurtlar hangi çeşitte olursa olsun genellikle insanlarda aynı belirtilere neden olmaktadır. Bu belirtiler;
  • İnsanlarda mide kurdu sorunu olduğu zaman ilk olarak ciddi karın ağrıları meydana gelmektedir. Bu durum genellikle ataklar olarak meydana gelen karın ağrısı şeklinde görülmektedir.
  • Kişilerde çok sık görülen kabızlık sorunları ve ishal sorunu, mide kurtlarının varlığı nedeni ile meydana gelmektedir. Eğer ishal sorunun yanında ayrıca bu diğer belirtiler var ise bu durumdan şüphe duyarak doktorunuza gidebilirsiniz. 
  • Sürekli olarak huzursuzluk sorunları da mide kurdu olan insanlarda çok karşılaşılmaktadır. 
  • Kişilerde hafif hafif geçen mide bulantıları meydana gelmektedir. Bu durum herkeste görülmese bile hastaların yarısında meydana gelen bir durumdur. 
  • Geceleri kişilerin diş gıcırdatması sorunu bu hastalığın en büyük belirtisidir. Eğer kişi hem dişini gıcırdatıp hem de yatağa salya akıtırsa, bu durum çok büyük bir ihtimalle mide kurdu belirtisidir.
  • Makat bölgesinde kaşıntı da bir o kadar mide kurdunun belirtisidir. Mide kurdu, bağırsağa geçerek makatta kaşıntılara neden olur. 
  Nasıl bulaşır

  Genellikle işlenmiş olan et ürünlerinin hijyensiz olan ortamlarda üretilmesi nedeni ile meydana gelen bir durumdur. Fakat bu durum eğer bir başkasından bulaşmış ise daha çok kişinin hijyeninin eksik olmasından kaynaklanır. Fakat en çok bulaşma nedeni pis sulardır. Ülkemizde bazı bölgelerde musluk suları da çok içilecek halde değildir. Bu bölgelerde sulardan mide kurdu bulaşabilir. Tabi ki bu durum yumurta olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra tam yıkanmamış sebze ve meyvelerden tüketmemelisiniz. 

  Tedavisi nasıldır

  Mide kurdu, yapılan tahliller ile teşhis edildikten sonra çok basit bir şekilde tedavi edilir. Mide kurdu sorunu, yapılan küçük ilaç tedavileri ile yaklaşık bir hafta içerisinde ortadan kalmaktadır. İki dozluk şurubun kullanılması ile bu kurtları tamamen ortadan kaldırmanız mümkündür. Bunun için doktorunuz ile görüşmeniz fayda sağlayacaktır. Ayrıca bu tedavilerle birlikte kişinin]]> Alman Kurdu Bakımı https://www.kurt.gen.tr/alman-kurdu-bakimi.html Wed, 28 Nov 2018 13:51:59 +0000 Alman Kurdu Bakımı, Alman kurdu bakımı da diğer köpek türlerinin bakımında olduğu gibi zahmetli bir iştir. Bu yazımda sizler için alman kurdunun eğitiminden yeme içmesine kadar elimden geldiğince yardımcı olm Alman Kurdu Bakımı, Alman kurdu bakımı da diğer köpek türlerinin bakımında olduğu gibi zahmetli bir iştir. Bu yazımda sizler için alman kurdunun eğitiminden yeme içmesine kadar elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bu yazdıklarımı uygularken öncelikle sabırlı olunması ve her şeyin bir bebeğe öğretiliyormuş titizliğiyle öğretilmesi gerektiği unutulmamalardır.

  Alman Kurdu Bakımı

  • Alman Kurdunun Beslenmesi: Alman kurdu da dâhil olmak üzere aslında evde beslenecek oğlan tüm hayvanların beslenmesi için tercihler içinde en uygun olan kuru mamalardır. Bunun için mamanın markası ve kaliteli olması ile yavru köpeğin yaşına uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde alınan bir kuru mama ile alman kurdunun tüm besin ihtiyaçları da karşılanmış olacaktır. Mama seçimi yaparken mutlaka sertifikalı ve güvenilir markalar seçilmeli, sertifikası olmayan ya da markası bilinmeyen kuru mamalar tercih edilmemelidir. Yavru Alman kurtlarına anne sütünü bıraktıkları andan itibaren 1 yaşına kadar kuru mama verilmelidir. Yavru Alman kurdu 1 yaşını doldurduktan sonra yetişkin köpek maması verilmeli ve 7 yaşına kadar bu şekilde devam edilmelidir. 7 yaşını dolduran bir alman kurdu yaşlı sayılacağı için bu yaştan itibaren de yaşlı köpek maması ile beslenmesi uygun olacaktır. Bunun yanı sıra, hamile ya da yeni doğum yapmış alman kurtlarına da yavru köpek maması verilmekle beraber, önce bir veterinere başvurup öneri almakta fayda vardır.
  • Alman Kurdunun Tuvalet Eğitimi: Alman kurdunun bakımını yaparken tuvalet eğitimi ilk sıralarda yer almaktadır. Alman kurduna başarılı bir tuvalet eğitimi için 3 ana kuraldan birincisi köpeği kafese kapatmaktır. Köpeklerin yattıkları yere tuvaletlerini yapma huyları olmadığından yavru Alman kurdunu içinde rahat hareket edebileceği bir kafese kapatmak tuvalet eğitiminde en etkili yoldur. İkinci kural ise, eğitim ve ödüllendirme yöntemidir. Bu yöntemde köpeğin kayışı sahibinin elinde olmalı ve sahibi tarafından yönlendirilerek her yere tuvaletini yapamayacağını anlaması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, köpek için basit bir komut seçilmeli ve tuvaletini yapması gereken yere gelindiğinde bu komut tekrarlanmalıdır. Burada ödül ise köpek tuvaletini yapmaya başlanınca ona sakin bir sesle güzel şeyler söylemektir. Alman kurdunun tuvalet eğitimi için son kural ise zamanlamadır. Tüm köpeklerin tuvalet ihtiyaçları genellikle yaşları ile ilgili olmaktadır. İki aylık bir Alman kurdu 2 saatte bir, üç aylık bir Alman kurdu 3 saatte bir, dört aylık bir Alman kurdu 4 ayda bir oranı 6 ile 8 aylık olana kadar kabul edilmektedir. Yavru Alman kurdunun tuvalet ihtiyacı genellikle uyanınca, yemekten ve oyundan sonra olmaktadır. Köpeğin yanlışlıkla evin içine tuvaletini yapması halinde onu sert bir sesle uyarmak gerekmektedir.
  • Alman Kurdu Tüy Dökme Tüy Dökülmesi: Aslında bütün köpek ve kediler tüy dökmektedir. Tüy dökülme sebebi bir hastalık olabileceğinden böyle bir sorun ile karşılaşıldığında mutlaka bir veteriner hekime danışmak ve köpeği muayene ettirmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüm köpeklerin normalden fazla tüy döktükleri bir dönem olmaktadır. Bu dönemler genellikle kızgınlık dönemleri, ergenliğe geçiş dönemleri, mevsim değişimleri, stres ve hastalık gibi durumlardır. Mevsim değişimlerinde köpek yeni döneme hazırlık yaparak yeni tüylere geçiş yapabilmektedir. Alman kurdunuz kızgınlık diye adlandırılan çiftleşme dönemlerinde de yine tüy dökme eğilimi gösterirler. Bunun sebebi aslında çiftleşme döneminde yaşadıkları sinir ve strestir. Ayrıca, ergenlik döneminde de yine tüy değişimi görüldüğü için Alman kurtlarının tüy rengi genellikle bu dönemden sonra belirlenir. Son olarak, köpeğin aç kalması, yabancı bir yere gitmesi, korkması ya da başka bir hayvan ile karşı karşıya kalması gibi stres altında olması durumunda da tüylerinin dökülmesi doğal bir durumdur. 

  ]]>
  Boz Kurt https://www.kurt.gen.tr/boz-kurt.html Wed, 28 Nov 2018 22:36:11 +0000 Boz Kurt; Kurt ve ya bozkurt, köpekgiller familyasından olan, en yaygın ve en iri olan türdür. Köpek, boz kurdun bir alt türü olarak geçmektedir. Gri kurt ya da orman kurdu olarakda adlandırılan boz kurt, dünyadaki en y Boz Kurt; Kurt ve ya bozkurt, köpekgiller familyasından olan, en yaygın ve en iri olan türdür. Köpek, boz kurdun bir alt türü olarak geçmektedir.

  Gri kurt ya da orman kurdu olarakda adlandırılan boz kurt, dünyadaki en yaygın görülen ve en çok bilinen kurt çeşitidir. Bu sebeple, sık sık kurt kelimesi ile eş anlamlı olarak kullanılır. Fiziksel görüntüsü daha yakından incelendiği zaman, vücudunun köpekten daha uzunca, göğüs kısmı daha yüksek ve daha ince bir şekildedir. Kurtların kafası büyük ve kulakları kısa şekildedir. Püsküllü olan kuyrukları ise, vücutlarının üçte biri kadar uzunluktadır. Renkleri alt türlerine ve bölgelerine göre değişiklik gösterir. Genel olarak; beyaz, kırık beyaz, sarımtrak, kızıl, gri  ya da siyah olabilirler.

  Boz Kurt

  Avrupa  ve Asya kıtalarının çok sıcak olmayan bölgelerinde, boz kurtlara sıklıkla rastlamak mümkündür. Daha kuzeye çıkıldığı zaman, siyah ve beyaz renkte olan kurtlara rastlanır. Boz kurtlar en fazla otobur memeliler ile beslenir, ama daha iyi bir besin bulamayınca kemirgenler ve kuşlar gibi küçük hayvanları da yerler. Gıdanın zor elde edildiği zamanlarda, leşleri bile yiyebilirler. Diğer bazı yırtıcı olan etoburlar gibi, vitamin ihtiyaçlarını yalnızca otobur hayvanların mide içeriği ile gidermezler, kendileri de çok nadir olsa da, böğürtlen ve diğer yabani meyveleri yerler. Ayrıca yavru olan kurtlar böcekleri de yerler. Kurt, dünyanın farklı kültürlerinde farklı biçimlerle mitolojiye yansımış, bazen hayranlık duyulan, bazen de tehlikeli olarak görülüp nefret edilmiş bir hayvan türüdür. Avrupa kültürlerinde, anlatılan masallarda ve efsanelerde genel olarak zarar verici, kötülüğün sembolü olan bir hayvandır.

