Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Kurdu

Kıl kurdu, yuvarlak solucanlar ailesinden olup, dünyada yaygın olarak özellikle çocuklarda görülen bir bağırsak parazitidir. Kıl kurdu, herkesde görülebilen, dişileri 10, erkekleri ise 3 milimetre uzunluğunda olan ipe benzeyen bağırsak parazitlerine verilen addır. Her yaş düzeyinde görülebilme ihtimali olan kıl kurdu, çoğunlukla 5 ile 14 yaş arasında daha çok görülme ihtimali taşımaktadır. Toplumda sıklıkla karşılaşılan bir problem olan kıl kurdu, kişiden kişiye değişebilmekte ve farklı etkiler göstermektedir. Kıl kurdunun yumurtaları 50-60 μm uzunluğunda, 20-30 μm kalınlığında olup, oval, bir tarafı düz, diğer tarafı ise konveks bir yapıdadır. Başka bir söyleyişle asimetrik elips şeklindedir. Düz, renksiz ve kalın bir kabuğu olan kıl kurtlarının yapışkan özellikleri vardır. Binlerce yumurtadan meydana gelen küme çıplak gözle görülebilir. Yumurtlama zamanlarında içinde bazen larva bazen embriyo halinde bulunur. Larvaları ise beyaz veya kremsi renkte olup, konakçı bedende 140-150 μm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Yetişkin kurdun vücudunu örten kutikula, ön uç kısmında genişlemiş ve yassılaşıp şişebilen bir hal almış şekilde bulunur. Bu kutikulada kalınlaşma enine çizgili bir görüntü şeklindedir. Ağız kısmı üç dudakla çevrilidir. Yemek borusunun arka uç kısmı, içinde bir diş aygıtı bulunan geniş bir bulbus şeklindedir. Küçük ve beyaz renkli olmaktadır.

Kıl Kurdunun Oluşum Sebepleri Nelerdir?

 • Çevrenin etkisi ile kıl kurdu oluşabilir. En önemli sebeplerinden biri de kirli koşullarda beslenmenin kıl kurdu oluşumuna neden olmasıdır.
 • Aileden kaynaklı olarak, insanlarda genetik bir yolla kıl kurdu olması mümkündür.
 • Kıl kurdu, kişilerin yapılarına bağlı olarak da oluşabilir. Sağlıklı bir bedene sahip olmayan kişilerde, bünyesi zayıf kişilerde ve bazı mikrobik rahatsızlıkları olan kişilerde kıl kurdu oluşması beklenmektedir.

Kıl Kurdunun Oluşumu

Kıl kurdu, kişiden kişiye veya oto enfeksiyon yoluyla kişilere kolayca bulaşabilen bir parazittir. Gece saat 2-3 gibi dişi yetişkin kıl kurtları anüsten dışarı çıkarak binlerce yumurtayı makat bölgesine bırakarak, kısa süre sonra ölürler. Bırakılan bu yumurtalar yaklaşık olarak 6 saate yakın bir zamanda bulaşıcı hassasiyet kazanarak yaygınlaşırlar. Kıl kurtları, kişilerin giydikleri iç çamaşırlarına dökülerek yatağa da bulaşmaktadır. Ayrıca kişiler tuvalet sırasında makatlarını temizlerken oluşabilen kaşıntı esnasında bu kurtların tırnak aralarına girdiklerinin farkında olunmamaktadır. Bu sebeple kıl kurtları çocuktan çocuğa rahat bir şekilde bulaşabilmektedir. Kıl kurdunun iç çamaşırlarda, yatak ve çarşaflarda bulunmakta olan yumurtaları oda sıcaklığında yaklaşık olarak 2-3 hafta yaşayabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca kıl kurdu, bir kimsenin yediği içtiği yiyecekler ya da kullandığı eşyalar yoluyla da ağızdan ağıza bulaşma hassasiyeti taşımaktadır.

Kıl Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

 • Sık aralıklarla görülebilen karın ağrıları, genellikle de aç kalındığı zamanlarda başlayan kramplar kıl kurdunun en bilinen özelliğidir.
 • Aşırı derecede gaz çıkarma,
 • Sıklıkla ishal durumunun yaşanması,
 • Dışkının keçi dışkısına benzer şekilde yapılması,
 • Burunda kaşıntı meydana gelmesi,
 • Anüs bölgesinde meydana gelen kaşıntıların artması,
 • Kişinin özellikle geceleri yastığa salya akıtması,
 • Kişinin çok zayıf olması ve kilo alamaması,
 • Sabah saatlerinde yaşanan mide bulantıları ve kişinin ağzında oluşan kötü kokular,
 • Vücutta aşırı derecede kaşıntılar oluşması kıl kurdunun belirtileri arasındadır.

Kıl Kurdundan Korunma Yolları

Kıl kurdunun meydana gelmesini engellemenin ilk basamağı özellikle çocuklarda dengeli ve temiz beslenmeye dikkat etmektir. Bunun sebebi ise kıl kurdunun en çok yayılış göstereceği grubun çocuklar olmasıdır. Yaşanılan ortamın ve kişinin özel bakımının çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca alkollü içecekler, sigara gibi tütünlü ürünler ve sigara içilen dumanlı yerlerden uzak durulması gerekmektedir. Kişinin ailesi içinde daha önce kıl kurdu ile ilgili bir problem yaşanmış ise mutlaka bir doktor muayenesinden geçilmesi önlem alınabilmesi yönünden faydalı olacaktır. Evlerde ise banyo ve tuvalet temizliğine çok özen gösterilmeli, özellikle kişilerin özel hijyen ve bakımlarına dikkat etmeleri sağlıkları açısından oldukça yararlı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sibirya Kurdu Yavrusu Bakımı

Sibirya Kurdu Yavrusu Bakımı

Güncel

Mide Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kurt Köpeği Cinsleri Nelerdir?

Kurt Köpeği Cinsleri Nelerdir?

Alaska Kurdu Türleri ve Özellikleri

Alaska Kurdu Türleri ve Özellikleri

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kıl Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kurt Türleri ve Özellikleri

Kurt Türleri ve Özellikleri

Elma Kurdu Türleri ve Özellikleri

Elma Kurdu Türleri ve Özellikleri

Kalp Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Kurdu Belirtileri ve Tedavisi

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri

Beyaz Sibirya Kurdu Özellikleri