  ]]>
  Alman Kurdu Yavrusu https://www.kurt.gen.tr/alman-kurdu-yavrusu.html Thu, 29 Nov 2018 21:23:32 +0000 Alman Kurdu Yavrusu, dünyaca ünlü bir köpek cinsidir. Daha küçük yaşta güçlü ve dengeli yapısı ile dikkatleri üzerine çekmekdedir. Üç çeşit rengi olup siyah, koyu kahve ya da kahve ile siyah karışımı olabilmektedirler. Alman Kurdu Yavrusu, dünyaca ünlü bir köpek cinsidir. Daha küçük yaşta güçlü ve dengeli yapısı ile dikkatleri üzerine çekmekdedir. Üç çeşit rengi olup siyah, koyu kahve ya da kahve ile siyah karışımı olabilmektedirler. Çene yapısı oldukça kuvvetlidir baş kısmı vücudu ile orantılı bir şekilde kulakları diktir. Ancak 6 aydan küçük alman kurdu yavrusunun kulakları kıvrık olabilir ve büyüdükçe diklik kazanmaktadır. Bu nedenden dolayı yavru alman kurdunun kulakları ile oynanmamalıdır.
  Daha yavru iken eğitilmeye başlayan alman kurdu yavrusu gelişmeye başladıkça korkusuz ve son derece dikkatli bir yapıya sahip olacaktır. İtaatkar bir köpek olmasının yanında ilgi bekleyen sadık bir cinstir. Sahibine sadık olmasına rağmen düşmanlarına yada sahibinin istemediği, hoşlanmadığı insanları hissederek mesafeli davran nadir bir cinstir.

  Alman Kurdu Yavrusu Eğitimi ve Bakımı:

  Yavru bir alman kurdu sahibi iseniz geceleri onu yalnız bırakmanız havlamasına yada kapıları patisi ile tırmalamasına neden olacaktır. Bu durum sizi sahiplenmesi ve koymuş olduğunuz mesafeden ötürüdür. Daima yanınızda olmak isteyen ve uzun süre boyunca ayrı kalmaya dayanamayan alman kurdu yavrusunun bu dönemden itibaren eğitilmeye başlanması gerekmektedir. Çok zeki bir cins olduğu bilinmekle beraber eğitimde kesinlikle sınırları yoktur, öğretilen her şeyi harfiyen uygulayabilirler. Eğitimler ceza verilerek değil sevgi gösterilerek yapılmalıdır. 

  Alman Kurdu Yavrusu
  Alman Kurdu Yavrusu Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar:
  • Yavru belirli saatlerde beslenilmelidir
  • Alman Kurdu Yavrusu Eğitiminde Dikkat Edilecek Hususlar:
  • Yavru belirli saatlerde beslenilmelidir
  • Yavru ile oynarken oyunun başlama ve bitiş süresini siz belirleyin.
  • Sandalye, koltuk gibi eşyalarınızın üzerine yatmasına izin vermeyin.
  • Köpeğinize aldığınız bir oyuncağı sizin istemediğiniz bir zamanda alması durumunda bırak onu gibi kısa cümleler ile bırakmasını sağlayıp bıraktığı zaman ödüllendirin.
  ]]>
  Çocuklarda Bağırsak Kurdu https://www.kurt.gen.tr/cocuklarda-bagirsak-kurdu.html Thu, 29 Nov 2018 22:44:31 +0000 Çocuklarda bağırsak kurdu, beyaz solucanı andıran görünüşteki parazit canlılardır. Bağırsak kurtlarının vücudumuzda konakladığı yerler ise normalde ince ve kalın bağırsaklardır. Fakat fazla kıl kurdu istilalarında Çocuklarda bağırsak kurdu, beyaz solucanı andıran görünüşteki parazit canlılardır. Bağırsak kurtlarının vücudumuzda konakladığı yerler ise normalde ince ve kalın bağırsaklardır. Fakat fazla kıl kurdu istilalarında parazitlerin kalın bağırsaktan çıkarak idrar kesesine göç ettiği durumlar olabilmektedir. Bağırsak kurtları yumurtayla üreyen canlılardır. İnsanlara bulaşması da genelde yumurtalarının bir biçimde birey vücuduna giriş yapmasıyla olabilir. Ülkemizde en sık rastlanan parazit kıl kurdudur. Kıl kurdu birkaç milimetre boyu ile birkaç cm boyunda olabilir. Tenyaların boyu ise iyileştirilmediği hallerde birkaç metreyi bulabilir.
   
  Barsak parazitleri nüfusun çoğunun sıhhatini negatif etkiler. Kirli sulardan, kirli sebzelerden, musluklardan, pişmemiş etten, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan, topraktan, enfekte hayvanlardan üstelik havadan bile geçebilir. Bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonların bir bölümü her hangi bir belirti göstermez ve teşhis genelde dışkı incelemeleri yöntemiyle konulur. Bağırsak parazitlerinin semptomları birkaç faktöre bağlı değişim gösterir. Parazitin çeşidine, yerleştiği organa ve parazitin miktarına yönelik belirtiler değişir. 

  Geceleri anüste kaşıntı, kansızlık, beslenme bozukluğu ve ishal, karındaki ağrı, uyurken ağızdan sık sık salya gelmesi ve yastığın salya ile ıslanması benzeri belirtiler görülebilir. Bağırsak parazitleri yerleştikleri öbür uzuvlara hasar vererek çok hastalığa sebep olabilirler. Örneğin; apandisi tıkayarak apandisite sebep olabilirler, erişkinler kız çocuklarında, genital bölgeye geçerek yerel iltihaplanmalar, akut bakteriyel idrar yöntemleri enfeksiyonu, vajinit ve salpenjite benzeri çok rahatsızlığa yol açılabilir. Barsak parazitlerine ilişkili enfeksiyonlar çok başarılı bir pozisyonda emniyetli ve kapsamlı spektrumlu antiparazitik ilaçlar ile iyileştirilebilir. Bu yazıda bağırsak parazitlerinin çocuklarda kıl kurdu, bağırsaklardaki birtakım parazitler sebebi ile meydana çıkışı ile alakalı bilgiler bulunmaktadır. Parazitler sebebi ile meydana gelen kıl kurdu, kişin vücudunda yer alan kan ve besinler yardımıyla hayatını sürdüren canlılardır. Çocuklarda yaygın bir biçimde rastlanan bu parazitlerin bulaşıcı nitelikleri bulunur. 

  Çocuklarda Bağırsak Kurdu
  Parazitlerin en sık olarak rastlanan türü kıl kurdudur. Kıl kurdu çok hızlı bulaşsa da rehabilitasyonu çok kolay yapılabilen bir parazit türüdür. Bağırsak solucanları çok bulaşıcı bir yapıya sahip olduklarından, çocukların oyun oynadığı mekanlardan, çocuğun tırnaklarının arasından rahatlıkla vücuda girebilir. Aşağı yukarı 0.5 milimetre boyutlarında, beyaz ve ipe benzeyen yapıda olan kıl kurtları bağırsaklarda yaşar ve anüsün dışarısında yer alan deriye yumurta bırakarak canlılığını yitirir. Kıl kurdu yumurtadan çıkarken  fazla kaşıntıya sebep olabilir. Çocuk kaşınan bölgeyi kaşır ve ellerinin hijyenini sağlamadan ağzına götürürse, kıl kurduna ilişkin yumurtalar sindirim sistemi civarına ulaşır ve olgunlaşır. Yumurtalar kolay kolay canlılığını yitirmez. Ev ortamında, yatakta ve yatak çarşaflarında uzunca zaman canlılığını koruyabilir.

  Kıl Kurdu Belirtileri:
  • Anüs ve popoda bilhassa geceleri normalden daha kuvvetli durumda olan kaşıntı
  • Uyku düzensizlikleri
  • Huzursuzluk
  • Özellikle kız çocuklarda idrar yaparken yanma ve kaşıntı hissi
  Çocuklarda kıl kurdu bazı durumlarda bu tür belirtiler verebilir ama bazı durumlarda ise rahatsız edici bir bulguya sebep olmayabilir. Dişi kıl kurdu gece uykusunun tahmini 2 saat ardından anüsten dışarı çıkarak anüsün etrafına pek çok yumurta atar ve az bir süre geçince ölür. Dişi kıl kurdunun attığı yumurta 6 saat içerisinde bulaşıcı bir tesir kazanır. İç çamaşırına, yatağa ve kaşındığı halde el ve tırnak aralarına bulaşır. 


  ]]>
  Ağaç Kurdu https://www.kurt.gen.tr/agac-kurdu.html Fri, 30 Nov 2018 19:39:24 +0000 Ağaç Kurdu, Ağaç kurdu otçul bir böcek türüdür. Tahta kurdunun vücudunu saran sert bir kabuğa sahiptir. Onu dış etkenlere karşı koruma sağlar. Renkleri genelde koyu kahverengi olup baş kısımlarıda siyah renkli Ağaç Kurdu, Ağaç kurdu otçul bir böcek türüdür. Tahta kurdunun vücudunu saran sert bir kabuğa sahiptir. Onu dış etkenlere karşı koruma sağlar. Renkleri genelde koyu kahverengi olup baş kısımlarıda siyah renklidir. Baş kısımlarında bulunan bir çift küçük antenleri vardır. Bu sayede onların hassas titreşimleri ve ses dalgalarını daha iyi algılamalarına yardımcı olur. Tahta kurdunun üç ayağı soldadır ve üç ayağı da sağda olmak üzere altı tane bacağı vardır. Bu bacakları tırtıklı ve çıkıntılıdır. Bu çıkıntılar tahta kurdunun kolay hareket edebilmesini sağlar ve tırmanmasını da olanak verir. Bu nedenle ağaç ve ahşapları rahatlıkla kemirerek içine yuva yaparlar. Gözle görülmesi çok zor olan ağaç kurdu  yaklaşık 1,5 ile 3 cm kadardır. Ağaç kurdu insana doğrudan zarar vermediği gibi dışarıdan getirdikleri mikropları, mutfakların ve dolapların içindeki yiyeceklerin üzerinde dolaştıkları için insanlara değişik alerjik reaksiyonları bulaştırıcı özellikleri bulunur. Ağaç kurdu zedelenmiş olan tahtaların arasında daha hızlı ve kolay ilerler. Bu nedenle eski tahta eşyaları, pencereler, parkeler ve mobilyalar içerisinde yaşarlar. Yani ağaç ve ahşap türü olan her metanın içinde beslenirler. Tahta kurdunun kemirme sesleri sessizlikte, delik açarken sesleri duyulur. Tahta kurdu hem sert hem de yumuşak ahşapları delecek kadar güçlü ağız yapısına sahiptirler. Bu arada kemirdikleri tozlar dışarı dökülür. Ağaç kurdu genelde değişik isimlerle bilinir; Ağaç kurdu, mobilya böceği ve tahta kurdu da diğer isimleridir.

  Ağaç Kurdu Üremesi; 

  Ağaç kurdu, tahtalı kemiren, oyarak yaşayan ve bitkisel beslenen bir ağaç kemirendir. Ağaç kurdu çiftleştikten kısa bir süre sonra yumurtalarını, odunların çatlaklarına, yarıklarına ve kendilerinin çıkış noktasına bırakırlar. Anne ağaç kurdu tarafından yumurtanın üzerine özel bir sıvı salgılar. Böylece ağacın dokusuna zarar verir ve çürümeler meydana gelir. Böylece yavru ağaç kurdu, odunu kolayca parçalayarak burada beslenirler. Larvadan yeni çıkan yavru ağaç kurdu, 4-5 hafta bu şekilde beslenir. Yumurtadan çıkan yavru ağaç kurdu, sarımsı ve beyaz renklidir. İyi gelişebilmeleri için daha fazla zaman gereklidir. Fakat yetişkinlerden daha fazla beslenirler. Bu sebeple yetişkinlerin üremesi 2 yıldan daha uzun bir süre alır.

  Ağaç Kurdu

  Ağaç Kurdu Mücadelesi; 

  Ağaç kurdu ağız yapısı oldukça sağlam olduğu için ağaçları, tahtaları ve ahşap olan her nesneyi kolaylıkla kemirirler. Yalnızca ağaçtan elde edilen nesneler değil, yeşil bitkilere de zarar verir. Bunun zararları açısından yeşil bitkileri delerek kurumalarına ve solmalarına sebep olur. Özellikle hayvansal dokularla beslenen türleri de besi hayvanlarına oldukça hasar verir. Bu yüzden ağaç kurdu mücadelesi ile ilaçlama şekilleri içerisinde sıvıyla hazırlanmış ilaçlar daha etkili bir yöntemdir. İlaçlaması periyodik olarak belirli günlerde yapılıp, mutlaka birkaç kez tekrarlanmalıdır.

  ]]>
  Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür https://www.kurt.gen.tr/bagirsak-kurdu-nasil-dokulur.html Sat, 01 Dec 2018 18:44:37 +0000 Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür; Bağırsak kurtları, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısından çoğunun sağlığını olumsuz etkilemektedir.  Genellikle mikroplu olan sulardan, musluklardan, tam ola Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür; Bağırsak kurtları, dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısından çoğunun sağlığını olumsuz etkilemektedir. 

  Genellikle mikroplu olan sulardan, musluklardan, tam olarak pişmemiş etlerden, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaflar ile çamaşırlardan, topraktan, enfekte olan hayvanlardan, hatta havadan bile bulaşabilir. Bağırsak parazitlerinin sebep olduğu enfeksiyonlar, çoğunlukla her hangi bir belirti göstermez ve tanı genellikle dışkıyı inceleme yoluyla konulur. Bağırsak kurtlarının belirtileri bir çok etkene göre değişiklik gösterir. Parazitin çeşidine, yerleştiği yere ve parazitin miktarına göre belirtiler farklılık gösterebilir. Geceleri anüste hissedilen yoğun kaşıntı, anemi, beslenme düzeninin bozulması ve ishal, karında ağrı, uyurken ağızdan anormal miktarda salya gelmesi ve yastığın salya ile ıslanması gibi belirtiler, bağırsak kurdunun göstergesidir. Bağırsak kurtları, yerleştikleri diğer organlara da zarar vererek bir çok hastalığa sebep olabilirler. Mesela, apandisiti tıkayarak apandisite sebep olabilirler. Yine genital bölgeye geçerek iltihaplanma, enfeksiyon ve vajinite neden olabilirler. Bağırsak kurtlarının sebep olduğu enfeksiyonlar, başarılı bir biçimde güvenli ve geniş spektrumlu antiparazitik ilaçlar ile kalıcı olarak tedavi edilebilirler. 

  Bağırsak Kurdu Nasıl Dökülür
  Bağırsak kurtlarını düşürebilmek için uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri,
  • Bağırsaklarda yer alan şerit ve kurtları dökmek için, ekşi nar bitkisinin kökü bir tencerede kaynatılarak, suyu aç karnına hastaya içirilir.
  • Bağırsaklardaki şerit ve kıl kurdunu düşürebilmek için, birinci gün bir adet, ikinci gün iki adet, üçüncü gün üç adet, dördüncü gün dört adet ve yirmi birinci güne kadar beş adet sarımsak çiğnemeden yutulmalıdır.
  • Kıl kurdu olan kişiler, bir hafta süre ile bir avuç kabak çekirdeğini aç karnına yemelidir ve biraz zaman geçtikten sonra bir bardak süt içmelidir.
  • Nar kabız yapma özelliği olan bir meyvedir. Özellikle aç karnına tüketildiği zaman daha etkili olur ve bağırsaktaki şeritlerin, kurtların ve tenyaların kesin olarak düşmesini sağlar.
  Bağırsak kurdu şüphesi duyulduğunda, bir uzmana görünüp, tedavi olunmalıdır. Aksi takdirde yayılarak diğer bölgelere de hasar verebilir.
  ]]>
  Kurt https://www.kurt.gen.tr/kurt.html Sun, 02 Dec 2018 03:42:30 +0000 Kurt yada bozkurt Latince adı Canis lupus, köpekgiller familyasının Latince adı Canidae olan bilinen en yaygın ve de en büyük türü olarak tanınmaktadır. Köpek ise kurt ya da boz kurdun derece bakımından bir alt türü olara Kurt yada bozkurt Latince adı Canis lupus, köpekgiller familyasının Latince adı Canidae olan bilinen en yaygın ve de en büyük türü olarak tanınmaktadır. Köpek ise kurt ya da boz kurdun derece bakımından bir alt türü olarak bilinmektedir.

  Orman kurdu, yada gri kurt olarak da adlandırılan boz kurt, yeryüzündeki en yaygın ve de en çok bilinen kurt çeşididir ve bu sebeple de çoğunlukla kurt sözcüğü ile benzer anlamlı olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Güneydoğu yer alan ve özellikle de ABD'de bir zamanlar oldukça yaygın olarak bilinen kızıl kurtlar ise boz kurttan çok daha küçüktür. Yakın bir zamana kadar çakal olduğu zannedilen  Habeş kurtları ise Etiyopya'nın dağlık kısımlarında hayatlarını devam ettirirler. Bu makalede ise genel olarak boz kurt hakkında bilgi verilecektir.

  Kurdun bilimsel sınıflandırmadaki yerini şöyle ifade edebiliriz. Kurt alem olarak Animalia yani hayvanlar aleminde yer almaktadır. Şube bakımından ise kurtlar chordata yani kordalılar şubesindendir. Sınıfsal anlamda ise konumları Mammalia Latince adı olan memeliler sınıfında yer aldığı bilinmektedir. Takım bakımından ise Carnivaro yani etçiller kısmında yer alırlar. Kurtlar etçillerdir. Etçiller takımının bir alt takımı içinde Caniformia adı verilen köpeğimsiler alt takımında yer aldığını söyleyebiliriz. Familyası yukarıda da bahsettiğimiz gibi Canidae Latince adı olan köpekgiller olduğu bilinmektedir. Oymağı ise Latince adı Canini olan Asil köpekler konumunda yer aldığı söylenebilir. Cinsi bir Canisdir. Türü ise Canis Lupusdur. Kurdu bilimsel sınıflandırılması bu şekilde yapılmaktadır.

  Biraz daha detaylı incelendiğinde kurt vücudunun köpek türlerinden çok daha uzun, göğsünün ise daha yüksek ve de çok daha ince olduğu gözlemlenebilir. Kurtların kafa yapısı büyük, kulak kısımları kısa, püsküllü olan kuyrukları bedenlerinin neredeyse üçte biri uzunluğunda olduğu bilinmektedir. Renkleri ise bir alt türlerine göre bölgesel olarak değişiklik gösterir. Siyah, gri, kızıl, sarımsı, krem rengi ve beyaz renkte olabilir.

  Kurt
  Dünyadaki dağılımı bakımından Asya’nın ve Avrupa’nın çok fazla sıcak olmayan yerlerinde boz kurtlar oldukça çok bulunmaktadır. Daha kuzeye doğru gidildiğinde ise siyah ve de beyaz renkli olan kurtlara rastlanabileceğini söyleyebiliriz.

  Kurtların bölgelere göre beden boyları,

  En büyük olan kurtlar Kuzeybatı Kanada’da, İskandinavya, Orta Rusya, Alaska ve Doğu Avrupa’da yer aldığı bilinmektedir. Uzunluk bakımından 160 cm beden uzunluğuna ve de 52 cm kadar kuyruk uzunluğu ile ve de ayakta durdurulduğunda ise 80 cm boya ulaştığı ölçülmüştür. Bu kurtlar ağırlık bakımından 65–80 kg ağırlığa kadar çıktığı görülmüştür.

  En küçük olan kurtlar çeşitleri ise Arap yarımadası, Ortadoğu, Meksika ile Akdeniz ve çevresinde bulunduğu bilinmektedir. Fakat 80 cm beden uzunluğuna ilaveten 29 cm kuyruk uzunluğu bulunmaktadır. Ağırlık bakımından ise 20–30 kg ulaşırlar.
  Kurtlar daha çok otobur memelileri avlayarak beslenir, ama yiyecekleri daha iyi bir canlı besin bulamayınca kuşlar  ve kemirgenler gibi küçük boyuttaki hayvanları da avlayabilirler. Yiyecek besin maddesi bulmanın kıt olduğu dönemlerde leş bile yedikleri görülmüştür. Diğer bazı yırtıcı hayvanlar gibi vitamin gereksinimlerini sadece ot ile beslenen hayvanların mide içindekiler ile gidermezler, ayrıca kendileri de sık sık böğürtlen ve diğer yabani meyvelerden de yedikleri görülür. Ayrıca kurttan daha küçük çaptaki yavru kurtların ise böcek yedikleri gözlemlenmiştir.

  Ev köpeği ile kurt arasındaki fark,

  Gün yüzüne çıkarılmış belgelerde, 14.000 yıl öncesinde, kurtların insan artıklarını yiyerek onlara yakınlık kurmaları ve insanların kurtların becerilerinden yararlanma isteği ile ilk köpek türlerinin evrilmesini gösterir. Ama şuan ki günümüz koşullarında molek]]> Kurt Üzümü https://www.kurt.gen.tr/kurt-uzumu.html Sun, 02 Dec 2018 22:40:48 +0000 Kurt üzümü, çalı formunda yetişen, meyveleri yumuşak olan oldukça şifalı bitkilerden biridir. Anavatanı Himalayalar ve Tibet olan  bit kinin antioksidan özelliği oldukça yüksektir. Son yıllarda herkesin duymaya alıştığı g Kurt üzümü, çalı formunda yetişen, meyveleri yumuşak olan oldukça şifalı bitkilerden biridir. Anavatanı Himalayalar ve Tibet olan  bit kinin antioksidan özelliği oldukça yüksektir. Son yıllarda herkesin duymaya alıştığı goji berry, wolf berry gibi isimlerle de tanınan kurt üzümü, geleneksel Çin tıbbında eskiden beri hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Özellikle kolesterolü düşürmesi, karaciğeri desteklemesi, böbreklerin işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olması, kan temizleyici özelliği nedeniyle kullanılır. Sulu olan meyveleri kiraz ve yaban mersini gibi severek yenilebilir. Kurt üzümü sadece meyveleriyle değil, yaprakları, saplarıyla bile şifalıdır. Meyvelerini taze olarak tüketebileceğiniz gibi, kurutulmuş olanlarını da tüketebilirsiniz. Yapraklarından çay demleyebilir, saplarından çıkarılan yağı kullanabilirsiniz. Protein zengini meyveleri aynı zamanda B ve C vitaminleri, çinko, demir, beta karoten, fosfor bakımından da zengindir. Bu faydalı meyve Çin'de mutluluk meyvesi, evlilik şarabı, himalaya gojisi gibi farklı isimlerle de bilinir. Ülkemizde de bu meyveyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Kurt üzümü hangi yararlı etkilere sahiptir
  • Antioksidan bakımından zengin olan kurt üzümü, kuvvet verici, ömrü uzatıcı bitkilerden biridir. İçeriğindeki threonine, leucine, methionine gibi amino asitlerin sayısı on dokuzdur. Bunun yanında germanyum, selenyum, kalsiyum ve çinko gibi 21 iz mineralini barındırır. Bu yüzden kurt üzümü genel sağlığa sayısız faydalar sağlar.
  • Meyvenin içeriğindeki C vitamini miktarı bildiğimiz portakaldan bile yüksektir. Bunun yanında besinleri enerjiye çeviren B vitaminlerini içerir.
  • Kandaki kolesterolün düşürülmesini sağlayan, anti alevlendirici ajan olan beta sitosterol içerir.
  • Cinsel iktidarsızlıkta, büyüme hormonlarının salgılanmasında kurt üzümü tüketilmesi yararlıdır.
  • Vücuttaki üretime gerekli olan yağlı asitleri içerir. Bunlar aynı zamanda beyin ve sinir sistemine, hormonların düzenli olarak işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olur.
  • Kan basıncını düzenler, bundan dolayı kalbin düzenli çalışmasında etkili olur.
  • Normalde tahıl ve tohumlarda bulunan, meyvelerde nadiren olan E vitamini kurt üzümünde % 8 oranında bulunmaktadır. Bu vitamin ihtiyacınızı da meyveden karşılayabilirsiniz.
  • Anti bakteriyel ve anti fungal etkisi bulunan solavetivone kurt üzümünde bulunur. Ayrıca lösemiye karşı doğal bir bileşik olan physalin içerir.
  • Kurt üzümü için anti kanser ilacı diyebiliriz. Kanserden korunmak için düzenli olarak tüketilebilir.
  • Karaciğerin kolin üretiminde gereken betain içerdiğinden, sakinleşmeye, hafızanın güçlenmesine, kaslarda gelişime etki eder, karaciğer hastalıklarından korunmayı sağlar.
  • Havuçtan daha iyi beta karoten kaynağı olup, DNA koruyucusudur.
  • Göz retinasındaki iki karotenoid içinde yer alan zeaxanthin kurt üzümünde de bulunur. Bu madde göz sağlığı açısından çok değerlidir. Bu yüzden kurt üzümü tüketilmesi önerilir.
  Kurt Üzümü
  Uzun yaşam meyvesi denilen kurt üzümünü mucize meyve olarak tanımlayabiliriz. Düzenli tüketildiğinde sağladığı yararları kendinizde görebilirsiniz. Hipofiz bezinin salgıladığı hCG büyüme hormonunu arttırır. Bunun etkisiyle vücudunuzdaki yağ miktarı azalır yani kilo verebilirsiniz. Hafızanın güçlenmesini sağlar, bedeniniz dinçlik kazanır. Bu meyvenin alzheimer hastalığına bile çare olduğu hakkında görüşler bulunmaktadır. Bu kadar yararlı etkileri olan kurt üzümü mutluluk meyvesi yakıştırmasını gerçekten hak ediyor.
  ]]>
  Belçika Kurdu https://www.kurt.gen.tr/belcika-kurdu.html Mon, 03 Dec 2018 19:22:58 +0000 Belçika kurdu, bilindiği üzere yeryüzündeki en değerli familyası köpek olan ırklarından birisidir. Belçika kurdunun diğer bir adı “groenendael”  ile “berger belge” olarak bilinen dünya çapında oldukça meşhur olan bi Belçika kurdu, bilindiği üzere yeryüzündeki en değerli familyası köpek olan ırklarından birisidir. Belçika kurdunun diğer bir adı “groenendael”  ile “berger belge” olarak bilinen dünya çapında oldukça meşhur olan bir köpek türüdür, gerek orta boylu olması gerekse güçlü ve dengeli bir bedene sahip olması sebebiyle bu köpek türü yüksek enerji barındıran köpekler arasında yer alır. Tüyleri genellikle siyah renklidir. Adından da anlaşılacağı üzere 1800’li yıllarda Belçika’da türemiş olan bir köpek türü olarak bilinir.  1912 yılından sonra ise başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere daha pek çok ülkede polis, ev, ve çoban köpeği olarak kullanımının tercih edildiği gözlemlenmiştir.

  Belçika kurdunun bilinen temel özellikleri,

  Atletik bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda bedenine orantılı olarak güçlü bacak şekline ve heybetli bir yapıya sahip olduğu bilinen Belçika Kurdu türünün, doğuştan gelmiş olan bir hükmetme ve koruma içgüdüsü bulundurur. Erkek Belçika kurtlarında 35, dişi Belçika kurtları ise 30 kiloya kadar ulaşabilen bu köpek türünün temsilcileri, 66 santimetreye kadar varan boy uzunluklarıyla orantılı bir görünüm sergilemektedir. Başları da dış görünümlerine uygun bir ebatta olduğu bilinmektedir. Bazı sıradan köpeklerin ayak ve göğüs yerlerinde beyaz benekler oluşmakla birlikte bu türün genellikle tüy rengi yalnızca siyah olarak oluştuğu bilinmektedir. Dik bir halde duran ve neredeyse tam bilindiği üzere üçgen şeklinde olan bir kulak yapısına sahip olan bu köpek türlerinin çene şekilleri oldukça kuvvetlidir ve aşağıdan yukarıya doğru makas biçiminde oldukça yüksek olan bir basınç türü uygulayabilirler. 

  Belçika Kurdu
  Belçika kurt köpeği türünün tespit edilen mizacı,

  Belçika Kurdu köpek türü, sahipleri ile dünyada eşine pek az rastlanılacak derece çok kuvvetli bir bağ kurarlar. Bu sebeple küçük yaştayken alınıp kesinlikle sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Yoksa olumsuz anlamda sorunlar yaşayabilirler. Kurt köpeği türünün mizaçlarından çok daha farklı olarak sinik olan ve içine kapanık bir karaktere büründükleri bilinmektedir. Sosyalleşme imkanı bulamayan Belçika Kurtları tanımadığı yabancı kişilere karşı koruyucu ya da saldırgan bir tutum sergileyebilirler. Ancak sosyalleşmeye başladıkları takdirde sürekli olarak araştıran, etrafına karşı ilgili ve de sevecen tavırlar sergileyen bir köpek türüdür. Özellikle de küçük yaştaki çocuklarla oldukça iyi geçindikleri gözlemlenmiştir. Öteki köpeklerle olan ilişkileri gayet uyumludur. Kendi bölgesini her zaman için benimsedikleri ve korudukları görülmüştür. Mutlaka kendisine ait olan bir bölgeye gereksinimleri söz konusudur. Belçika kurdu pek zeki ve hareketli bir yapıya sahip olması sebebiyle deneyimli sahiplerin varlığına ihtiyaçları vardır. Belçika Kurdu, bir herhangi bir sıradan kulübeye bağlanarak ilgisiz bir şekilde yalnız bir halde bırakabileceğiniz bir köpek türü kesinlikle değildir. Özgür olan ve sürekliliği bilinen aileden olduğuna kendilerini inandırmaları gerekmektedir.

  Belçika kurdu üreme şekli ve bakımı,

  Belçika Kurdu köpek türü, ev ve bahçe gibi alanlarda bakılması mümkün olan bir çoban köpeği çeşididir. Bunun yanı sıra enerji harcayabilecekleri etkinliklerin oluşma gereksinimine ihtiyaç duyarlar. Yemek alışkanlığı bakımından oldukça bencil olabilen bu hayvan türü aynı zamanda da obur denilebilecek bir köpektir. Kaslı ve atletik bir yapıya sahip olan köpeklerle aynı bakından kalça rahatsızlıkları oluştuğu bilinmektedir. Epilepsi olma riskleri diğer köpek türlerinden olduğu kadar bulunmaktadır. Eğitimi oldukça kolaydır bu köpek türünün. Sürekli olarak yeni yeni şeyler peşindedirler ve yeni şeylerin bir an önce öğrenilmesi için elinden geleni yaparlar. Tüyleri çok uzun ve bir o kadar da yoğun olduğu bilinmektedir bu köpeklerin. Bu sebepten ötürü haftada en az 2-3 kez kesinlikle t]]> Kıl Kurdu https://www.kurt.gen.tr/kil-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 05:19:10 +0000 Kıl kurdu, yuvarlak solucanlar ailesinden olup, dünyada yaygın olarak özellikle çocuklarda görülen bir bağırsak parazitidir. Kıl kurdu herkes de görülebilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 milimetre uzunluğunda olan ipe b Kıl kurdu, yuvarlak solucanlar ailesinden olup, dünyada yaygın olarak özellikle çocuklarda görülen bir bağırsak parazitidir. Kıl kurdu herkes de görülebilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 milimetre uzunluğunda olan ipe benzeyen bağırsak parazitlerine verilen addır. Her yaş düzeyinde görülebilme ihtimali olan kıl kurdu, çoğunlukla 5 ile 14 yaş arasında daha çok görülme ihtimali taşımaktadır. Toplumda sıklıkla karşılaşılan bir problem olan kıl kurdu, kişiden kişiye değişebilmekte ve farklı etkiler göstermektedir. Kıl kurdunun yumurtaları 50-60 μm uzunluğunda, 20-30 μm kalınlığında olup, oval, bir tarafı düz, diğer tarafı ise konveks bir yapıdadır. Başka bir söyleyişle asimetrik elips şekillidir. Düz, renksiz ve kalın bir kabuğu olan kıl kurtlarının yapışkan özellikleri vardır. Binlerce yumurtadan meydana gelen küme çıplak gözle görülebilir. Yumurtlama zamanlarında içinde bazen larva bazen embriyo halinde bulunmaktadır. Larvaları ise  beyaz veya kremsi renkte olup, konakçı bedende 140-150 μm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Yetişkin kurdun vücudunu örten kutikula ön uç kısmında genişlemiş ve yassılaşıp şişebilen bir hal almış şekilde bulunur. Bu kutikulada kalınlaşma enine çizgili bir görüntü şeklindedir. Ağız kısmı üç dudakla çevrilidir. Yemek borusunun arka uç kısmı, içinde bir diş aygıtı bulunan geniş bir bulbus şeklindedir. Küçük ve beyaz renkli olmaktadır.  

  Kıl Kurdunun Oluşum Sebepleri,
  • Çevrenin etkisi ile kıl kurdu oluşabilir. En önemli sebeplerinden biri de kirli koşullarda beslenmenin kıl kurdu oluşumuna neden olmasıdır. 
  • Aileden kaynaklı olarak, insanlarda genetik bir yolla kıl kurdu olması mümkündür. 
  • Kıl kurdu kişilerin yapılarına bağlı olarak da oluşabilir. Sağlıklı bir bedene sahip olmayan kişilerde, bünyesi zayıf kişilerde ve bazı mikrobik rahatsızlıkları olan kişilerde  kıl kurdu oluşması beklenmektedir.
  Kıl Kurdunun Oluşumu,

  Kıl kurdu kişiden kişiye veya oto enfeksiyon yoluyla kişilere kolayca etkileyen bir parazittir. Gece saat 2-3 gibi dişi yetişkin kıl kurtları anüsten dışarı çıkarak binlerce yumurtayı makat bölgesine bırakıp, kısa süre sonra ölürler. Bırakılan bu yumurtalar yaklaşık olarak 6 saate yakın bir zamanda bulaşıcı hassasiyet kazanarak yaygınlaşırlar. Kıl kurtları kişilerin giydikleri iç çamaşırlarına dökülerek yatağa da bulaşmaktadır. Ayrıca kişiler tuvalet sırasında makatlarını temizlerken oluşabilen kaşıntı esnasında bu kurtların tırnak aralarına girdiklerinin farkında olunmamaktadır. Bu sebeple kıl kurtları çocuktan çocuğa rahat bir şekilde bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun iç çamaşırlarda, yatak ve çarşaflarda bulunmakta olan yumurtaları oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2-3 hafta yaşayabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca kıl kurdu bir kimsenin yediği içtiği yiyecekler, ya da kullandığı eşyalar yoluyla da ağızdan ağza bulaşma hassasiyeti taşımaktadır.

  Kıl Kurdunun Belirtileri,
  • Sık aralıklarla görülebilen karın ağrıları, genellikle de aç kalındığı zamanlarda başlayan kramplar kıl kurdunun en bilinen özelliğidir.
  • Aşırı derecede gaz çıkarma,
  • Sıklıkla ishal durumunun yaşanması,
  • Dışkının keçi dışkısına benzer şekilde yapılması,
  • Burunda kaşıntı meydana gelmesi,
  • Anüs bölgesinde meydana gelen kaşıntıların artması,
  • Kişinin özellikle geceleri yastığa salya akıtması,
  • Kişinin çok zayıf olması ve kilo alamaması, 
  • Sabah saatlerinde yaşanan mide bulantıları ve kişinin ağzında oluşan kötü kokular,
  • Vücutta aşırı derecede kaşıntılar oluşması kıl kurdunun belirtileri arasındadır.
  Kıl Kurdundan Korunma Yolları,

  Kıl kurdunun meydana gelmesini engellemenin ilk basamağı özellikle çocuklarda dengeli ve temiz beslenmeye dikkat etmedir. Bunun sebebi ise kıl kurdunun en çok yayılış göstereceği grubun çocuklar olmasıdır. Yaşanılan ortamın ve kişinin özel bakı]]> Bağırsak Kurdu https://www.kurt.gen.tr/bagirsak-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 06:24:29 +0000 Bağırsak Kurdu, diğer bir adı ile tenya, görünüş olarak solucanı andıran beyaz renkte parazit olan canlılardır. Tenyaların vücudumuzda bulunduğu yer ise genellikle ince ve kalın bağırsaklardır. Fakat nadiren de ol Bağırsak Kurdu, diğer bir adı ile tenya, görünüş olarak solucanı andıran beyaz renkte parazit olan canlılardır. Tenyaların vücudumuzda bulunduğu yer ise genellikle ince ve kalın bağırsaklardır. Fakat nadiren de olsa bazen durumlarında bağırsak kurtlarının kalın bağırsaktan dışarı çıkarak mesaneye geçmesi de söz konusu olabilir.

  Bağırsak kurtlarının çoğalmaları, yumurta ile gerçekleşir.
  Bir başka insana bulaşması ise genellikle tenyaların yumurtalarının farklı yollardan kişinin vücuduna girmesiyle olur.
  Ülkemizde en fazla görülen tenyalar kıl kurtlarıdır.
  Bağırsak kurtlarının boyu, tedavi edilmediği durumlarda birkaç metreye ulaşabilmektedir.

  Bağırsak kurtlarının tanısı ve belirtileri:
  Birçok çeşidi olan bağırsak kurtlarının belirtileri de kutların sayısına ve cinsine göre farklılık gösterir. Bağırsak kurtları bazen de hiç bir belirti göstermeden vücutta oluşabilir. 
  • Devamlı tekrar eden ishal veya kabızlık sorunları
  • Uzun süre devam eden tuhaf karın ağrıları
  • Aşırı olmayan mide bulantıları
  • Yemek yememe veya aşırı yemek yeme isteği
  • Annemi ve vitamin eksikliği
  • Yorgunluk hissi ve huzursuzluk
  • Makat çevresinde kaşıntı
  • Uyurken dişlerini sıkma yada gıcırdatma
  • Ağzından yastığa akan salya gibi durumlar bağırsak kurtlarının belirtisi olabilir.
  Yukarıda yazan belirtilerin birini veya birkaçını yaşıyorsanız mutlaka bir parazitoloji uzmanına gidip gerekli olan tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Fakat yapılan her tahlil sonucu doğru çıkmamış olabilir. Bu nedenle tahlillerinizi doktorun belirleyeceği aralıklarla tekrar yaptırmak gerekmektedir.

  Bağırsak Kurdu
  İnce bağırsakta olan kurtlar, yediğimiz yiyeceklerin yararlı olan yerlerini vücudumuz emmeden daha önce emdiği için kişide yorgunluk, annemi, iştahsızlık ve bazı vitaminlerin eksikliği görülebilir.
  Çengelli olan kurtlar, bağırsağın etrafına yapışık olan ve kan emen canlılardır. Bu durumda vücutta kansızlığa sebep olmaktadır. Çok ilerlememiş durumlar dışında bağırsak kurtları bağırsağı delerek zarar vermelerine imkan yoktur.
  Kıl kurtları ise kalın bağırsakta yaşamını devam ettirdiği için yediğimiz yiyeceklerden aldığımız besinlerden faydalanamazlar. Fakat yemek yememizi etkileyebilirler.
  Bağırsak kurtları bazı insanlarda karaciğere zarar vermektedir. Ayrıca bağırsak kurtlarının birbirine düğümlenmesi gibi durumlar kişide kabızlık ve ishal gibi durumlara sebebiyet vermektedir.

  Bağırsak kurtları nasıl bulaşır
  Bazı et ürünleri temiz olmayan ortamlarda üretildiği takdirde üzerinde tenyaların barınması için ortam oluşur. Sağlığımızı olumsuz etkilediği düşünülerek temiz olmayan sağlıksız koşullarda yapıldığı için ülkemizde etli çiğ köfte yapılması ve satılması yasaklanmıştır.
  Hijyen olmayan ortamlarda pis sularla sulanarak yetiştirilmiş olan sebzelerde yenildiği takdirde birçok çeşit bağırsak kurdu yumurtalarının vücudumuza girmesini sağlar.

  Bu nedenle yediğimiz sebzeleri sirkeli suda bekletip bol suyla yıkayarak tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Tenyaların yumurtaları vücudumuza topraktan ve yediğimiz besinlerin gübrelemesinde kullanılan hayvan dışkılarından da bulaşabilmektedir. Kıl kurdu dediğimiz bağırsak kurdu türünün soluduğumuz havadan bile bulaşabilme ihtimali vardır. Bağırsak kurtlarını aynı ortamda yaşayan kişilerin birbirine bulaştırma olasılığı oldukça fazladır. Bağırsak kurtlarının çocuklara bulaşma olasılığı daha da yüksektir. Bunun nedeni çocukların temizlik kurallarını yeterince bilmediğimden kaynaklanmaktadır.
  <]]> Göz Kurdu https://www.kurt.gen.tr/goz-kurdu.html Tue, 04 Dec 2018 23:25:30 +0000 Göz Kurdu, Tıp literatüründe loaiasis olarak adlandırılan göz kurdu hastalığı loa loa isimli virüsün neden olduğunun anlaşıldığı ve virüsün kendiliğinden geçmediği ancak bir kısım tedaviler ile hastalıktan ko Göz Kurdu, Tıp literatüründe loaiasis olarak adlandırılan göz kurdu hastalığı loa loa isimli virüsün neden olduğunun anlaşıldığı ve virüsün kendiliğinden geçmediği ancak bir kısım tedaviler ile hastalıktan korunulacağı bilgisi mevcuttur. Bu hastalık nadiren de olsa ülkemizde görülmektedir. Bunun temel nedeni yurt dışına çıkan kişinin sığın sineğinin ısırmasıyla virüsü taşıyarak memlekete gelen kişilerde uzun yıllar sonra göz kurdunun oluştuğu gözlemlenmiştir. Özellikle orta ve batı Afrika bölgesinde Kongo, Gabon, Gine, Kamerun ve Nijerya gibi ülkelerde görülmektedir. Bu solucanın vücudun da parazitler yardımı ile yerleşebilmektedir. Erkek ve dişi olmak üzere bu virüs türü sonucunda oluşan göz kurdu 25-40 mm uzunluğunda olan kurtçuk deri altındaki dokulara veya göz zarı üzerine yerleşebilmektedir. Bu göz kurdu vücuda yerleştiğinde yaşamını 15 yıl kadar sürdürebilmektedir. Loa loa virüsleri kızıl sinek veya sığır sineği ismi veriler sivrisinekler ile yayılarak insandan insana bulaşabilmektedir. Sığır sineği ve kızıl sineğin dişileri insanları gündüz sıcak saatlerde ısırarak kanla beslenir. Dişi kızıl sinek beslenmesi sırada emdikleri kanla birlikte loa loa virüslerinin salgıladığı mikrofilayaları alırlar. Bu arada göz kurdunu oluşturan mikroorganizmalar ile konak aracılığıyla insana geçebilmektedir. 

  Göz Kurdu
  Göz kurdunu oluşturan kurtçukları çok hareketlidir bazen burun altından deri altı yardımı ile bir gözden diğerine geçebilmektedir. Göz kurtçuklarını oluşturan parazit yapısı canlı üzerinde zarar verebilen bir organizmadır. İnsan vücudunda organ hücrelerinin kullanmış olduğu besin değeri olan yapıları alarak asalalak bir vaziyette göz içerisinde yaşamaktadırlar. Göz kurdu küçük çaplı bir operasyonla uzman hekimlerce yapılan basit bir ameliyat ile vücutta hasar bırakmadan rahatlıkla alınmaktadır. Özellikle Afrika coğrafyasında kişilerin sığır sineği ve kızıl sineklerden korunma oldukça çok zordur. Afrika coğrafyasının teknolojisinin gelişmemesi ve ikliminden kaynaklı bu sineklerin çoğalmasını sebep olmasından kaynaklı olarak bu sineklerden korunma oldukça zordur. Göz kurdu halk dilinde göz solucanı olarak bilinen parazitsi yapısı nedeniyle göz içine yerleştiğinde büyüyerek gelişeceğinden görme problemlerine sebep olabilmektedir. 

  ]]>
  Çin Kurdu https://www.kurt.gen.tr/cin-kurdu.html Wed, 05 Dec 2018 18:58:22 +0000 Çin Kurdu; Olta balıkçılığına özel bir şekilde yetiştirilmiş olan yeni nesil canlı balık yemidir. En büyük özelliği öbür canlı yemlerine nazaran daha uzun zaman yaşamasıdır. Uygun ortam sağlandığı zaman 7 güne k Çin Kurdu; Olta balıkçılığına özel bir şekilde yetiştirilmiş olan yeni nesil canlı balık yemidir. En büyük özelliği öbür canlı yemlerine nazaran daha uzun zaman yaşamasıdır. Uygun ortam sağlandığı zaman 7 güne kadar yaşayabilmektedir. Öbür canlı yemlere nazaran daha sert olması ve kancada daha uzun zaman kalması sebebiyle balıkçılıkta daha yüksek başarı sağlamaktadır. Olta balıkçılığında kullanılan en iyi ve en verimli canlı balık yemdir. Çin kurdu şimdiden Türkiye'nin bütün denizlerinde denenmiş ve eşkina, fangri, mercan, kefal, barbun, karagöz ve mırmır şeklindeki birden fazla değişik cins balık yakalanmıştır. Olta balıkçılığına gönül vermiş olan birçok insan şimdiden Çin boru kurtlarını denemiş ve başarılı olduğunu tespit edilmiştir.

  Olta balıkçılığında Çin kurdunun önemi, öbür yemlere nazaran daha uzun zaman canlı kalabilir. Yaymış olduğu harika koku ile balıkların dikkatini çekmektedir. Standart yemlere nazaran daha uzun ve daha kalındır. Her bir paketinde en az 25 gram ile daha fazla yem miktarı elde edilir. Kancada daha uzun zaman kalabilmektedir. Derin sularda rahat bir şekilde kullanılabilir. Olta balıkçılığında sayısız balık cinsine karşı uygundur. Gece gündüz olup olmadığına bakmadan kullanılabilmesi.

  Çin Kurdu

  Çin kurdu, avlarda rahatlıkla kullanabilecek olan paketlerden eksik çıkma problemi yaşamadan ve uzun saklama ömrü sayesinde birden çok paket alıp uygun olan şartlarda saklanabilecek cinsten yeni nesil olan canlı balık yemidir. Yem ömrünün arttırılması, yemler için 8 ile 12 derece arası en uygun saklama sıcaklığıdır. Yemlerin tuzlu su ile ve mümkün ise sprey kullanarak nemli tutulmalıdır. Yemlerin bulunduğu kutuda delikler açarak hava almaları sağlanabilir. Yem yiyeceği kutulara yeteri miktarda koyulmuştur. Güneş gören yerlerde saklanmaması oldukça önemlidir.

  ]]>
  Kalp Kurdu https://www.kurt.gen.tr/kalp-kurdu.html Thu, 06 Dec 2018 13:13:48 +0000 Kalp kurdu, sivrisinek ısırığı ile bulaşan asalak bir solucan türüdür. Genel olarak kedi, köpek, tilki, kurt gibi hayvanlarda görülür. Az sayıda da olsa insanlarda görülmüştür. Adı kalp kurdu olduğu halde genel olarak Kalp kurdu, sivrisinek ısırığı ile bulaşan asalak bir solucan türüdür. Genel olarak kedi, köpek, tilki, kurt gibi hayvanlarda görülür. Az sayıda da olsa insanlarda görülmüştür. Adı kalp kurdu olduğu halde genel olarak akciğerde kılcal damarlar arasında görülür. Hastalık sivrisineğin hasta bir canlıyı ısırıp aldığı paraziti sağlıklı canlıya bulaştırması şeklinde olur. Bu parazitler kan dolaşımına katılarak 100-120 gün içerisinde kalbe ulaşırlar. Kalpte ulaşan parazitler burada 3-4 ay içerisinde ergin boyuta ulaşırlar uzunlukları 20-30 santimetreye kadar ulaşan bu parazitler burada yumurtlamaya başlar ve yumurtadan çıkan larvalarda kan dolaşımına dahil olur. Bu larvalar mekanik kan akışını engeller. Ancak larva sayısı yeterli miktara ulaşmadan klinik belirti göstermez. 

  Kalp Kurdu
  Bu hastalığın belirtileri ise kuru öksürük, solunum güçlüğü, çabuk yorulma, uyku hali, kilo kaybı, kalp yetmezliği, iştahsızlık gibi belirtiler gösterir. İlerlemiş hastalık durumlarında ise sarılık, taşikardi ve bayılma nöbetleri gözlemlenir.
  Hastalığın tedavisi ise kalpte ergin parazit oluşmadan önce mümkündür. Larvalar ilaç tedavisi yapılarak temizlenip hastalık düzeltilebilmektedir. Ancak parazit kalpte oluştuktan sonra tedavisi pek mümkün değildir. Çünkü kalp içine yerleşen parazitler burada yeni larvalar oluşturmakta ve tedaviyi mümkün kılmamaktadır. 
  ]]>
  Kurt Köpeği https://www.kurt.gen.tr/kurt-kopegi.html Thu, 06 Dec 2018 13:33:59 +0000 Kurt köpeği, saf bir ırktır. Çok farklı konumlarda ve değişik görevlerde kullanıldıkları bilinmektedir. Genellikle polis köpeği olarak da bilinmektedir. Zira bu köpeklerin keskin bir koku alma duyuları olduğundan ceset, patlay Kurt köpeği, saf bir ırktır. Çok farklı konumlarda ve değişik görevlerde kullanıldıkları bilinmektedir. Genellikle polis köpeği olarak da bilinmektedir. Zira bu köpeklerin keskin bir koku alma duyuları olduğundan ceset, patlayıcı madde ve uyuşturucu kokusunu almaları bakımından oldukça ileri bir türdür. Oldukça zeki olan bu kurt köpeği türü aynı zamanda oldukça çevik ve kendinden oldukça emin bir bakışları bulunmaktadır. Başka köpek türleri gibi diğer köpek ırklarının birleşmesinden elde edilmeleri mümkün değildir. Kurt köpeği denildiği zaman akla gelen birçok köpek türleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi kurt-köpek kırması olarak bilinir.

  Kurt köpek kırması kurt ve köpek türünün kurtlarını Latince adı canis lupus ve köpeklerin canis lupus familiaris çiftleşerek bir araya gelmesi sonucu türeyen kanidlerdir. Kurt- köpek kırmaları yer yer özellikle de sahipleri tarafından kurt köpeği olarak bilinseler de Türkçede bu adı daha çok sıklıkla kurda çok benzeyen köpek türleri için sıklıkla kullanıldığı için karışıklığa sebep olabilir. Bütün bunların yanında farklı kamu kuruluşları ve hayvan kurumlarınca da kurt ile köpek kırması ismi tercih edildiği bilinmektedir. Köpekler kurtlarla kendi istekleri doğrultusunda ve gönüllü bir şekilde çiftleştikleri bilinmektedir ve kurt ile köpek kırmaları doğurgan özellik taşımaktadır. Birçok hayvan hakları tarafından, beş nesil atalarından biri olan kurtların ile köpeklerin kurt- köpek kırması olduğu kesin bir şekilde ifade edilmektedir. Egzotik özellikleri bulunan bir hayvana sahip olmak için uğraşan ve durumu arzulayan yetiştiriciler tarafından kurt türleri sıklıkla Alaska malamutu, Alman çoban köpeği ve hasik gibi kurda oldukça benzeyen köpekler ile çiftleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bazı düşünülen tahminler doğrultusunda Amerika Birleşik Devletlerinde neredeyse yarım milyona yakın olan kurt ile köpek kırması mevcut olduğu bilinmektedir ve dünyadaki en yüksek nüfusun bu ülkede yer aldığı bilinmektedir.
  Kurt Köpeği
  Bir başka kurt köpeği denildiğinde akla gelen köpek türü ise sıklıkla köpek avlarında kullanılan köpeklerdir. Bunlardan birisi İrlanda kurt köpeğidir. İrlanda kurt köpeği; İrlanda'da özel olarak geliştirilmiş olan ve özellikle de kurt avında sıklıkla kullanılan bir köpek türüdür. Dünyanın bilinen en meşhur ve en büyük köpek türlerinden birisi olduğu düşünülmektedir.

  İrlanda kurt köpeklerinden erkek olanlarının omuzdan yere doğru yüksekliği 81 cm ve ağırlığı 54,5 kg iken İrlanda kurt köpeklerinden dişilerin omuzdan yere doğru olan yüksekliği 70 cm, ağırlığı ise yaklaşık olarak 47,5 kg kadar olarak bilinen bu İrlanda kurt köpek türünün, post kısmı da yer yer gölgeli bir halde ve tek renktir. Mesela beyaz, kahverengi, gri, siyah vb. geçmişte özellikle geyik kurt vb. iri olan hayvanların avlanmasından kullanıldığı bilinip, 1860 yıllarına doğru gelindiğinde ise soyu iyice tükenmeye yüz tutmuş olsa da, çok geçmeden eski haline yeniden çoğalmaya başlayarak gelmişlerdir.

  Köpek avlarında kullanılan ve kurt köpeği denildği zaman akla gelen köpek türlerinden bir diğeri ise Borzoy köpek türdür. Borzoy Rus kökenli olan bir köpek cinsidir. Tüm dünya tarafından özellikle de Ruslar tarafından Rus tazısı olarak adlandırılmaktadır. Yüksek boylu, irice ve de uzun olan Borzoy köpek türü aynı zamanda ince uzun kafalı olması ve uzun tüyleri olmasıyla bilinmektedir. Çok eskiden Ruslar tarafından av sırasında özellikle de kurt avlarında sıklıkla tercih edilmesi sebebiyle de adı Rus kurt köpeği olarak da bilinmektedir. Zarif görünüşlü bir yapıya sahiptirler. Aynı zamanda Borzoylar oldukça çevik olmaları ve çok hzılı bir şekilde koşmasını sağlayan adaleleri ile donatılmış bacakları olan bir köpek türdür. Borzoyların çenesi ve boynu oldukça güçlü olan bir hayvan türüdür. Borzoy köpek türünün erkek olanlarını omuzdan yere doğru olan yüksekliği en az 71 cm kadar olduğu ve aynı zamanda Borzoy köpek türlerinden dişisinin ki 66 cm dolaylarında olduğu bilinmekt]]> Kurt Köpeği Cinsleri https://www.kurt.gen.tr/kurt-kopegi-cinsleri.html Fri, 07 Dec 2018 08:09:37 +0000 Kurt köpeği cinsleri, Köpek cinsleri içerisinde oldukça etkileyici özelliklere sahip olan kurt köpekleri sadık ve akıllı bir köpek cinsidir. Ülkemizde bir çok kişinin beslediği kurt köpekleri polisler tarafından da uyuşturuc Kurt köpeği cinsleri, Köpek cinsleri içerisinde oldukça etkileyici özelliklere sahip olan kurt köpekleri sadık ve akıllı bir köpek cinsidir. Ülkemizde bir çok kişinin beslediği kurt köpekleri polisler tarafından da uyuşturucu, kaçakçılık ve ceset aramalarında kullanmaktadır. Kurt köpeklerinin çeşitli cinsleri olup bu köpekler cinslerine göre de bazı farklı özellikleri vardır. Ayrıca kurda benzediğinden dolayı da ismi kurt köpeği olarak bilinir.

  Kurt köpek cinsleri ve özellikleri

  Alman kurt köpeği; Bu köpeğin en önemli özelliği zeki ve akıllı olması kadar yeteneklerinin insanları şaşırtıp cezp etmesidir. Bu köpekler Küçük yaşlarda eğitimine başlanılarak kullanıldığı amaca göre çok faydalı bir hale getirilebilir. Oldukça sadık olan bu köpek cinsi iş ve show amaçlı yetiştirilebilir. Koku alma yeteneği mükemmel olan bu köpeklerin yetişkin dişilerde boy ölçüleri 50 cm ile 57 cm arasında değişiklik gösterebilir, erkeklerin de ise 63 santimetreye kadar büyüdüğü görülmektedir. Beslenmesine dikkat edildiği zaman bu köpekler uzun yıllar yaşayabilir. Çoban köpekleri olarak da beslenen Alman kurt köpeği büyük, gösterişli bir vücut yapısına sahiptirler.

  Sibirya kurt köpeği; Soğuk ilkim şartlarına dayanabilen uzun yıllar kızak çekme çobanlık bekçilik görevlerinde kullanılan bir köpek ırkıdır. Yumuşak sevgi dolu bir köpek olan sibirya kurtları mavi gözleri sayesinde korkutucu olabilme yeteneği ne de sahiptir. İnatçı tavırları dikkat çeken bu hayvanlar özgürlüklerine düşkünlüğü ilerde tanınmış bir köpek türüdür. Beslenmesine özen gösterildiğinde dişi olanın ağırlığı 23 kg erkeğinin ağırlığı 27 kg kadar ulaşabiliyor olup 13 yıl yaşayabiliyorlar. 

  Kurt Köpeği Cinsleri
  Alaska kurt köpeği; Alaska'nın kuzey batısında yaşayan bu köpek ırkı çok iri yapılı olup boyları 70 cm ağırlığı 55 kg kadar ulaşabiliyor. Güçlü bedeni ve geniş omuz yapısına sahip olan Alaska kurt köpekleri kızak çekme de ve evlerde bekçi köpeği olarak beslenmektedir. Çocuklara yoğun ilgi gösteren bu köpekler sevecen türünün olduğu yanı kadar da kahverengi badem gözleri sayesinde oldukça da bahsi olabilmektedir. 

  Boyroz kurt köpeği; Rus kurt köpeği olarak da bilinen bu köpek ırkı iri ve uzun tüylü, uzun boylu, ince uzun kafalı bir yapıya sahip bir köpek cinsidir. Rusya bölgesinde Kurt avlamak için kullanılmaktadır. Erkeğinin ağırlığı 35 ile 47 dişisinin ağırlığı ise 26 ile 39 kilogram arasında değişmektedir.

  İrlanda kurt köpeği;Dünyanın en büyük köpek ırkları arasında gösterilen Bu köpek cinsi boyları 71 santimetre ağırlığı lise 55 kilograma kadar ulaşmaktadır. Dişlerini boyu 71 santimetre olup 48 kilograma kadar da ağırlığı ulaşmaktadır. Kızıl kahverengi siyah beyaz ve gri renk tüy yapısına sahip olan İrlanda kurt köpeği soylarının tükenmemesi için kontrol altında çoğaltılarak sayıları arttırılmıştır. 

  Doğu Kanada kurt köpeği;Kanada'nın Amerika yakınlarında yaşayan bir köpek ırkı olup Canis lupus diyede bilinmektedir. Soyunun çok eski yıllara dayandığı tespit edilen bu köpek cinsinin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilinmektedir. İnsanlar tarafından zarar verilerek bu tehlikeye uğradığı sanılmaktadır.

  ]]>
  Dişi Kurt https://www.kurt.gen.tr/disi-kurt.html Fri, 07 Dec 2018 15:24:25 +0000 Dişi kurt, hakkında birçok efsane bulunmaktadır. Dişi kurdun bir diğer ismi Asena olarak bilinir. Asena ile ilgili tarihte birçok efsane bulunmaktadır. Şimdi bunlardan bazılarından bahsedelim. Dişi k Dişi kurt, hakkında birçok efsane bulunmaktadır. Dişi kurdun bir diğer ismi Asena olarak bilinir. Asena ile ilgili tarihte birçok efsane bulunmaktadır. Şimdi bunlardan bazılarından bahsedelim.

  Dişi kurt hakkında ilk efsane,

  Eski Türklerin tarihinde hükümdarların bir kavim olan asen, zenna ve şunnu adı verilen sülale yaşamış. Efsaneye göre bir dişi kurttan çoğalmıştır. Bu kaynaklara göre Türk milletinin çoğalmasını Asena efsanesinde farklı farklı anlatılmış. Bunların Türklerin eski kolundan birinde hükümdarın soyuna
   a-se-na ismi verilmiş. Bu kavim  kendisine büyük bir ordu kurmuş ve çoğaldıkça çoğalmış. Sonrasında yanında bulunan başka bir kavim tarafından yenilgiye uğramışlar. Bu kavim arasında bir çocuk haricinde bütün kisiler öldürülmüş, ancak bu çocuğu kimse öldürmek istememişler. Bu çocuk cılız, çelimsiz, güçsüz görünüyormuş. Bu çocuğun ayaklarından ve kollarından kesikler atarak, çamur bir alanına atmışlar. Aradan zaman geçince oraya bir dişi kurt gelerek, çocuğu beslemeye başlamış. O çocuk zamanla büyümüş ve dişi kurt ile birleşerek; yani çiftleşerek kurt hamile kalmış. Aradan zaman geçince düşmanlardan olan Kral çocuğun hala yaşadığını öğrenmiş ve onu öldürmesi için adamlarını bıraktıkları alana göndermiş. Çocuğun yanında bulunan dişi kurt yüzünden çocuğu öldüren olmamı. Dişi kurt bütün askerlere saldırmış. Dişi kurt çocuğu alarak; dağların tepesinde bulunan bir mağara ya kaçarak, gizlenmişler. Saklandıkları yerin etrafında  bulunan sazlıklar sebebi ile kimse bulamamış. Aradan uzun zaman geçince kurt on tane erkek çocuğu doğurmuş. Çocuklar büyüyüp kendilerine başka kavimlerden kadınlar almışlar. Bu kadınlarda hamile kalarak; çoğalmışlar. O kadar çok kalabalık haline gelmişler ki  çocuğun hepsi ayrı ayrı soyları bölünmüş. Bu soylardan birisinin ismine ve ana kurdun adı Asena denilmiş.

  Dişi Kurt
  Dişi kurt hakkında ikinci efsane,

  Başka bir Efsaneye göre ise Bozkurt Destanı Türklerin ataları denizin Batı kıyısında oturdukları bölgede gerçekleşmiş. Türklerin ve başka bir ülkenin ordularınca yenilgiye uğratılmış. Sonra düşmanların askerleri bütün Türkleri, erkek ve kadın küçük büyük demeden öldürmüşler. Sadece on yaşındaki bir çocuğu bıraktıkları görülmüş. On yaşındaki çocuğu öldürmek üzereyken, dişi bir kurt ortaya çıkararak; düşmanları kovalamış. Dişi kurt çocuğu da alarak, izlerini kaybettirmiş. Gittikleri yer etrafındaki kişiler tarafından bulunması zor bir yermiş. Bu  mağara otlar ve çayırlarla kapalı, büyük bir ova içerisindeymiş. Dört bir yanı yüksek dağlarla çevrili olan bu mağarada  bozkurt çocuğun yaralarını yalayarak; iyileştirmiş. Kurt çocuğu sütüyle beslemiş ve yakaladığı hayvanların etini yedirerek; belli bir yaşa gelmesini sağlanmış. Sonunda çocuk büyüyüp, ergenlik çağına gelmiş. Dişi kurt ile büyüyen çocuk evlenmişler, evlendikten sonra da birçok çocukları olmuş. Dışarıdan kızlarla evlenerek; o çocuklarda soylarını büyütmüş. Ordular kurup; atalarına saldırıda bulunmuşlar ve bu saldırıda atalarının kanlarını yerde bırakmayarak; bu devleti yerle bir etmişler. Daha sonrasında dört bir yana yerleşerek; çoğalmışlar. 
  ]]>
  Kanada Kurdu https://www.kurt.gen.tr/kanada-kurdu.html Fri, 07 Dec 2018 22:21:23 +0000 Kanada Kurdu; Kurtlar evcilleştirilmesi mümkün olmayan, köpekgiller familyasından olan bir hayvandır. Kurtlar otobur olan memeli hayvanlarla beslenir, fakat yemek imkanı kısıtlı olduğu zamanlarda sincap, fare, kuş gibi hayvanlar Kanada Kurdu; Kurtlar evcilleştirilmesi mümkün olmayan, köpekgiller familyasından olan bir hayvandır. Kurtlar otobur olan memeli hayvanlarla beslenir, fakat yemek imkanı kısıtlı olduğu zamanlarda sincap, fare, kuş gibi hayvanları da avlayıp yiyebilir. Hiç bir yiyecek bulamadıkları zaman, ölmüş hayvanları dahi yiyebilirler. Vitamin ihtiyaçlarını sadece havyanları avlayıp etle gidermezler. Bazen ormandaki yabani meyveleri ve farklı yeşillikleri de yerler. Yavru kurtlar avlanamadığı için bazen sinek, böcekle bile beslenirler. Çok iyi uyum sağlama özelliği olan bir hayvan olan kurt, kuzey kutbunun buz çöllerinden başlayıp, Orta Asya nın ve Kuzey Amerika nın kum çöllerine kadar, çeşitli iklimler de yaşayabilirler. Birçok kurt, yaşam alanı olarak, bozkırlar ve ormanları seçerler. İlk çağlardan beri, insanların benimsediği bir hayvan olan kurt, açık alanlardan ormanlara kaçması yüzünden bir orman hayvanı olarak bilinmektedir. Farklı kurt çeşitleri bulunmaktadır.

  Kanada Kurdu
  Kanada kurdu; Kanada'nın Amerika sınırına yakın doğu bölgesinde yaşayan bir kurt çeşididir. Özellikle, Ontario, Quebec, Minnesota ile Manitoba bölgelerinde de sıklıkla rastlanabilir. Yapılan DNA tespitleri sonucun da, soyunun 750.000 yıl kadar önceki atalara dayandığını meydana çıkmıştır. Kahverengiyle boz arasında bir renge sahiptir. Nesillerinin tükenme tehlikesinde olmasından dolayı, bu durumdan % 66 insanların sorumlu olduğu düşünülmektedir.
  ]]>
  Balık Kurdu https://www.kurt.gen.tr/balik-kurdu.html Sat, 08 Dec 2018 12:15:54 +0000 Balık kurdu, dışı kumla kaplı, uzunca ve içi yuvarlak bir zar içerisinde kendini korumaktadır. Bu nedenle boru kurdu diye adlandırılır. Öbür balık yemlerine oranla daha narin ve dayanıksızdır. Avda kullanılacak boru kurd Balık kurdu, dışı kumla kaplı, uzunca ve içi yuvarlak bir zar içerisinde kendini korumaktadır. Bu nedenle boru kurdu diye adlandırılır. Öbür balık yemlerine oranla daha narin ve dayanıksızdır. Avda kullanılacak boru kurdunun diri ve canlı olması çok mühimdir. Ölü veya sıcakta beklemiş boru kurdu yumuşar ve zokaya takılması zorlaşır, elbette ölü boru kurdu'da avın verimsiz geçmesine yol açar. 
   
  Balık kurdu olta balıkçılığına özel olarak yetiştirilen yeni nesil canlı balık yemidir. En kocaman özelliği öbür canlı yemlere nispeten daha uzunca zaman yaşamasıdır. Uyumlu ortam sağlandığında 7 gün civarı yaşayabilmektedir. (14 gün civarı yaşayabildiği gözlemlenmiştir.) Öbür canlı yemlere nispeten daha katı olması ve kancada daha uzunca zaman kalması sebebiyle balıkçılıkta daha çok başarı sağlamaktadır. An bakımından olta balıkçılığında kullanılan en güzel ve en randımanlı canlı yemdir. Balık kurdu şimdiden ülkemizin bütün denizlerinde denenmiş ve Eşkina, Fangri, Mercan, Kefal, Barbun, Karagöz ve Mırmır benzeri pek çok çeşitli balık yakalanmıştır. Olta balıkçılığına gönül vermiş pekçok üstat şimdiden Çin boru kurtlarını denemiş ve oldukça başarılı olduğunu toplumsal basında paylaşmıştır. 
    
  Olta balıkçılığında neden balık kurdu kullanılmalıdır
    
  • Öbür yemlere nispeten daha uzunca zaman canlı kalabiliyor. 
  • Standart yemlere oranla daha uzunca ve daha kalın. 
  • Her bir paketinde asgari 25 gram ile daha çok yem vardır. 
  • Boru kurtları genellikle gündelik olarak tüketilir, şayet ki akşamdan edinildiyse ve sabaha avlağa gidilip kullanılacaksa, kesinlikle iyi muhafaza edilmelidir. Sıcak olmayan yerde saklamalı ve güneşte bırakılmamalıdır. Yaz aylarında avlak olsun, gerekse hanede olsun, ortam ateş gibi olacağından ıslak dergi kağıdı içerisinde boru kurtlarını korumak en iyisidir. Avımız gün boyu sürmeyecek olsa dahi, bu işlem boru kurtlarının diri ve taze tutmaya yarayacak ve avımızdan randıman almamızı sağlayacaktır. 
  Balık Kurdu
  Muhafazası: 

  Bu yemi saklamak amaçlı iki metot bulunur;
  • Boru kurdunu satın aldığımızda, kendini gizlediği kumlu zarın içerisinde verilir. Bu kum, zarın çevresinde katı olmayan, elastik bir yapıdadır. Boru kurdunu aynen aldığımız benzeri buzdolabına koyarsak, 1-2 gün canlı olarak kalırlar. 
  • Boru kurtlarını, kum dolu bir kutu içerisinde de saklayabiliriz. Bu amaçla öncelikle, fazla kocaman olmayan boş bir karton kutu buluruz. Karton kurtununun çeperlerini deniz suyu ile ıslatırız ya da kutuyu tamamı ile deniz suyuna batırıp çıkarırız. Islattığımız kutunuzun dibine, bir parmak kalınlığında ıslak deniz kumu doldururuz. Boru kurtlarımızı kutunun içerisine sırayla yerleştiririz ve üzerlerini yine ıslak deniz kumu ile kapatırız. Bu biçimde 3-4 sıra yapabiliriz. Tamamını yerleştirdikten daha sonra, üzerlerine belli bir süre daha deniz suyu dökerek ıslatmak yararlı olacaktır. Buzdolabının alt kısmına kutumuzu yerleştiririz. Boru kurtları, bu biçimde 2-3 gün canlı olarak kalabilirler. Zira buzdolabı, deniz kumu, boru kurtlarını serin ve ıslak tutacaktır.  
  Boru kurdu, cansız olarak bir işinize yaramayacaktır. Bu sebeple, ya avlanmaya giderken yanınızda olması gerekir. Boru kurdunu yemciden canlı olarak alıp gitmeli ya da elinizde yer alan balık kurtlarını, yukarıda anlattığımız biçimlerde, canlı olarak muhafaza etmelisiniz. Bayatlama meydana gelen boru kurtlarını kullanmayın. İğneye takmanız zor olacaktır ayrıca daha oltanızı atarken dağılacaklardır. 

  ]]> Dağ Kurdu https://www.kurt.gen.tr/dag-kurdu.html Sun, 09 Dec 2018 01:04:02 +0000 Dağ kurdu, köpekgiller familyasının en iri türü olarak bilinir. Bu kurt çeşidi köpek ve boz kurdun türlerindendir. Bu kurt, gri kurt ve orman kurdu olarak bilinen ve dünyada en çok yaygın olarak görülen kurt türlerindendir. G Dağ kurdu, köpekgiller familyasının en iri türü olarak bilinir. Bu kurt çeşidi köpek ve boz kurdun türlerindendir. Bu kurt, gri kurt ve orman kurdu olarak bilinen ve dünyada en çok yaygın olarak görülen kurt türlerindendir. Güney Amerika'da bir zamanlar yaygın olarak bulunan dağ kurdu, bu zamana kadar da çakal olduğu düşünülen birçok bölgede yaşadığı görülen kurtlar arasındadır.

  Dağ kurdunun özellikleri,

  Dağ kurdu köpeklerden daha uzun yapıya sahiptir. Göğüs kısmı daha yüksek ve ince olduğu görülür. Dağ kurdunun kafası büyük, kulakları  kısadır. Bu kurdun kuyruklarında  bulunan püskülleri vücutlarının uzunluğuna orantılıdır. Dağ kurdunun renkleri değişiklik gösterir. Bu renkler sarımsı, kızıl, gri, siyah ve beyaz renkte dağ kurtları mevcuttur. Bu kurtlar Asya'nın ve Avrupa'nın sıcak olmayan bölgelerinde çoğunluk olarak görülmektedir. Dağ kurdu genellikle yükseklerde Alaska, İskandinavya, Kuzeybatı Kanada gibi alanlarda görülür. Bu kurdun ağırlıkları yaklaşık olarak 80 kilo civarındadır. Yerden uzunluğu 150 santim civarındadır. Keskin gözleri ve etrafında olup bitenleri kolayca hisseden hassas kulakları vardır. Ayrıca ısırıkları oldukça güçlüdür. Çünkü son derece güçlü bir çene yapısına sahiptir. Topluluk halinde yaşayıp, çoğalan dağ kurdu, avlanma konusunda da birbirlerinden ayrılmazlar.

  Dağ kurdunun dağılımı,

  Dağ kurdu sürü hayvancılığını geliştirmeden önce dünyanın en yaygın yırtıcı hayvanları arasında görülmekteydi. Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Kuzey Avrasya gibi yerlerde yaygınlık olarak görülür. Özellikle Batı Avrupa, Moğolistan, İran gibi bölgelerde dağ kurduna rastlanmaktadır. Birçok çeşidi bulunan dağ  kurdunun bulunduğu ortama uyum sağlayabilen özel bir yapısı vardır. Sıcak ve soğuk iklimlerde rahatlıkla yaşayabilen hayvanlar arasındadır. Kutup bölgelerinden, çöllere, yüksek dağlarda, kumluk alanlara kadar birçok alanda yaşamını sürdürebilir. Dağ kurdu bozkırlarda ve ormanlarda, yüksek dağlık alanlarda yaşamayı sever. Erken çağlardan beri insanların sahip çıktığı açık alanlarda, ormanlara kaçması yüzünden orman hayvanı olarak dağ kurdu adlandırılır.

  Dağ Kurdu
  Dağ kurdunun beslenmesi,

  Dağ kurdu genellikle ot obur hayvanlar yiyerek beslenmektedir. Doğal şartlarda yiyecek bulunmadığı zamanlarda ise kuş gibi hayvanları da avlayarak yaşamını sürdürür. Ayrıca aç kaldığı zamanlarda hayvan ölülerini bile yiyebilir. Diğer yırtıcı et oburlar gibi hayvanları ihtiyacını karşılamak için, yani aç kaldığında avlar. Hiç yiyecek hayvan bulamaz ise meyve gibi şeyleri de tüketerek; karnını doyurmaya çalışır.

  Dağ kurdunun yaşam yapısı,

  Dağ kurdu genellikle yalnız görülse de sürü olarak yaşarlar. Doğal ortamlarda anne, baba, yavrularından oluşan bir aile yapısı mevcuttur. Bir önceki senenin yavruları kendilerinden küçük kardeşlerine bakarak; anne ve babasının avlanmasına yardımcı olur. Ayrıca kurtlar arasında değişik bir yaşam şekli vardır. Birbiriyle akraba olan kurt sürüsü kendi aralarında çiftleşmez. Dağ kurtları çiftleşmek için yabancı kurt bulamazlarsa, ömür boyu yalnız yaşarlar. Dişi olan kurt bir anda birden fazla kurt dünyaya getirebilir. Dişi olan dağ kurdu her yıl doğurma özelliğine sahiptir. Hissi yapısı ile ailesini etrafındaki tehditlerden korur. Dağ kurdu toplu yaşantısı ile oluşum gösterir.

  Dağ kurdunun geçmişi,

  Dağ kurdu dünyada çeşitli kültürlerde bulunduğu görülmüştür. Ayrıca birçok efsanelerde, masallarda kendilerinde kötülük sembolü olarak ta bahsedilmektedir. Ancak bazı ülkelerde ise kurtlara daima hayranlık duyulmuştur. Kutsal sayılan hayvanlar arasında olduğu bilinmektedir. Kimi inanışlara göre ise kurtların atalarının ruhunu taşıdığına inanıldığı bilinmektedir.
  ]]>